Ciemiernik Niger

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Ciemiernik Niger

Post autor: Fox. »

Może ktoś mi podpowie, czy jeśli dziś wsieje nasiona ciemiernika /z własnych nasienników/ to jeszcze w tym roku pojawią się siewki ? czy dopiero w przyszłym roku. Nadmieniam iż mają jak gdyby kiełek, właśnie przez ten kiełek zauważyłem, że nasiona się wysypują z nasienników.
Jacuś ;) Pozdrawia.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Re: Ciemiernik Niger

Post autor: Bronisława »

Mam również pytanie dotyczące ciemiernika. Kiedy zbiera się nasiona ciemiernika? Czy i jak zauważyć, że nasiona są gotowe do zbioru? Kiedy wysiewać? W jaką ziemię?
Dużo pytań, ale jestem tym zainteresowana. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Cześć. Bronisławo ciemierniki rozmnaża się przez wysiew nasion zaraz po ich zbiorze (od czerwca do sierpnia), gdyż bardzo szybko tracą zdolność kiełkowania.Siewki pojawią się dopiero wiosną następnego roku (po około 9 do 10 miesiącach). Podsuszone nasiona sieje się do doniczek, które zagłębia się w ogrodzie w osłoniętym miejscu, do zimnego inspektu lub od razu na ocienioną rabatę. Nasiona umieszcza się w lekkim, próchnicznym podłożu. Aby wykiełkowały, potrzebują niskiej temperatury, a siewki ukazują się dopiero na wiosnę. Przez dwa lata roślin nie należy wykopywać. Zakwitają dopiero po trzech, czterech latach. Należy pamiętać, że rozmnażane z nasion ciemierniki nie powtarzają cech roślin matecznych, takiego sposobu rozmnażania nie warto więc stosować, jeśli chce się otrzymać konkretną odmianę.

Fox jeżeli wysiejesz w tym roku to myślę, że siewki dopiero uzyskasz na wiosnę :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Dzięki Petrus :-D za b. szczegółowy opis.Ponieważ dojrzałam nasienniki (chyba jeszcze niedojrzałe) - a lubię eksperymentować - pomyślałam, że warto zebrać nasionka i zasiać. Zobaczymy, jakie wyrosną roślinki.To jest piękny kwiat, dostałam maleńka sadzonkę dwa lata temu i w tym roku kwitła pierwszy raz. Bardzo mnie ucieszył kwitnący ciemiernik, wszyscy się zachwycali i prosili o nasionka lub przyrosty.Maleńka sadzonka, już się bardzo rozrosła.Może uda mi się zadowolić chętnych sąsiadów.
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Bronisława pisze:Dzięki Petrus :-D za b. szczegółowy opis.Ponieważ dojrzałam nasienniki (chyba jeszcze niedojrzałe) - a lubię eksperymentować - pomyślałam, że warto zebrać nasionka i zasiać. Zobaczymy, jakie wyrosną roślinki.To jest piękny kwiat, dostałam maleńka sadzonkę dwa lata temu i w tym roku kwitła pierwszy raz. Bardzo mnie ucieszył kwitnący ciemiernik, wszyscy się zachwycali i prosili o nasionka lub przyrosty.Maleńka sadzonka, już się bardzo rozrosła.Może uda mi się zadowolić chętnych sąsiadów.
Tylko przypadkiem nie zrywaj całych nasienników :) one muszą dojrzeć na roślinie i same się wysypują :) dobrym sposobem jest podstawienie pod kwiat podstawki pod doniczkę :)

Mój Niger tak wyglądał
Obrazek

Obrazek
Jako że nasionka już wsiałem poczekam cierpliwie do wiosny :)


Jeszcze czekam na Orientalis :) chociaż z tym to będzie trudniej, ma sporo nasienników, a kwiaty kwitły nierównomiernie :)
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jacuś ;) Pozdrawia.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Co to zbierania dojrzałych nasionek to można też na kwiat nałożyć pończochę. Metoda się sprawdza :-D Inną metodą rozmnażania ciemierników jest też podział silnie rozrośniętych kęp.

Uwaga, wszystkie części ciemierników zawierają trującą substancję - heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych tej rośliny powoduje zatrucie. Sok może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze. Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Mój ciemiernik jest biały, chyba to Niger. Twój Orientalis jest piękny.Dużo mi przekazaliście odnośnie zbierania nasion, będę więc obserwować dojrzewanie i zastosuję przekazaną metodę zbierania nasion. Czy od razu wysiewać?
Pozdrawiam serdecznie miłośników ciemiernika. Bronisława
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Bronisława pisze:Mój ciemiernik jest biały, chyba to Niger. Twój Orientalis jest piękny.Dużo mi przekazaliście odnośnie zbierania nasion, będę więc obserwować dojrzewanie i zastosuję przekazaną metodę zbierania nasion. Czy od razu wysiewać?
Pozdrawiam serdecznie miłośników ciemiernika. Bronisława
Petrus już pisał we wcześniejszym poście :) wysiewać od razu po dojrzeniu, ponieważ nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania :)
Jacuś ;) Pozdrawia.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Dokładnie tak :lol: Warto sobie zaznaczyć potem miejsce gdzie były siane, aby nie zapomnieć :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Czyli już wiem wszystko - prawie - o wysiewaniu ciemierników. Może mi się uda wyhodować. Dziękuję Wam.
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Bronisława pisze:Czyli już wiem wszystko - prawie - o wysiewaniu ciemierników. Może mi się uda wyhodować. Dziękuję Wam.
Życzymy więc powodzenia :)

U mnie i orientalis zaczął już gubić nasionka :)
Jacuś ;) Pozdrawia.
Bronisława
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 55
Rejestracja: 2008-12-03, 17:01

Post autor: Bronisława »

Dzisiaj podłożyłam pod kwiaty z nasiennikami podstawki od doniczek, będę czekała na nasionka.
Chciałabym jeszcze zapytać:
- jak głęboko umieszczać nasionka w ziemi,
- jaka powinna być ziemia, czy może być ogrodowa zmieszana z ziemią z kompostu,
- kiedy nasiona powinny wykiełkować?
Dziękuję za wszelkie porady. Bronisława
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Cześć :-D Podsuszone nasiona sieje się do doniczek, które zagłębia się w ogrodzie w osłoniętym miejscu, do zimnego inspektu lub od razu na ocienioną rabatę. Nasiona umieszcza się w lekkim, próchnicznym podłożu (może być ziemia dla doniczkowych) na głębokość około 1,5 cm. Aby wykiełkowały, potrzebują niskiej temperatury, a siewki ukazują się dopiero na wiosnę. Pozdrawiam ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Fox.
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 300
Rejestracja: 2010-05-21, 14:16

Post autor: Fox. »

Ja sieje do gruntu :) Skąd mam wziąć 500 doniczek :( i gdzie to postawić .
Jacuś ;) Pozdrawia.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Można i tak Fox. Dałem tylko propozycję, można siać po kilka nasion do doniczki albo do gruntu jak kto woli :lol:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ