Cięcie drzewek

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
emilow
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-06-20, 09:03

Cięcie drzewek

Post autor: emilow »

Witam. Byłbym wdzięczny za kilka rad dotyczących cięcia drzew owocowych. Okres cięcia za pasem, wolę poradzić się w z kimś kto ma fachową wiedzę.To jest część drzewek, resztę pokażę w nowych postach.
Grusza japońska
Grusza japońska
Załączniki
Grusza konferencja -zd1
Grusza konferencja -zd1
Grusza konferencja -zd2
Grusza konferencja -zd2
Jabłoń geneva zd1
Jabłoń geneva zd1
Jabłoń geneva zd2
Jabłoń geneva zd2
śliwa herman zd1
śliwa herman zd1
śliwa herman zd2
śliwa herman zd2
Jabłoń freedom zd1
Jabłoń freedom zd1
Jabłoń freedom zd2
Jabłoń freedom zd2
czereśnia buttnera
czereśnia buttnera
emilow
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-06-20, 09:03

Cięcie drzewek 2

Post autor: emilow »

Dalsza część zdjęć.
Załączniki
wiśnia sabina
wiśnia sabina
czereśnia rivan zd1
czereśnia rivan zd1
czereśnia rivan zd2
czereśnia rivan zd2
śliwa węgierka
śliwa węgierka
grusza faworytka
grusza faworytka
Jabłoń szara reneta
Jabłoń szara reneta
Jabłoń gloster
Jabłoń gloster
jabłoń cortland
jabłoń cortland
Jabłoń antonówka
Jabłoń antonówka
Jabłoń oliwka
Jabłoń oliwka
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Re: Cięcie drzewek

Post autor: aro »

Witam, troszkę masz tych drzewek. Przytnij wszystkie wilki o połowę oraz wytnij gałęzie krzyżujące się. Zrób to jak najszybciej, w suchy i pochmurny dzień.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Cięcie drzewek

Post autor: Elzbieta M »

Wybieram się pojechać ciąć moją jabłonkę. Czy można to robić (oczywiście w suchy dzień) jeśli w dniu poprzedzającym ewentualne cięcie- padało?
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Re: Cięcie drzewek

Post autor: aro »

Ważne żeby w czasie cięcia nie padało, bo w czasie deszczu drzew się nie tnie, ponieważ są narażone na zakażenia chorobami grzybowymi. Nawet jest wskazane posmarowanie większych ran po cięciu i radziłbym prysnąć miedzianem wszystkie drzewa. Patrząc na Twoje zdjęcia aż się prosi przyciąć szczególnie jabłonie i grusze resztę drzew pestkowych tnie się po owocowaniu, ale jak trochę też je przytniesz, to nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Cięcie drzewek

Post autor: Elzbieta M »

Aro, troszkę pomyliłaś osoby, ale to pewnie przez to, że wtrąciłam się do wątku emilow. To nie moje zdjęcia, ja mam tylko jabłoń do cięcia, pestkowe przycięłam po zbiorze. A spytałam o cięcie w dniu PO DESZCZU, jako że mój mąż miał nadzieję, że mu się praca upiecze, bo kora namoknięta. :hyhy:
aro
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 77
Rejestracja: 2008-09-20, 18:20

Re: Cięcie drzewek

Post autor: aro »

W tym roku moja papierówka będzie owocować, więc muszę ją oszczędzić z cięciem i skracam wszyskie pędy, które idą pionowo do góry o połowę, a za to w przyszłym roku zastosuję bardziej radykalne cięcie i wycinam całkiem pędy, które poszły do góry. Zamieszczam zdjęcie jak uformowałem w tym roku moją papierówkę.
Załączniki
115.jpg
emilow
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2011-06-20, 09:03

Re: Cięcie drzewek

Post autor: emilow »

Witam ponownie. Może by tak ktoś, kto czuje się na siłach, zedytował mi kilka zdjęć jak ciąć. Podobno drzewa pestkowe można ciąć latem po zbiorach.
Sebsad
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2012-03-14, 12:22

Re: Cięcie drzewek

Post autor: Sebsad »

Witam wszystkich! :)
To mój pierwszy post :-)

Co do cięcia-emilow kup sobie książkę pt. ,,Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych'' A. Miki :)Cięcie-temat rzeka.Nikt Tobie w dwóch zdaniach nie napisze jak należy to ciąć. :-)

Aro-Twoja papierówka jest całkowicie źle przycięta.Wilki należy całkowicie wycinać!Idą tylko w drewno a nam zależy na owocach.I jeszcze jedna rzecz-nie rozumiem skąd u dziłkowców bierze się ten nawyk skracania wszystkiego co popadnie?:-)Przecież skracająć gałęzie wycinamy pąki kawiatowe-niezbędne do wytworzenia kwaiatów a potem owoców:)Chyba,że naszym zadaniem jest tylko posadzenie drzewek,żeby rosły sobie byle jak ;)

Pozdrawiam! :-)
Edi_177
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2008-09-20, 22:08

Re: Cięcie drzewek

Post autor: Edi_177 »

aro pisze:W tym roku moja papierówka będzie owocować, więc muszę ją oszczędzić z cięciem i skracam wszyskie pędy, które idą pionowo do góry o połowę, a za to w przyszłym roku zastosuję bardziej radykalne cięcie i wycinam całkiem pędy, które poszły do góry. Zamieszczam zdjęcie jak uformowałem w tym roku moją papierówkę.
Witam!
W/g mnie,duuuużo błędów.Ale ja nie fachowiec,amator.Wyciąć konary skierowane do środka korony.Za dużo zostawianych gałęzi.Zasłonią całkowicie środek korony i ewentualne owoce.Ja wycinam wilki ,ale też nie wszystkie(podają ,że co 30cm skracamy,aby miały możliwość przejść w owoconośne).Za dużo"pęczków",szczególnie w szczycie korony.Ja zostawiam ewentualnie ze diwe gałązki skierowane na zewnątrz.Resztę usuwam.Nie skracaj głównych konarów.Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Cięcie drzewek

Post autor: rafaloku »

Ponieważ temat zimowego cięcia drzew owocowych powraca, termin cięcia tuż przed nami, polecam dwa nowe artykuły o cięciu drzew owocowych, które niedawno przygotowaliśmy do poradnika: cięcie jabłoni oraz cięcie gruszy oraz zapraszam do dalszej dyskusji o cięciu ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ