Clarkia- problem młodych siewek .

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Przepikowałam młode siewki Clarki (że to Clarkia ,to pewna jestem na (98%,bo nie podpisałam) ,jakiś tydzień temu i ładnie się przyjęła.Niestety zauważyłam 2 dni temu czarne punkciki na wszystkich roślinkach ,na górnej stronie liścia .Nie są to dziurki ,nie wygląda to na sadzaka,bo kropki są dobrze widoczne i jakby osobno "robione" .
Pomóżcie proszę zidentyfikować problem i proszę o radę co robić ,żeby nie stracić roślinek i czy mam odseparować od innych kwiatów.Clarkia stoi w domku foliowym z innymi kwiatami.Domek wewnątrz był spryskany TOPSINEM. Z góry dziękuję.
Clarkia.
Clarkia.
A tak wygląda problem czarnych kropek .
A tak wygląda problem czarnych kropek .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

Może to być plamistośc liści. Przyczyną jest zbyt wilgotne powietrze )ponad 90%) i mało przewiewu w domku foliowym. Musisz rośliny spryskac preparatem przeciw grzybom i cześciej wietrzyć rośliny. Są już duże więc nie muszą stac pod folią Gosiu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotruś :) .Domek codziennie otwieram gdzieś od 10,czy 11 do wieczora ,podwijam również boki ,nie tylko przód .Siewki Clarki wyglądają na bardzo delikatne ,więc może im coś nie pasowało . Te plamki ,może nie widać ,ale są wielkości ukłucia szpilki ,no i brzegi i czubek liści jest nietknięty.
Piotruś ,jak sądzisz ,czy one wytrzymają spryskiwanie Topsinem i czy mają jakąś szansę na poprawę ? Miałam nadzieję ,że to nie jest choroba grzybowa :(
Jutro zdejmę folię ,na pewno nie zmarzną .Zostawiłam ,bo chciałam żeby szybciej urosły :zdegustowany: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Zapomniałam napisać ,że problem plamek znikł .Usunęłam niektóre liście i nie zdążyłam popryskać ,kiedy "ozdrowiały" ;-) . Mają jedynie takie czerwonawe dolne liście i mimo dobrej ziemi i przesadzenia miesiąc temu do pojedynczych doniczek ,15 , pojedynczych sztuk wygląda dość mizernie . O dziwo ,ładniej wyglądają te ,które pozostały w doniczce ,gdzie je siałam ,nie przesadzane ,a jedynie przerzedzone , właśnie te gęściejsze i nie mają czewonawych dolnych liści - dlaczego ?
Acha ! na opakowaniu była informacja ,że osiągają wysokość 80 cm , moje mają od 30 do 40 cm i mają pąki - dlaczego ?
IMG_2969.JPG
To te ładniejsze ,przesadzone tydzień temu.
To te ładniejsze ,przesadzone tydzień temu.
Czytałam ,że lubią słońce ,zastanawiam się gdzie je posadzić ,żeby sobie poradziły ,zaobserwowałam jednak ,że przy pierwszych promieniach słońca więdną i pochylają się , mimo wilgotnej ziemi . Nie wyobrażam sobie w takim razie jak wytrzymałaby ostre lipcowe ,a nawet czerwcowe słońce ? :przestraszony:
Zauważyłam ,że młode roślinki są bardzo delikatne i po przesadzeniu ,przez dobre 5 dni ,chowam je w półcieniu ,bo bardzo więdną .
To te przebarwione na czerwono dolne liście  ,które mnie niepokoją .Czy to choroba grzybowa ,czy może brak im czegoś ? Jednak ich koleżanki ,które rosną ciaśniej nie mają tego problemu .Czy to możliwe ,żeby była to sprawka niskich temperatur nad ranem ( 3,4 stopnie ) ,jakieś 10 dni temu ?
To te przebarwione na czerwono dolne liście ,które mnie niepokoją .Czy to choroba grzybowa ,czy może brak im czegoś ? Jednak ich koleżanki ,które rosną ciaśniej nie mają tego problemu .Czy to możliwe ,żeby była to sprawka niskich temperatur nad ranem ( 3,4 stopnie ) ,jakieś 10 dni temu ?
Załączniki
Miesiąc temu przesadzone do dobrej ziemi w pojedynczych doniczkach .Dlaczego są takie mizerne  i o niebo  gorsze od tych nieprzesadzonych ?
Miesiąc temu przesadzone do dobrej ziemi w pojedynczych doniczkach .Dlaczego są takie mizerne i o niebo gorsze od tych nieprzesadzonych ?
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje , które choć troszkę rozwieją moje wątpliwości i obawy :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

Plamki zniknęły to dobrze. Sa mniejsze Gosiu ponieważ rośliny w donicach raczej się męczą i mogą wyrastać mniejsze niż te posadzone w gruncie. Hartowałaś je przed wystawieniem na balkon? Bo jeżeli nie to rośliny dośc drastycznie wystawione na niższe temperatury (niż te co miały w szklarence) reagują zmianą koloru liści na fioletowo- czerwonawy. No chyba że jest to niedobór fosforu.
Te dopiero co posadzone w doniczkach będa więdły w pełnym słońcu bo ledwo co mają rozrośnięte korzonki.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrze za szybką interwencję :) .
Wszystkie siewki wystawione były na balkon ,gdzieś pod koniec marca ,kiedy na balkonie było cieplej niż w domu , potem się ochłodziło , tak , że minimalna temperatura nad ranem bywała 3, 4 stopnie. Część z nich przesadziłam do pojedynczych doniczek , a część ,trochę przerzedzona została w tych grupowych doniczkach i właśnie te ,które posadzone były pojedynczo do nowych doniczek ( w liczbie 15) zaczęły marnieć i od jakiegoś czasu dostały czerwonawych liści ( dolnych ) .
Piotruś ,te roślinki aktualnie przesadzone są od ponad miesiąca ,a nadal więdną w słońcu . Pisałeś kiedyś ,że roślinki niektóre reagują tak na ostre słońce i nie trzeba biec od razu z konewką i to była prawda . Od tej pory sprawdzam ziemię ,jak jest wilgotna to czekam do wieczora obserwując czy się podnoszą i zazwyczaj tak jest . Ta clarkia jednak nie podnosi się ,więc podlewam ,mimo ,że ziemia głęboko jest jeszcze wilgotna . Może one potrzebują wyjątkowo dużo wody ? Nigdzie tego nie wyczytałam.

Dzisiaj spoglądałam na nie , są jeszcze bardziej wydłużone ,listki górne coraz mniejsze i mają więcej czerwonych listków na dole . Kiedy zauważyłam ,że są takie rachityczne ,podrzuciłam do każdej doniczki kilka kuleczek nawozu długo rozkładającego się . Czy to miało jakieś znaczenie ? Czy możliwe ,że za mało je podlewam ?
Wybacz ,że tyle czytania masz ,jakoś nie potrafiłam krócej :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

Jeżeli mają wilgotną glebe a mimo to liście lekko więdną to nie podlewaj bo jeszcze zaczną gnić od tego nadmiaru wody. Mi to bardziej wyglada na niedobór fosforu tak jak pisałem wczesniej. Dolne liście wtedy zmianiają barwę na fioletowo-czerwoną. Dodatkowo liście drobnieją a korzenie wolniej się rozwijają. Niedobory fosforu w glebie (fosfor się traci) gdy wystepuje niska temperatura albo nadmiar lub niedobór wilgoci w glebie (rośliny nie są odpowiednio podlewane, lub raz mają za sucho a raz za mokro). ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Piotrusiu ,toby nawet pasowało . Czy w sprzedaży można kupić np. granulat samego fosforu , bo nie mam pojęcia ? W taki razie jeszcze raz zmienię ziemię i zobaczymy ,może nie jest za późno ,a jak nie to trudno . Czegoś się przynajmniej od Ciebie nauczyłam :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

Możesz przesadzic je w podłoże dla roślin kwitnących a potem stosować nawóz dla roślin kwitnących. Sam potas i fosfor można kupić, tylko sa to duże worki przeważnie przeznaczone do upraw zbóż. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki ,chociaż tych kilka granulek NPK 17-17-17 to dostały już ze 3 tygodnie temu , ale to nie do kwitnących .
Teraz jest więcej słońca i mocniej grzeje i ciągle są zgięte w pół .Nalałam do długiej podstawki ,na której stoją te małe doniczki ,wody i wchłonęły wszystko . Czy rośliny wchłaniają tylko tyle wody ile potrzebują ? nie muszę się obawiać ,że w ten sposób będą miały za mokro ? Pelargonie wyjęłam z dużej donicy i te mniejsze też wstawiłam do podstawki z wodą ,na max 30 minut , i również wszystko wypiły .
Zrobię Piotruś jak mówisz ,pożyjemy -zobaczymy :) . Dzięki stokrotne :-D !
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

To był nawóz uniwersalny. Można stawiać na podstawkach z woda i tyle ile roślina potrzebuje tyle wciągnie suche podłoże. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Sylwia,Gosia »

Pytałam ,bo czasami roślina lekko wilgotna ,potrafiła dodatkowa wciągnąć sporo wody i martwiłam się , że może ma za mokro .Zdaje się , że z przelania bierze się większość chorób grzybowych ?
Dzięki Piotrze , teraz spokojnie i do woli, moje kwiatki mogą się upijać wodą :D .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Clarkia- problem młodych siewek .

Post autor: Petrus »

Jeżeli ziemia jest nadmiernie wilgotna to korzenie nie mają jak oddychać i liście zazwyczaj żółkna i zamierają. Gniją też podstawy łodyżek (młode roślinki), u roślin cebulowych może pojawić się zgnilizna itp. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ