Ciemierniki - uprawa, pielęgnacja, przesadzanie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Ciemierniki - uprawa, pielęgnacja, przesadzanie

Post autor: Ania Zielonka »

Witam, ostatnio zainteresowały mnie ciemierniki, wyczytałam, że są trujące i podobno powstaja po zetknięciu z nimi spore zmiany na skórze.
Jakie macie z nimi doświadczenia, jakie odmiany polecacie i czy dużo miejsca potrzebują (słyszałam, że wędrują) no i oczywiście kiedy najlepiej je sadzić?
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Cienierniki, tak jak zdecydowana większość gatunków należacych do rodziny Jaskrowatych, zawierają w swoich tkankach alkaloidy odpowiedzialne za ich trujące właściwości. Chociaż nie słyszałem o zmianach skórnych po kontakcie z ich sokiem, to wydaje się to dość prawdopodobne, zwłaszcza u osób wrażliwych.
Ciemierniki są prawie niezniszczalne, przynajmniej w moim ogrodzie. Świetnie rosną na glinie wzbogaconej w kompost. Lubią dodatek wapnia w podłożu i to im bardzo służy. Znoszą zarówno cień jak i silne nasłonecznienie, ale chyba najlepiej się czują w lekkim półcieniu. Nasze zimy znoszą bez większych problemów.
Rośliny mateczne nie wędrują. Za to pojawia się wokół nich cała masa młodych sadzonek pochodzących z samosiewu.
Najczęściej w sprzedaży można spodkać ciemiernika białego, mieszańcowe formy określane jako ciemiernik ogrodowy, ciemiernika cuchnącego oraz korsykańskiego.
Rośliny uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, natomiast sadzonki pochodzące z dzielenia dużej karpy najlepiej ukorzeniają się późną wiosną.
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Post autor: Danka »

nie wiedziałam,że ciemierniki lubią wapń,posadzę je na gruzowisku,chyba im nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

A to moj ciemiernik bialy,ktory powinien kwitnac w styczniu,i nie wiem ciemu kwitnie teraz:(((
ale w sumie to dobrze bo przynajmniej go widze:)))
Załączniki
Aparat dzialka i Anglia 393.jpg
Aparat dzialka i Anglia 393.jpg (54.1 KiB) Przejrzano 16228 razy
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Piękny! :-D
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Ślicznie i obficie kwitnie.
Awatar użytkownika
Ania Zielonka
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 2008-09-16, 17:10

Post autor: Ania Zielonka »

Dziekuje Emilowi za informację :-D
Grzesiu śliczny ciemiernik :mrgreen:

Ale powiedzcie mi jeszcze, czy w ciągu tygodnia na sadzenie nie będzie za późno, nawet tych doniczkowych?
Awatar użytkownika
Grzes
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 188
Rejestracja: 2008-10-14, 18:55

Post autor: Grzes »

Ja jesli bym chcial to bym posadzil a niech tam najwyzej ale nie podobno zeby sie cos stalo
Jutro np, przyniose sobie z pracy hebe,ktore stoi w "umieralni" to takie miejsce w szklarni gdzie kwiatki przychodza do siebie;no i posadze na dzialce zobaczymy,ale na wszelki wypadek jakos okryje na zime
Miłego dnia Wszystkim!!!
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

No śliczny ten ciemiernik :mrgreen: Jejku tak czytam czytam i czytam ja i moje roślinki dopiero pierwszy raz będziemy spędzać zimę :-/ Nawet nie wiem co i jak poookrywać :-/ Hebe też mam urosło mi nawet i szkoda by było by mi zmarzło :-?
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

ciemierniki

Post autor: gilgall »

Witam! Kiedy powinno się sadzić ciemierniki? Takie duże, z ziemią (doniczkowane), kwitnące?
Co to znaczy, że należy je "potraktować dolomitem"?
Czy można je posadzić pod świerkami?

Pozdrawiam, Edyta
Awatar użytkownika
Ha-linka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1012
Rejestracja: 2008-02-08, 08:09

Post autor: Ha-linka »

Witaj gilgall! Postaram Ci się trochę pomóc.
Ciemierniki sadzi się wiosną, lub jeśli były uprawiane w szkółce w pojemnikach, to w pierwszej połowie lata, aby roślinki miały dość czasu na dobre zakorzenienie się w nowym miejscu.
Najlepiej czują się one wśród krzewów liściastych, rosnących niezbyt gęsto, w miejscu osłoniętym, nie narażonym na silne wiatry i ostre słońce. Można je łączyć z przylaszczkami, szczawikami i innymi roślinami cieniolubnymi, kwitnącymi wczesną wiosną lub na przedwiośniu. Pod świerkami nie należy je sadzić gdyż nie znoszą kwaśnej gleby.
"Potraktować dolomitem" tzn że, bardzo dobrze reagują na obecność wapnia w glebie, nie można więc zapomnieć o wapnowaniu. :mrgreen:
Pozdrawiam Halina
Moja oaza spokoju
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

Post autor: gilgall »

Dziękuję bardzo za wskazówki, będę musiała poszukać jakiegoś innego miejsca...
A w jaki sposób i kiedy wykonuje się to wapnowanie? :oops: Nigdy czegoś takiego nie robiłam, choć słyszałam, że wapno pomaga spulchnić glebę, ale podobno też może "spalić korzenie"... :oops:
Proszę, pomóżcie kompletnej laiczce...
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Wapnowanie robimy wtedy gdy gleba jest za kwaśna w stosunku do wymagań rośliny, którą chcemy posadzić. Nie możemy też jej sadzić obok kwasolubnych bo wtedy szkodzimy tej drugiej roślince. Owszem, można spalić korzenie, dlatego trzeba przestrzegać informacji jak wapno dozować - informacja na opakowaniu. :mrgreen: To nie takie trudne :-D Przydałoby się też zmierzyć kwasowość swojej ziemi. W ogrodniczych mają takie urządzenia. :mrgreen:

Więcej: Wapnowanie gleby. Kiedy, jak i czym wapnować glebę?
gilgall
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 99
Rejestracja: 2009-01-17, 21:03

Post autor: gilgall »

A gdzie należy trzymać teraz kwitnące ciemierniki? Zaczyna robić się cieplej i kusi mnie ,
żeby je jednak wysadzić do gruntu...
W piwnicy nie jest za ciepło?
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jesli masz jasną i chłodną piwnicę to możesz go tam przenieść. A skąd masz tego ciemiernika, kiedy go kupiłaś i jak długo trzymasz go w domu i w jakiej temperaturze?
ODPOWIEDZ