Choroba owoców gruszy Konferencja.

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Na gruszy Konferencja znalazlem kilka zniekształconych owoców. Jaka jest tego przyczyna i jak uchronić inne owoce.
Załączniki
DSCN3306.JPG
DSCN3307.JPG
DSCN3308.JPG
Awatar użytkownika
CityMatic
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 534
Rejestracja: 2018-08-02, 11:48

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: CityMatic »

Wygląda na - parch gruszy - owoce silnie zaatakowane.
Pozdrawiam Paweł - automatyk z zamiłowania , ogrodnik wielki sercem.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Liście są zdrowe przy tej gruszy - bez objawów tej choroby.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Kto pomoże w diagnozie na przyszły rok??
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Kto pomoże - jak zapobiec wystąpieniu tych objawów na owocach w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: rafaloku »

Jest taka choroba fizjologiczna, która po naszemu nazywa się czernienie przykielichowe, zaś w ang. black end lub hard end pear. Choroba dotyczy tylko owoców gruszy i może być spowodowana niedoborem wapnia lub boru, a także niewłaściwym nawadnianiem.
Więcej znajdziesz tutaj: https://www.sad24.pl/artykuly/choroby-f ... e-gruszek/

Niestety zarówno w j. polskim jak i angielskim niewiele znalazłem konkretów, jak również kiepsko ze zdjęciami do porównania. Sprawdź pH gleby pod gruszą. Wskazane jest pH 6,2-6,7. Jeśli jest niższe, to wykonaj wapnowanie. Możesz zastosować też jakiś nawóz wieloskładnikowy z mikroelementami (wtedy sprawdź czy w składzie jest bor), np. nawóz do drzew owocowych z mikroelementami

Jeszcze napiszę do p. Adriana, Eksperta Target, może coś więcej pomoże :-)
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Dziękuję.
Awatar użytkownika
Ekspert Target
Ekspert
Posty: 14
Rejestracja: 2018-07-11, 08:01

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: Ekspert Target »

Witam.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną brunatnienia i pękania owoców jest choroba fizjologicznia spowodowana niedoborem wapnia lub rak bakteryjny.
W pierwszym przypadku należy zastosować nawóz wapniowy. Uprzednio warto sprawdzić odczyn gleby (pH odpowiednie dla gruszy to około 6,5). W przypadku niższego odczynu zastosowanie nawozu wapniowego będzie konieczne. Watro zastosować dolomit lub nawóz wapniowy granulowany. Składnik ten można także uzupełnić poprzez zastosowanie specjalistycznych nawozów płynnych.
Niejednokrotnie spotkałem się także z rakiem bakteryjnym, którego objawy widoczne były także na owocach. Przypominały właśnie te owoce ze zdjęć. W tym przypadku objawy choroby powinny jednak być także widoczne na pędach i korze. Chorobie towarzyszy często wyciek pomarańczowej cieczy wypływającej spod pęknięć kory. Dlatego warto sprawdzić czy także te objawy nie wystąpiły na drzewku. W ochronie przed tą chorobą należy pamiętać o zabezpieczaniu wszelkich ran, zwłaszcza po cięciu przy pomocy maści ogrodniczej. Ponadto stosuje się opryski preparatami miedziowymi, np. Miedzian 50WP. Silnie zainfekowane drzewka najczęściej należy usuwać i palić.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: erazm »

Nie stwierdziłem wycieku pomarańczowej cieczy wypływającej spod pęknięć kory - na pewno to nie rak bakteryjny. Wykonuję ponadto jesienią i wiosną oprysk preparatem Miedzian 50WP zwracając uwagę na dokładny oprysk kory i gałęzi.
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: Bettiw »

Na mojej gruszy pojawiły się czarne liście i wierzchołki pędów zamierają. Odcięłam wszystko z zapasem i miedzianem popryskałam. Wiosną pryskałam sillitem.
Czy to zaraza ogniowa gruszy?
Załączniki
20200522_185545.jpg
20200522_185519.jpg
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: rafaloku »

Bardziej wydaje mi się, że to efekt ostatnich przymrozków, jakie miały miejsce jeszcze kilka dni temu.
Rafał
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: Bettiw »

Rafale, nie wydaje mi się że to wina przymrozków, młode gałązki nawet wewnątrz korony tak wyglądały jakby osmolone ogniem, a w niektórych liście tylko do połowy były czarne. Drzewko rośnie za altanką która osłania od chłodnych wiatrów, obok rośnie brzoskwinia i nic jej nie jest innym roślinom też nic nie dolega.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: rafaloku »

Jeśli to zaraza ogniowa, to Syllit nie pomoże :rozpacz: Zarazę powoduje bakteria, a Syllit jest tylko grzybobójczy. Uszkodzone pędy trzeba powycinać i opryskać Miedzianem. Można pryskać w okresie kwitnienia i wzrostu owoców.

Były widoczne jakieś zmiany na kwiatach? W maju grusza powinna kwitnąć.
Rafał
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: Bettiw »

Trudno mi powiedzieć czy były zmiany na kwiatach, problem zauważyłam dopiero jak sczerniały, liście. Teraz przypominam sobie, że w zeszłym roku też część liści zrobiła się czarna, usunęłam je bo myślałam że to z innego powodu niż choroba. Widzę, że kora jest popękana w kilku miejscach, mam obawy co do przyszłości tej gruszy, a bardzo chciałabym ją uratować. Zawiązanych owoców jest sporo i chciałabym wreszcie spróbować jak smakują.
Czy jak będę regularnie pryskać miedzianem to drzewo nie będzie chorować?
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Choroba owoców gruszy Konferencja.

Post autor: rafaloku »

Trudno powiedzieć. Bakteria co roku infekuje na nowo przez kwiaty, a zimuje w ranach zgorzelinowych i spękaniach kory. Więc niby jest szansa, że jak będziesz pryskać, to za rok nie wniknie ponownie do drzewa. Rób wiosną oprysk Miedzianem na parcha w fazie zielonego pąka, potem Miedzian w okresie kwitnienia i wzrostu owoców. W sumie można zrobić 4 opryski w roku. Miedzian może uszkodzić kwiaty, więc warto też w sklepach dla rolników poszukać czegoś innego na okres kwitnienia, jak np. Blossom Protect ale to jest sprzedawane w dużych baniakach. Na jedną gruszę nieopłacalny zakup. W uprawie amatorskiej do dyspozycji mamy tylko środki Miedziowe. Popryskaj teraz i za rok od wiosny, zobaczysz czy będzie lepiej. Choroba jest trudna do zwalczenia ale sadownicy jakoś sobie radzą, tylko że w sadach produkcyjnych mają większy wybór środków dla użytkownika profesjonalnego.

Dodatkowo możesz się wspomagać opryskami Biosept Active, które można robić regularnie np. co 2 tygodnie. To niby nie jest środek ochrony roślin ale użyty w nim wyciąg z grejpfruta ma działanie antybakteryjne, więc może pomoże, a na pewno ogólnie wzmocni drzewko :-)
Rafał
ODPOWIEDZ