Cieniolubne drzewa i krzewy owocowe.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Cieniolubne drzewa i krzewy owocowe.

Post autor: S_H_A_D »

Witam, posiadam ogród, który równolegle jak ściana odgradza od południa kilka dorodnych drzew: lipa, kasztanowiec, buk, dąb, brzoza - są to dorosłe drzewa, które na część działki rzucają głęboki cień. Kierując się na północ za tymi drzewami jest przerwa jakieś 10 - 15 metrów (silnie zacieniona) i zaczyna się sad owocowy: jabłonie, grusze, czereśnie itd. Do którego już nie dociera cień z tych dużych drzew. Moje pytanie jest następujące, czy warto w tej niewykorzystanej przestrzeni, zaraz za drzewami (tej silnie skąpanej w cieniu) zasadzić jakieś drzewa owocowe?. Czy będą obficie kwitły, no i dawały dobre, dojrzałe owoce, gdy przez praktycznie całe lato ich korona będzie w cieniu i tylko trochę rano od wschodu będzie łapała słońce, jakieś 3 godzinki góra. Czy korzenie tych dużych drzew (lipa, dąb, buk, kasztanowiec, brzoza) nie będą przeszkadzały w prawidłowym rozwoju drzewek owocowych – chodzi mi o podbieranie wody, substancji odżywczych, no i miejsca w glebie. A może zamiast tych drzew wybrać jakieś krzewy owocowe, które dadzą dojrzałe owoce w cieniu? Tylko czy te krzewy poradzą sobie z korzeniami tych drzew. To jest 15 metrów działki i chciałbym to wykorzystać inaczej niż jako trawnik.
Co polecacie do takiego nasadzenia, jakie drzewa czy może lepiej krzewy? Jak przygotować miejsce by ograniczyć niekorzystny wpływ korzeni tych dużych drzew na nowo posadzone rośliny?
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Na pewno nie drzewka owocowe, bo ani nie będą dekoracyjne ani pożyteczne. Proponuję zrobić zakątek ozdobny obsadzony roślinami cieniolubnymi. Z krzewów np. hortensje, rododendrony, ostrokrzewy, mahonia pospolita. Z bylin wszelkiego rodzaju hosty, ciemierniki, żurawki, tiarele, brunery, epimedia, kokoryczki, przylaszczki i zawilce
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Drzewa i krzewy owocowe potrzebują jednak słońca. W zupełnym cieniu raczej nie będą owocować. W cieniu poradzi sobie leszczyna pospolita i dereń jadalny. Po prostu będą miały mniej owoców od tych drzew posadzonych na słońcu. Co do leszczyny, to jest wrażliwa na "moniliozę" (małą wrażliwość wykazuje odmiana Syrena).
Rosnące duże drzewa chyba nie powinny negatywnie działać. Mam na myśli jakieś choroby i brak wody. Ale znawcą nie jestem - niech inni poradzą :-?
Co do ozdobnych roślin cieniolubnych polecam link: rośliny do cienia
S_H_A_D
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-16, 09:22

Post autor: S_H_A_D »

Nie nie, to nie ma być zakątek ozdobny, tylko zakątek z owocami - więc muszą to być roślinki owocowe. Dowiedziałem się, że śliwy dobrze rodzą w cieniu, może zasadzę odmianę ULENA. A z krzewów dowiedziałem się od jednej osoby, że agrest i maliny rodzą jej lepiej w cieniu niż na słońcu - tylko dlaczego sadownicy zawsze mają grządki malin na słonecznej wystawie - coś tutaj chyba nie tak.
Awatar użytkownika
dexter7
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 39
Rejestracja: 2010-02-28, 19:49

Post autor: dexter7 »

Sąsiadka ma aronię w półcieniu i nawet dobrze jej owocuje. Może spróbuj z aronią?
Pozdrawiam DeX
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Szansa jest tylko na krzewy. Do uprawy w półcieniu nadają się porzeczki, borówka wysoka (ta jednak potrzebuje kwaśnej gleby) oraz wspomniany wyżej dereń jadalny.

Musi to jednak być półcień, a nie pełen cień. W cieniu na smaczne owoce nie ma co liczyć.
Rafał
Adas
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2023-05-07, 21:26

Re: Cieniolubne drzewa i krzewy owocowe.

Post autor: Adas »

Też planuje podobny zacieniony zakątek. Myślę o jerzynach. W polskich lasach nie są aż tak częste, ale jeśli jest to dobrze nawodnione miejsce to potrafią bardzo dobr,e rosnąć nawet w cieniu pod drzewami.
W deszczowej Anglii było ich wszędzie pełno, w Polsce często je widuję w okolicach bagien, strumieni, jezior.
ODPOWIEDZ