Choroba żurawiny

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
alaiho
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-08-31, 15:51

Choroba żurawiny

Post autor: alaiho »

Witam,
3 lata temu założyłam małe poletko żurawiny (teraz ma 1,6m x 1,6m)- 9 sadzonek. Do tej pory nie było problemu z jej uprawą, od ok. 2 tygodni w trzech miejscach gałązki i liście zaczęły brązowieć, zawiązki owoców usychają, a już wykształcone owoce (nie tylko na zbrązowiałych pędach) robią się brązowe, pomarszczone i szybko opadają. Nie wiem czym to może być spowodowane. Czy przyczyną może być kilka słonecznych i suchych dni, czy to może jakaś choroba? Dla lepszego zobrazowania przesyłam zdjęcia. Bardzo proszę o poradę.
Awatar użytkownika
JaDorka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1019
Rejestracja: 2009-09-30, 21:45

Re: Choroba żurawiny

Post autor: JaDorka »

Nie ma zdjęć. Wklej zdjęcia, wtedy ekspert będzie mógł zobaczyć o co chodzi.
Pozdrawiam - Dorota
******************
Zapraszam tam, gdzie Ogród mój azylem moim.
alaiho
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-08-31, 15:51

Re: Choroba żurawiny

Post autor: alaiho »

Żurawina do tej pory dobrze znosiła warunki kotliny górskiej, gleba kwaśna (ziemia ogrodnicza, torf, kompost, trociny), pod nią gleba gliniasta, umiarkowane podlewanie.
Załączniki
zdjęcie1.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroba żurawiny

Post autor: rafaloku »

Nasza ekspertka zakończyła dyżur niestety już 31 sierpnia, więc zdjęcia dałaś 2 dni za późno. Z opisem schorzenia jakie pokazujesz spotkałem się tylko raz, w artykule Doc. dr hab. Kazimierza Smolarza "Uprawa Żurawiny (część II)", publikowanych w Haśle Ogrodniczym, nr 2006/10. Wówczas choroba ta była mało znana, nie przedstawiono żadnych metod leczenia, jedynie przypuszczano, że może być związana z nadmierną suszą w lecie, bardzo wysoką temperaturą lub zbyt mokrą glebą. Od tamtej pory powinien ktoś dokładnie opisać tę chorobę ale nie udało mi się nic znaleźć. Jedynie ze strony PIORiN ściągnąłem jakiś dokument opisujący chorobę grzybową wywołaną przez Diaporthe vaccinii (wydaje się że objawy podobne) ale nie było żadnych informacji jak z tym walczyć.

Pozostaje wyciąć porażone pędy, wyzbierać i usunąć porażone owoce oraz zapewnić żurawinie jak najlepsze warunki wzrostu. Podaję linki do artykułów w Haśle Ogrodniczym:
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2781
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2819

O warunkach amatorskiej uprawy żurawiny przeczytasz w naszym poradniku: Żurawina wielkoowocowa - właściwości, odmiany, uprawa na działce
Rafał
alaiho
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-08-31, 15:51

Re: Choroba żurawiny

Post autor: alaiho »

Dziękuję serdecznie za linki i porady.
ODPOWIEDZ