Cis - uprawa, choroby grzybowe, zwalczanie

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Cis - uprawa, choroby grzybowe, zwalczanie

Post autor: harwi »

Czy ktoś może wie co się stało z moim Cisem. Zrobił się rdzawy cały, usycha mi, opadają mu igły. :cry: :cry: :cry:

Obrazek Obrazek Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Trudno mi ocenić chorobę na podstawie zdjęć, ale prawdopodobnie Twój cis został zaatakowany przez grzyb Phomopsis juniperovora. Zakażeniu jak i rozwojowi choroby sprzyja duża wilgotność utrzymująca się na pędach cisa. Tegoroczna aura jest wręcz wymarzona dla rozwoju tego grzyba. Objawy jakie powoduje to, pojawienie się drobnych żółtych plam na igłach. Następnie choroba rozszerza się obejmując cały obwód pędu oraz prowadzi do tzw. obrączkowania. Część pędu powyżej obrączki zmienia barwę na jasnozieloną, a następnie czerwonobrązową i brązową. Przy podstawie chorego fragmentu pędu widoczna jest szara obwódka. Chore pędy mogą pozostawać na roślinie przez wiele miesięcy. Zaleca się wycinanie zainfekowanych pędów i stosowanie oprysków przeciw grzybowych np. Topsinem.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Dzięki Gosiu spróbuje tym Topsinem
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Można też użyć Bravo 500 SC ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Dzięki RAfaloku. A mogę go używać zamiennie czy mam wybrać to albo to?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Zamiennie byłoby idealnie. Ale szkoda kupować oba środki tylko dla tej jednej rośliny. Jednak parę złotych kosztują (może się okazać, że taniej będzie kupić nową sadzonkę). Na razie proponował bym wypróbować jeden z nich i zobaczyć jaki będzie efekt. Jeżeli objawy choroby cisa się ograniczą to będziesz mieć pewność, że idziemy w dobrym kierunku.
Rafał
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Oki zrobię jak radzicie. Zobaczę jakie jest dostępny w szkółce. To chyba najdroższe drzewko jakie kupiłam na działkę i pada ehhhhh gdzie tu ludzie sprawiedliwość ihih
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Cis - uprawa, choroby grzybowe, zwalczanie

Post autor: harwi »

Witam serdecznie naszego eksperta ;) Miałam w sumie.. dalej mam problem z cisem. Miał się dobrze ale nagle zaczął brązowieć gubić igiełki. Nie wiem co mu jest ;-) Późnym latem zrobiłam mu oprysk topsinem. Jaki efekt nie wiem bo zima :oops: Ale jakiejś wyraźnej poprawy nie zaobserwowałam do tego czasu ;(

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

W 1999 roku wykryto nową chorobę - fytoftoroza i obawiam się że z tym masz do czynienia i raczej nic już nie wskórasz. Porażona roślina nie ma połysku, wygląda jakby usychała.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

ojej ;( Czyli wykopać i spalić? Boje się, że mi zarazi inne iglaczki. Może tak?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Uważam, że roślinę trzeba usunąć. Wymienić też glebę spod tej rośliny. Rośliny rosnące obok trzeba kilkakrotnie potraktować odpowiednimi fungicydami - Previcur Energy 840 SL (stosujemy doglebowo w stężeniu 0,2% - około 2 l cieczy na m kw.), oraz Mildex 711,9 WG (w stężeniu 0,2%). Aby ograniczyć używanie chemii w ogrodzie, fungicydy warto stosować naprzemiennie z biopreparatami (Biosept 33 SL lub Biochikol 020 PC). Z tym, że nie wiem jak jest z używaniem tych środków w tak niskich temp. Z tym chyba trzeba poczekać do wiosny, natomiast chory krzew usunąć jak najszybciej.
Rafał
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

ojej to muszę na wiosnę koniecznie to zrobić. Niedaleko rośnie moja koreanka właśnie. :cry:
Awatar użytkownika
amarela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2009-08-18, 23:08

Post autor: amarela »

Ja mam inny problem z cisem. Mam go od wielu lat (około 7), jest dość duży, nie wygląda jakby mu czegoś brakowało, a nigdy nie owocował. Kupiłam go specjalnie ze względu na te czerwone jagody. Ktoś może wie jak może być przyczyna tego ? I co na to poradzić ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam.Z botanicznego punktu widzenia "owoce" cisa to nibyjagody czyli mięsiste utwory powstałe z pojedynczego, łuskowatego owocolistka kwiatu żeńskiego. Owocują tylko kwiaty żeńskie. Ja co roku miałem czerwone owoce, natomiast w tym roku nie ma ani jednego :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

Harwi,myślę,że Twojemu cisowi żaden oprysk już nie pomoże.Widziałem cisy w podobnym stanie i już ich nie ma.Co do przyczyny stanu cisa,to przychylam się do rozpoznania Gosi2501.Cisy,zwłaszcza słabo zakorzenione nie lubią zbyt dużej wilgoci zwłaszcza w glebie.
ODPOWIEDZ