Cis czarne owoce i zolte igly

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
iwmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-02, 09:10

Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: iwmar »

Prosze o pomoc co to moze byc i jak poradzic sobie z takim tematem. Od kilku dni z Cisem dzieje sie cos dziwnego usychaja a wrecz gnija owoce i zółkna igly.

pozdrawiam
Marcin
Załączniki
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: cis67 »

Krzew został zaatakowany przez tarczniki, a objawem tego, są grzyby sadzakowe, które rozwijają się na spadzi tarczników i atakują igły i owoce. Tak, że masz 2w1 :-)
iwmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-02, 09:10

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: iwmar »

Dziekuje za odpowiedz. Dziwna sprawa wrocilem wlasnie z ogrodniczego i w tym samym sklepie jeden gosc mowi ze to z nadmiaru wilgoci wdarl sie grzyb i trzeba cis wyciac. Drugi zas mowi ze nie wie widzial czegos takiego.
Problem w tym ze ja nie mam zadnych szkodnikow na tych galazkach
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: cis67 »

Grzyby sadzakowe występują zawsze w parze z tarcznikami, tak więc są na pewno. Przyjrzyj się dobrze, na zeszłoroczny pędach będą drobniutkie wypukłości, w skupiskach po kilkanaście sztuk, kolorem przypominające korę. Można je odrywać paznokciem od pędu. Rośliny zaatakowane pierwotnie przez tarczniki, a wtórnie przez grzyby sadzakowe, mają charakterystyczne czarne zabarwienie, które widać już z kilku metrów. Najczęściej spotykałem je na wiązach, lipach, jałowcach kolumnowych i właśnie na cisach.
iwmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-02, 09:10

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: iwmar »

Dzien dobry

A wiec przejrzalem drzewo tak jak Pan napsial i tarcznikow na drzwie nie znalazlem. Galezie sie nie kleja a sa czarne jagody i wokol nich zespute igly, ktore po dotknieciu opadaja. Zalaczam zdjecia w wysokiej rozdzielczosci moze to cos pomoze.

Ten cis ma kilka lat i jest ogromny. Za to na nim jest sporo slimakow. Dodatkowo 3 tygodnie temu podsypalem nawoz do iglakow i moze ja go przenawozilem?

Jeslsi to sa grzyby sadzawkowe to prosze napisa jak najlepiej z nimi walczyc.

Pozdrawiam
Marcin
Załączniki
a1.jpg
a2.jpg
a3.jpg
a4.jpg
cis67
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 76
Rejestracja: 2012-03-02, 17:39

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: cis67 »

W sumie, w tym momencie to tarczniki i miseczniki są w stadium larwalnym (jasne małe cętki na igłach), a na zdjęciu widać objawy zeszłorocznego występowania sadzaków. Aby pozbyć się sadzaków, trzeba pozbyć się tarczników. Jedynym produktem, który jest aktualnie dostępny i skuteczny, to "pałeczki" Substral na tarcznika. Pod jeden duży krzew, trzeba wetknąć w ziemię jedno opakowanie takich pałeczek i podlać. Tymi pałeczkami zlikwidujesz również przędziorki, których pajęczynki zauważyłem na zdjęciach.
iwmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2020-05-02, 09:10

Re: Cis czarne owoce i zolte igly

Post autor: iwmar »

Dziekuje to dzialam. :)

Pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ