cięcie drzew-wątpliwość

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

cięcie drzew-wątpliwość

Post autor: JaDorka »

Witajcie. Wiem, że mogę tu poczytać na w/w temat i tak też zrobiłam. Nie mniej jednak mam pewne wątpliwości, więc proszę o ich rozwianie. Wszędzie w literaturze pisze się o cięciu drzew owocowych zimowym (w okresie spoczynku) i letnim (w okresie wegetacji drzew). Od maja jestem posiadaczką ogrodu, który bardzo mnie absorbuje w tym pozytywnym znaczeniu (załapałam bakcyla). I stąd właśnie moja wątpliwość odnośnie cięcia-skoro cięcie zimowe lub letnie, to czy właściwym jest cięcie teraz (mniej więcej od początku września), jakie obserwuję wokół. Gdzie spojrze, wszyscy działkowicze-moi sąsiedzi- intensywnie tną. Czy mogę iść w ich slady, czy lepiej poczekać? Oczywiście mam na myśli cięcie drzew, które nie wymagają najpierw oprysków. Mam bardzo stare drzewa na działce: jabłonie, grusze, brzoskwinie, a także krzewy owocowe-porzeczki, agrestoporzeczki.
Pozdrawiam wszystkich
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Wg mnie to teraz się nie tnie drzew, trzeba było to zrobić do końca sierpnia (cięcie letnie). Teraz pozostaje cięcie wczesną wiosną (cięcie zimowe). Postaraj się o taką małą pozycję "Sztuka cięcia drzew i krzewów owocowych" aut. Augustyn Mika. Bardzo fajna i przydatna książeczka jak ma się drzewka i krzewy owocowe a nie jest się fachowcem w temacie. :-D Ja z niej korzystam i często mi się przydaje.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Post autor: JaDorka »

Dzięki Piotr. Będę musiała się rozejrzeć za tą książką. Jeśli chodzi o cięcie letnie, o którym wspomniałeś wszyscy mi odradzali ze względu na owocowanie drzew, mówili, że powinnam poczekać, no i z tego wszystkiego ... zgłupiałam. Grusze i jabłonie, choć nie mam pojęcia jakie to odmiany, mam późne.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Co do cięcia jesiennego, to słyszałem, że niektóre drzewka wrażliwe na mróz, jak np. brzoskwinie lepiej ciąć jesienią, po zbiorach. Więcej na ten temat na pewno może powiedzieć Gosia2501. Klika dni temu Gosia wysłała maila z zapytaniem do któregoś z instytutów i czekamy na odpowiedź.

Ogólnie jednak większość osób wykonujących cięcie jesienne robi to z niewiedzy i braku znajomości właściwego terminu cięcia.
Rafał
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Witaj, moi przedmówcy mają rację - teraz nie czas na cięcie drzew. Najwcześniej cięcie można przeprowadzić zimą, gdy nie ma dużych mrozów. To i tak zależy w jakim wieku masz drzewa i co chcesz z nimi zrobić.
Awatar użytkownika
asiaOgrodnik
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-20, 22:00

Post autor: asiaOgrodnik »

Drzewa owocowe, najlepiej ciąć wczesna wiosną lub pod koniec lata, sierpień - początek września - Później już nie, ponieważ cięcie zmusza drzewo do wzrostu i istnieje duże prawdopodobieństwo zmarznięcia (będzie pobierało wodę i nie zagęści się sok komórkowy).

Mam nadzieję, że technika cięcia jest znana - w razie potrzeby służę pomocą. W razie czego dobry poradnik jest tutaj: cięcie drzew i krzewów owocowych
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: cięcie drzew-wątpliwość

Post autor: erazm »

Kiedy planujecie przycinanie drzew owocowych: jabłoni, grusz, śliw?
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: cięcie drzew-wątpliwość

Post autor: rafaloku »

Jabłonie i grusze na przedwiośniu (luty-marzec). Termin cięcia śliw zależy od pory owocowania. Odmiany późne, z których owoce zbiera się we wrześniu i październiku, przycinamy w marcu. Odmiany wcześniejsze, z których śliwki zbiera się w lipcu i sierpniu, przycina się od razu po zbiorach. Warto też wiedzieć, że cięcie śliw latem po zbiorach wpływa na zahamowanie tempa wzrostu drzewa (bo okres intensywnego wzrostu przypada na wiosnę i po cięciu letnim drzewa tak mocno już nie przyrastają), natomiast cięcie w marcu sprzyja rozrastaniu się drzewa.
Rafał
ODPOWIEDZ