Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Elzbieta M »

U jednej z moich róż bywają takie liście. Czarnych plam nie ma , więc na pewno nie jest to czarna plamistość liści. Róże rosną na stanowisku ,gdzie słońce zagląda o wschodzie i po południu. Są nawożone nawozem do róż oraz gnojówkami.
27  września 004.jpg
29 lipiec 2013 001.jpg
29 lipiec 2013 005.jpg
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Joanna Sadowska »

Prawdopodobnie róży brakuje magnezu. Żółte przebarwienia, przechodzą z czasem w nekrotyczne plamy. Na jakim podłożu rośnie róża? Niedobór magnezu najczęściej występuje na glebach lekkich, piaszczystych gdzie stosowano wysokie dawki potasu, a także wapnowanie wapnem węglanowym.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Elzbieta M »

Ogólnie mam w ogrodzie glebę ciężką , gliniastą, ale gdzie tylko mogę , staram się ją użyźniać kompostem , stosuję rosahumus. Róże mają robione kopczyki z kompostu. Rozluźniałam też przy nich glebę piaskiem. Miejsce nie było wapnowane i nie nawożone potasem ( w nawozie składniki takie , jakie zwykle bywają w nawozie do róż). Spróbuję w tym sezonie dać więcej magnezu. Czy można podsypać dolomitem? Czy to wystarczy, czy musi być jakiś inny nawóz z magnezem?
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Joanna Sadowska »

Róże najlepiej rosną na podłożu o pH 6-7 gliniasto-piaszczystym, może podłoże w jakim rosną jest zbyt kwaśne? Magnez na glebach kwaśnych jest słabo pobierany.
Dla pewności najlepiej byłoby sprawdzić odczyn gleby kwasomierzem, ale w razie w można zastosować dolomit.
mgr inż. Joanna Sadowska
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7919
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Elzbieta M »

Kupiłam taki niedrogi tester pH , wilgotności i nasłonecznienia 3 w 1 :-D . Nie wiem , na ile będzie dokładny , ale już nie mogę się doczekać , aby go wypróbować. W związku z tym nasuwa mi się kolejne pytanie. Końcówki należy wkładać w wilgotną glebę.Czy nie zmieni się pH , jeśli zbyt suchą glebę podleję wodą? Czy wskaźnik nie będzie przekłamany , jeśli
1 - będzie to deszczówka
2 - woda z wodociągu
Awatar użytkownika
Joanna Sadowska
Ekspert
Posty: 97
Rejestracja: 2016-01-28, 20:54

Re: Choroba rózy czy brak jakiegoś składnika?

Post autor: Joanna Sadowska »

Wykonując pomiary kwasomierzami pobieramy próbkę gleby. Musimy z niej usunąć kamienie, korzenie, zanieczyszczenia. W przypadku kwasomierza z końcówką miernika próbkę gleby mieszamy z niewielką ilością wody, w związku z tym nie ma znaczenia czy będzie to deszczówka czy woda z wodociągu.
mgr inż. Joanna Sadowska
ODPOWIEDZ