Choroby drzew owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: erazm »

Na pniu brzoskwini od 7 sierpnia mam wyciek galaretowatej substancji o odcieniu pomarańczowym - rak bakteryjny. Miejsce oczyściłem i posmarowałem pastą FUNABEN PLUS 03 PA. Ponieważ wycieki są w dalszym ciągu (występują co 2 - 3 dni od posmarowania) miejsce gdzie jest nowy wyciek czyszczę, przycinam pień (zawsze około 0,4 cm wyżej. Smarowałem też to miejsce Miedzianem i Topsinem. Bez efektu. Czy mam szanse na uratowanie brzoskwini i co proponujecie?
Załączniki
DSCN4862.JPG
DSCN4863.JPG
DSCN4864.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: rafaloku »

Choroba widocznie wniknęła bardzo głęboko w tkanki drzewa. Proponuję je wyciąć, gdyż stanowi źródło zakażeń innych drzew. Niestety czasami to najlepsze rozwiązanie :(
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Petrus »

Ja również bym to wyciął. Wycięcie rany jest dość głębokie, przy nadmiernej wielkości korony mogłoby się w przyszłości w tym miejscu złamać.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: erazm »

A jak ją uratować? :idea:
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: erazm »

Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Petrus »

On tam wyciął tylko chorą część kory i tyle. :D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Alexa »

Ja swojej choiny kanadyjskiej i śliwy węgierki nie uratowałam. W szybkim tempie pojawiały się nowe miejsca wycieku i przesuwały się ku górze. Wycięłam.
A propos filmiku. Nie mamy pewności, czy zabiegi prowadzone na pniu czereśni zakończyły się sukcesem😏
Jeśli jesteś na tyle zdeterminowany, aby ratować brzoskwinię, to poeksperymentuj.
Życzę sukcesów i pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: erazm »

A co proponujecie?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Petrus »

Jeżeli chcesz ją zostawić to zostaw. Obserwuj czy będzie rosła w następnych latach czy słabnie. Jeżeli na pniu będą pojawiać się nowe wycieki lub same drzewo będzie mizernie wyglądało wtedy zetniesz- lub zostawisz aż sama obumrze ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Sonia Sonia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 39
Rejestracja: 2021-04-08, 20:19

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Sonia Sonia »

Miałam podobną sytuację na czereśni. Na pniu były dwie cieknące dziury średnicy około 5 - 6 cm i głębokości ok. 2 cm.
Doradzono mi żeby oczyścić ranę, zrobić opatrunek z maści FUNABEN (dużo maści przykryć kompersem jałowy i owinąć folią lub taśmą, tak żeby nie zamakało). Opryskałam też Miedzianem. Po 4 miesiącach od zabiegu, jak zdjęłam opatrunki okazało się, że rany pięknie się zabliźniły. Dziury, które powstały po usunięciu chorej tkanki są prawie równe z powierzchnią pnia i są czyste. Tyle tylko, że nie są porośnięte korą. Na wszelki wypadek posmarowałam maścią ogrodniczą. Minął kolejny miesiąc i na szczęście nic złego się nie dzieje.
Ja jestem początkującym opiekunem drzewek owocowych i nie mam jeszcze doświadczenia, ale w tym przypadku się udało.
Życzę powodzenia Tobie i brzoskwince.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Alexa »

RDZA GRUSZY
Czy udało się komuś zwalczyć tę chorobę grzybową?
Wycięłam już wszystkie jałowce na swojej działce, aby ochronić gruszę. Wiem, że zagrożeniem mogą być jałowce u sąsiadów. I są. Jeden z dalszych sąsiadów postąpił odwrotnie - wyciął gruszę a chore jałowce opryskał i, jak twierdzi, ma spokój😏
W tym roku objawy rdzy na gruszy wystąpiły ze wzmożoną siłą. Bardzo liczne rude plamy opanowały niemal jednocześnie całe drzewo.
Opryski eko nie zahamowały rozwoju choroby.
Teraz nie pozostało już nic innego, jak opryskać drzewo mocznikiem.
I co dalej?

Pozdrawiam
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Sonia Sonia
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 39
Rejestracja: 2021-04-08, 20:19

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Sonia Sonia »

Też walczę z rdzą gruszy.
W 2019 i 2020 roku nie było owoców, a liście były aż czerwone. I już zastanawialiśmy się nad wycięciem drzewa, ale oczywiście było mi szkoda. Zdecydowałam, że jeszcze powalczę. W tym roku są gruszki. A drzewo wygląda trochę lepiej niż przez ostatnie dwa lata, ale choroby się jeszcze nie pozbyłam.
Jesienią dwukrotnie opryskuję mocznikiem wszystkie drzewa, trawnik a nawet płot, wczesną wiosną Miedzianem, a później na grusze stosuje MAGNICUR GOLD. I oczywiście zbieram, grabię i usuwam z sadu wszystkie liście.

U sąsiada, tuż za płotem rośnie jałowiec. Wielki, piękny, intensywnie zielony. Oglądam go regularnie i bardzo dokładnie i jak dotąd nie znalazłam żadnego objawu choroby. Więc nie mam argumentu żeby przekonać sąsiada do wycięcia krzaka. Więc na wszelki wypadek opryskuję go preparatem Scorpion 325 SC.
Jak przeczytałam, że rdza potrafi przenosić się z wiatrem na bardzo duże odległości nawet do kilkuset metrów to obeszłam (w promieniu pół kilometra) las, który otacza działkę w poszukiwaniu jałowców, głogów, jarzębin. Na szczęście nie znalazłam żadnego z tych drzew.
Będę walczyć dalej z nadzieją że pewnego dnia wygram ja i grusze a nie ten paskudny grzyb.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Alexa »

Soniu, to mamy ten sam problem☹️
Moją gruszę grzyb atakował wcześniej, ale delikatnie, po jednej plamce na niektórych liściach, które zaraz usuwałam i niszczyłam. Potem pryskałam. W tym roku był zmasowany atak.
Jeszcze powalczę w przyszłym roku. Jeśli pozwolisz, będę się z Tobą konsultować w sprawie oprysków. Ale szczerze mówiąc trudno mi uwierzyć w pełne powodzenie😀
Pozdrawiam serdecznie😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6693
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Petrus »

Trochę też pisaliśmy o tym na poradniku: https://poradnikogrodniczy.pl/rdza-grus ... eganie.php
:hyhy:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Choroby drzew owocowych

Post autor: Alexa »

Piotrze- dzięki. Ciekawe artykuły i porady w poradniku ogrodniczym czytam w pierwszej kolejności i bardzo je sobie cenię.
Tym razem bardziej mi zależało na wymianie doświadczeń. Wtedy czuję, że nie jestem z tym problemem odosobniona😏
Pozdrawiam serdecznie
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
ODPOWIEDZ