Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Czyli o tym jak plony z działki wykorzystać w kuchni
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Podaję przepis : Ciasto orzechowo-serowe
------------------------------------------
Sernik - 60dkg sera , 30 dkg cukru pudru ,6 jajek ,1/2 łyżki mąki psz. , 1/2 łyżki skrobi ziemniaczanej ,1 łyżeczka proszku do piecz. , 1/2 kostki masła /10dkg/
Wszystko utrzeć , dodać pianę , upiec , wyłożyć z papierem niech wystygnie .
Orzechowe - 6 jajek , 1 szklanka cukru drobnego , 10 dkg orzechów zmielonych , 1/2 szkl. mąki psz. 1/2 szkl. skrobi ziemniaczanej ,1/2 szkl. margaryny roztopionej ,1 łyżeczka proszku do piecz.
Białka ubić z odrobiną soli dodawać cukier , potem wmieszać żółtka , mąki , orzechy, proszek i na koniec margarynę . Po upieczeniu i wystudzeniu przekroić na pół , lekko nasączyć / ja nasączałam tylko ten na górę /
Masa do sklejenia placków
6 łyżek cukru pudru , 1 kostka masła , 1 szkl. kwaśnej śmietany gęstej np.18% / Nie 30%/
Cukier utrzeć z masłem dodać śmietanę powoli by się nie ścięło .
Składamy ciasto : najpierw biszkopt orzechowy , smarujemy bardzo cienko masą na to sernik , cienko masą , na to 2 biszkopt , wierzch resztą masy i posypałam płatkami migdałowymi /uprażonymi / lub orzechami grubo startymi .

Moje uwagi - cukru można dać sobie ciut mniej , do masy śmietanę dałam sobie taką ze wsi gęstą no i przy ucieraniu zrobiło mi się masło :hyhy: , pierwsze ciasto upiekłam w za dużej blaszce i miałam niski biszkopt by go przeciąć na pół , za drugim razem upiekłam 2 oddzielne biszkopty , ale za 3 razem upiekłam ten placek po prostu w mniejszej blaszce , biszkopt był wysoki i z przecięciem nie było problemu , problem jest z przeniesieniem sernika i zrzuceniem go na biszkopt - tu musi zadziałać wyobraźnia , kto piecze da sobie radę . Czas pieczenia ? dostałam przepis bez tych wskazówek , ja piekłam - biszkopt jak biszkopt około 30-35 min /zależy od piekarnika/ sernik około 50 min. Mniejsza forma to ta 35x 24 /coś takiego /

Dana jak masz dużo orzechów to upiecz na Święta tort orzechowy , przepis jest na początku , chyba na str 19 . Pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Danka »

Halinko dzięki za przepis. :super:
Moja rodzinka obecnie unika słodyczy. Więc muszę "oszczędnie gospodarowaniać" ciastami :lol: ale synowa i ja lubimy orzechy więc jakiś orzechowiec na pewno będzie.
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Wczoraj 11.11. oprócz dnia Wyzwolenia na Św. Marcina w Wielkopolsce piecze się ,je i tyje :rotfl: rogale Marcińskie . W Wielkopolsce mieszkałam ponad 10 lat , zasmakowałam w nich i chociaż teraz mieszkam w Małopolsce piekę je nadal , rodzina mi nie popuszcza i znajomym coś skapnie :hyhy: W tym roku 54 szt. mniam , mniam .
Załączniki
124776326_1277095652660491_3122810063180826023_n.jpg
By nie kusić covi mało wychodzę piekę pieczywo , tutaj bułki i mam swoje pyszne
By nie kusić covi mało wychodzę piekę pieczywo , tutaj bułki i mam swoje pyszne
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Elzbieta M »

Halinko , a przepis? Tak smakowicie wyglądają rogale , że mam ochotę spróbować. Przecież nie tylko na Sw. Marcina można się nimi objadac :lol:
Awatar użytkownika
malina
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6981
Rejestracja: 2013-10-26, 09:52

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: malina »

Elu , oczywistym jest , że można je piec nie tylko na Św. Marcina - ja wyszukałam w internecie , wpisz Rogale Świętomarcińckie , wyskoczy Ci kilka przepisów i wszystkie są podobne , ja piekłam wg przepisu z bloga Sugarlady na You tubie lub Smaki i Aromaty . Pozdrawiam
Pozdrawiam z uśmiechem Halina.
Nowy Ogród Maliny
Nowy Drugi Ogród Maliny
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Rozpoczęłam przygotowania do Swiąt. Akurat takie kruche ciasteczka można zrobić wcześniej, z dnia na dzień będą lepsze. Roboty przy takim drobiazgu jest sporo zrobiłam ciasteczka korzenne to te z cukrem pudrem, kruche dla większej atrakcyjności w różnych odsłonach i kakaowe i maślane i mieszane z oczkiem i takie w typie piegusków z bakaliami.
Poszykowałam małe pakieciki po kilka ciasteczek w woreczku, do pracy dla mojego koleżeństwa, jutro ich obdaruję :-D
Załączniki
20221218_161123.jpg
20221218_161037.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Elzbieta M »

Beatko, szkoda że z Tobą nie pracuję :hyhy:
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Dawno nie było wpisu a przecież coś tam pieczemy. Wczoraj naszło mnie na bułeczki drożdżowe z jabłkami cynamonem i rodzynkami. Przepis z internetu wszystkie są podobne ja wybrałam wersję z masełkiem.
[attachment=0]20240221_202554.jpg[/attachment]
Ciasto drożdżowe po wyrobieniu rozwałkowałam na kwadrat nałożyłam farsz z jabłek i zwinęłam w roladę, potem kroiłam na plastry ok 3cm (w przepisie było 2cm ale dla mnie trochę za płaskie)
Załączniki
20240221_202554.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Bettiw »

Na płasko układałam na blaszce
20240221_202604.jpg
Po upieczeniu
I po lukrowaniu
20240221_211622.jpg
Załączniki
20240221_205251.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Ciasta, ciasteczka i inne słodkości

Post autor: Elzbieta M »

Beatko, postanowiłam ograniczyć słodycze , ale te bułeczki tak zachęcają do pieczenia! Czy pisząc farsz z jabłek miałaś na myśli przesmażone jabłka?
ODPOWIEDZ