Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Sylwia,Gosia pisze:Kochane dziewczyny i chłopaki !
Potrzebuję sprawdzony przepis na bardzo dobre kruche ciasto , na spód do sernika świątecznego . Mam kilka przepisów ,nawet jeden bardzo dobry , gdzie głownie , w miejsce mąki daję mielone migdały lub orzechy , ale tym razem muszę zrobić dużo serników , z 2 kg sera co najmniej , więc szukam jakiegoś nowego ,wypróbowanego przez innych przepisu . Będę wdzięczna za pomoc :hyhy: .
Gosiu sprawdzony przepis innego nie piekę , gdzieś wyżej powinien być ten sernik
Podaję tylko na ciasto kruche : 2 szklanki mąki pszennej / ja daję tortową/
3 żółtka ,1/2 i trochę margaryny, 1/2 szklanki cukru pudru, 1 łyżeczka pr. do pieczenia , szcz. soli . Wszystko siekamy później szybko zarabiamy by nie ogrzewać ciasta bo przestaje być kruche . Jeżeli nie chce się zwinąć w całość , dodaję łyżkę gęstej śmietany .Dzielę na 2 części - jedną na spód /trochę podpiekam tak z 10 min. / a drugą rozwałkuję i wycinam foremką do ciastek gwiazdki lub kwiatki i układam na ser , lub paski i robię kratkę . Powodzenia
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Sylwia,Gosia »

Kochana ,niezawodna Halinko ! dzięęęęęki ! :serce: :serce: :serce:

Biorę już długopis i zapisuję :-D , ja też nie raz wycinałam na górę kwiatki lub listki ,może uda się tym razem jakąś choinkę :hyhy: . Kiedyś ciasto miałam takie klejące ,choć po upieczeniu dobre , że tych ozdóbek nie udało mi się wyciąć .
Mam coś na kształt pieczątki , która wyciska kwiatki , pod warunkiem ,że ciasto ma odpowiednią konsystencję ,inaczej nie da się odlepić od foremki :lol: . Na pewno będzie dobre .
Dobrze zrozumiałam ? , przed wylaniem masy serowej , podpiekasz przez 10 minut sam spód , po czym wylewasz masę serową ?

Pozdrawiam serdecznie :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Gosiu , jak będziesz w Polsce kup sobie zestaw foremek aluminiowych lub plastikowych do ciastek świątecznych . Spód podpiekam , bo piekarnik córki nie piecze dobrze środka ciasta , natomiast mój piekł równomiernie i nie podpiekałam tylko wylewałam na surowe , ale dla pewności podpiec .
To ciasto serowe z mojego przepisu jest bardzo rzadkie , ale po upieczeniu jest pulchne , śmietankę 30% nie wlewam tylko najpierw ubijam na bitą śmietanę i wmieszam w ser . Powodzenia :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Sylwia,Gosia »

Dzięki Halinko ! :) Przypomniałaś mi ,że mam takie foremki metalowe ,właśnie do ciastek , niektóre w formie gwiazdek ,te na pewno nie będą się przyklejać do ciasta ,zapomniałam o nich ,a te pieczątki z kwiatkami ,to moje ostatnie nabytki :lol: .
A śmietanki kremówki nie daję ,w przepisie mam masło ,ale daję go mniej , gdy ser jest tłusty i kremowy . Mój sernik też wychodzi dość puszysty , bo do polskiego sera ( mam zamrożony ,bardzo dobrze się przechowuje ) dodaję taki lekki ,gęściejszy trochę od homogenizowanego ,jedyny jaki się tu nadaje i oczywiście piana ubita na sztywno .Beata mówi , że mój robię dobry ,polski sernik , a to jej ulubione ciasto , chociaż nie jest wyrocznią , sama nie piecze :lol: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Ostatnio upiekłam ciasteczka owsiane, z myślą o małym Maciusiu, żeby zdrowe były a jednak łakocie. Sama zastanawiałam się który przepis wybrać bo mnóstwo jest tego w necie, aż stanęło na owsianych z dodatkiem ucieranych jabłekek, nie chciałam, żeby były bardzo twarde, małe ząbki musiały dać radę.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Dodałam źurawinę, suszone morele orzechy
Załączniki
w misce wszystkie składniki zmieszałam i po 15 min formowałam małe kuleczki które na blasze spłaszczałam palcami.
w misce wszystkie składniki zmieszałam i po 15 min formowałam małe kuleczki które na blasze spłaszczałam palcami.
i po upieczeniu
i po upieczeniu
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Powiem, że zaskoczyły mnie pysznym smakiem mało kłopotliwe w przygotowaniu, są też wersje bardziej kruche, które w puszcze można dłużej przechowywać, ja część swoich zamroziłam. Na drugi dzień były lekko miękkie, to przez świeże jabłka i na pewno nie dadzą się długo przechowywać, ale na następną wizytę maluchów mam już zapas. Maciek zajadał się bardzo co mnie ucieszyło.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Sylwia,Gosia »

Smakowicie wyglądają Beatko .Piszesz , że nie spodziewałaś się tak dobrych ,to pewnie dlatego ,że dodałaś jabłka ,chociaż ja wolę kruche ,ale dla Maciusia na pewno takie lepsze. Robiłam kiedyś dwa rodzaje ,jedne bez mąki , z bananem ,ale powiem szczerze , że długo się robiły ,bo bardzo się kleiły ,a smaku było "jak w pieczonym raku" , jak to mówiła moja babcia. Trochę się zniechęciłam i już niesprawdzonych przepisów z internetu nie za bardzo lubię robić , ale jak jak wypróbujesz kiedyś jakiś chrupiący przepis i smaczny ,daj znać Beatko , to jeszcze raz zaryzykuję :hyhy: .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Bettiw pisze:Ostatnio upiekłam ciasteczka owsiane, z myślą o małym Maciusiu, żeby zdrowe były a jednak łakocie. Sama zastanawiałam się który przepis wybrać bo mnóstwo jest tego w necie, aż stanęło na owsianych z dodatkiem ucieranych jabłekek, nie chciałam, żeby były bardzo twarde, małe ząbki musiały dać radę.
A składniki :/
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Danka »

Ciasteczka pysznie wyglądają i na pewno są smaczne.
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Sylwia,Gosia »

Halinko , wiem ,że tu zajrzysz ,więc wybaczcie , że tu zapytam . Halinko ,czy dobrze zrozumiałam , że na wiosnę będziesz miała ogród ,czy działeczkę ? :-D Bardzo się cieszę , bo wiem , że Ty też :)
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
tadek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6870
Rejestracja: 2011-10-30, 18:23

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: tadek »

.
Podaj przepis na ,,Maciusiowe'' :P (owsiane) ciasteczka Beatko.
Zapraszam do mnie: W ogródku Tadeusza ->>
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Przepis jest jak mi się wydaje prosty, Gosiu no może trochę się lepią do dłoni, ale nie wygładzałam ich, bo taka ich uroda
- 2 średnie jabłka utarte na dużych oczkach
– dwie i pół szklanki płatków owsianych (dałam górskie) + szczypta soli
– 2 jajka
– trzy łyżki stopionego masła wymieszałam z 3 łyżkami miodu
– cztery łyżki maki orkiszowej (może być inna np. jaglana)
– szklanka bakalii (ja dałam żurawinę, suszone morele, posiekane orzechy, słonecznik, sezam)
Wszystko wymieszać odstawić na 15 min, żeby jabłka puściły sok, który zmiękczy płatki, gdyby po tym czasie ciasto było za suche i nie sklejało się to jest uzależnione od soczystości jabłek, to proszę dodać odrobinę wody. może być jogurt, mleko.
Nagrzałam piekarnik do 160 C w między czasie na dwie blaszki wyłożone papierem kulałam ciasteczka, które spłaszczałam na blasze dociskając palcami, które włożyłam na raz do piekarnika na 15 min z termoobiegiem i gotowe. Samo przygotowanie to chwila, bo wszystko gotowe wsypujemy miski i mieszamy. Dla mnie były mało słodkie, ale już dzisiaj przyzwyczaiłam się i do kawki w pracy w sam raz. Fajnie jest czuć różne struktury do pogryzienia, dzięki temu je się je powoli ze smakiem, na dłużej sycą.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Sylwia,Gosia »

Tak apetycznie podałaś Beatko ten przepis , że się skuszę ,zwłaszcza ,że są naprawdę szybkie .Zrobię po powrocie z Polski .Dzięki Beatko :) .
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Betti , ja też się skuszę , dzięki :D
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
ODPOWIEDZ