Cięcie hibiskusa

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Cięcie hibiskusa

Post autor: OREG0N »

Witam. Mam w ogrodzie okazałego hibiskusa. Posadził go poprzedni właściciel domu. Hibiskus ogrodowy bardzo obficie kwitnie od 2 lat, od kiedy już ja go doglądam. Jest jednak już trochę za duży i chciałbym go przyciąć. Nie wiem jak to się robi. Szukałem w internecie ale nic nie znalazłem. Nie chce go zniszczyć ani zaburzyć kwitnienia.
Proszę o radę.
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: CityMatic »

Cięcie wykonuję się w celu pobudzenia pędów do wzrostu oraz usunięcia uszkodzonych i przemarzniętych części. Nieregularne kształty hibiskusa można korygować również za pomocą cięcia. Pędy główne przycinamy do połowy, zawsze nad pączkiem zwróconym na zewnątrz.Gałązki skracamy o 1/4-1/3 długości, tnąc zawsze nad pąkiem liściowym. Najlepiej to zrobić wczesną wiosną, zanim pojawią się pąki kwiatowe. Ponownie tniemy pędy pod koniec lata.
Skracanie gałązek jest też uzasadnione, jeśli róża ogołoci się z liści i prezentuje tylko skromną zieloną czuprynkę na czubku. Taki zabieg sprawi, że wypuści nowe, bogato ulistnione pędy boczne. Nie przycinamy jednak wszystkich łodyg na raz - skracamy najpierw część z nich, a gdy wydadzą gałązki boczne, przystępujemy do cięcia pozostałych.
Dzięki cieciu możemy nadać hibiskusowi formę drzewka. Pierwszego cięcia dokonujemy, gdy roślina ma 50-60 cm wysokości. Wówczas skracamy czubek i przywiązujemy do palika główny pęd. Boczne gałązki wycinamy, pozostawiając tylko kilka na szczycie. Co kilka miesięcy powtarzamy cięcie bocznych pędów. Uwaga; gdy zawiążą się pąki kwiatowe, unikamy przycinania, pozwalając roślinie zakwitnąć.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6982
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: malina »

Oregon, Paweł dokładnie ci to wytłumaczył , miałam w poprzednim ogrodzie około 20 krzaków hibiskusa - ketmii syryjskiej , teraz mam kilka mam trochę doświadczenia :hyhy: więc potwierdzam co Paweł napisał . Źle szukałeś albo wcale , sprawdziłam - musisz wpisać Ketmia syryjska - bo to druga nazwa tego hibiskusa . Powodzenia :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: Petrus »

W razie czego podsyłam jeszcze zdjęcia z książki o cięciu krzewów :)
Załączniki
IMG_20181115_120512.jpg
IMG_20181115_120528.jpg
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: OREG0N »

Bardzo dziękuję. Krzew ma ponad 2 m wysokości i jest dość szeroki, co właśnie trochę mi przeszkadza bo ogranicza przejście. Spróbuje zatem wczesna wiosną delikatnie go przyciąć, bo zależy mi na kwitnieniu takim jak do tej pory. To piękny krzew z mnóstwem białych kwiatów z ciemno czerwonym środkiem. A co najważniejsze kwitnie też dość długo. Późną jesienią zasilam go obornikiem i to tyle co przy nim robię.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: OREG0N »

Jaka to książka o cięciu krzewów ? Poproszę o tytuł i autora o ile to możliwe ?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Cięcie hibiskusa

Post autor: Petrus »

Witaj, obornik to bardziej na wiosnę :)
Książka to VADEMECUM CIĘCIA ROŚLIN [multico oficyna wydawnicza]
Załączniki
okładka przód
okładka przód
i-vademecum-ciecia-roslin.jpg (15.85 KiB) Przejrzano 2508 razy
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ