Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Alexa »

Mam rododendron katawbijski (o ile pamiętam Purpureum Grandiflorum), który do ubiegłego roku rósł w cieniu choiny kanadyjskiej, usuniętej z powodu choroby. Połowa krzewu wygląda zdecydowanie gorzej. Jesienią zmieniłam mu podłoże, wzniosłam nieco, bo rósł w dołku. Zawiązał kwiaty, które stopniowo rozkwitają, ale….
Pęki kwiatów rozwijają się, dzielą się na części i po paru dniach wyglądają, jak przekwitnięte lub zwiędnięte.
Zastanawiam się, co zrobiłam źle: przenawoziłam, przelałam, czy ma teraz za dużo słońca?
Załączniki
6F2CCCC3-6007-4341-9273-54E0D0781902.jpeg
FB779BB8-801B-4700-8926-817C12FAED16.jpeg
DBDB1BE7-D0FE-4062-88D3-C7E8066734A6.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Alexa »

Podobnie działo się z rododendronem Cunningham's White', kupionym wiosną w biedronce.
Tak wyglądał w dniu zakupu i po rozkwitnięciu. Kwitł krótko. Ale ta odmiana toleruje stanowisko słoneczne.
Załączniki
9AAC6876-33B3-4A50-A18B-22466F799AB7.jpeg
74A8EA23-4927-4E34-8CB6-F563B1535CF2.jpeg
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Petrus »

Hejka. Rododendron katawbijski widać że jest trochę zagłodzony. Część która była od strony choiny też widocznie miała kiepskie warunki dlatego jest taki 'podzielony'. Może się tak stać, że te pędy z lewej strony będą do wycięcia. Zacznij go regularnie nawozić i podlewać i powinien mieć ładne zdrowe liście. Różaneczniki w słońcu szybko przekwitają. Obecne promienie słoneczne są tak palące że kwiaty azalii i różaneczników szybko się marszczą i przekwitają ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7891
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Elzbieta M »

Ja odnoszę wrażenie, że mają też za sucho. W glebie brak wilgoci, stwierdziłam to u siebie - mój rodek po tygodniu kwitnienia miał jakby zwiędnięte kwiaty. Nie było mnie, nie podlewałam. Gdy podlałam kolejne , dopiero co rozwijające pąki, już taka sytuacja nie miała miejsca.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Alexa »

Dzięki Piotrze za odzew.
Marna kondycja rodka jest spowodowana bliskim sąsiedztwem chorej choiny, to fakt. Nawoziłam go dwukrotnie, podlewam, więc jeszcze będę czekać. A nuż się uda😀
Winowajcą pozostaje słońce.
Będę musiała go osłaniać jeszcze przed słońcem, póki klon jawor nie wytworzy większej korony i da mu trochę cienia.

Elu, podlewam go tak często, że aż się zaczęłam się bać, czy nie przesadzam.

Pozdrawiam😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Co dzieje się z kwiatami rododendrona

Post autor: Petrus »

Rododendrony maja płytki i talerzykowaty system korzeniowy i bez odpowiedniej warstwy ściółki szybko odczuwają brak wody. W słonecznych miejscach wymagają regularnego podlewania. Przy obecnym słońcu wiele kwiatów szybko przekwita, dotyczy to np. piwonii, azalii, rododendronów a nawet tulipanów szczególnie na suchszych stanowiskach :zalamany:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ