Choroba gruszy

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Choroba gruszy

Post autor: lukiz »

Witam
Dzisiaj zaobserwowałem dwie niepokojące rzeczy na gruszy. Po 1 to zaległy sie mszyce i pojawiło sie mnóstwo mrówek.
2. Niektóre lisice gruszy nieco uschły, zaczynają sie zwijać i pojawiają sie na nich brunatne plamy ( zdjęcia poniżej)
Co poradzicie na te 2 dolegliwości
Pozdrawiam Łukasz
Załączniki
DSC00105.JPG
DSC00105.JPG (23.02 KiB) Przejrzano 16349 razy
DSC00104.JPG
DSC00104.JPG (27.3 KiB) Przejrzano 16323 razy
jadwiga
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-09, 07:36

choroby gruszy

Post autor: jadwiga »

A czy mógłbyś zamieścić zdjęcie pędu z chorymi liśćmi
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Witam

Objawy występujące na liściu wynikają z dwóch przyczyn. Mszyce powodują zwijanie się liści, dodatkowo liście mogą być pokryte lepką substancją. Mrówki są naturalnym objawem współistniejącym z mszycami (jeśli dobrze pamiętam to te mrówki żywią się odchodami mszyc, albo odwrotnie - prosze mnie poprawić jeśli się mylę). Należy usuwać końcówki pędów z koloniami mszyc. Oprysk preparatem Pirimor 500 WG lub Mospilan 20 SP. Więcej o zwalczaniu mszyc w naszym poradniku: mszyce w sadzie

Plamy na liściach to objaw choroby. Nie mam pewności której. Proszę o więcej informacji - plamy są od spodu czy z wierzchu liścia, jak zmieniają kolor, jakiej są wielkości, czy po odwrotnej stronie liścia widać zarodniki grzyba, jakie są inne objawy np. na kwiatach lub pędach?

Podejrzewałbym parch gruszy. W przypadku parcha plamy tworzą się na dolnej częsci liści. Mają barwę oliwkową. Potem czernieją. Plamy będą też na zawiązkach owoców. Na pędach, najczęściej w okolicy wierzchołków pędów, powstają takie zgrubienia z czasem przypominające strupy.

Jeżeli to co obserwujesz na gruszy będzie pasowało do opisu parcha to przeprowadź oprysk odwarem ze skrzypu polnego. Jeżeli sięgniesz po chemię, to dobry będzie preparat Kaptan 50 WP lub Syllit 65 WP. W skrajnych przypadkach może być konieczne usunięcie drzewa.

Czy to pomogło?
Rafał
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Post autor: lukiz »

Narazie zaatakowane sa pojedyncze liscie. Na pędach nic nie widać niepokojącego ale jutro zamieszce jakieś zdjęcia dla rozwiania wątpliwością. Plamy są obustronne. Na zdjęciach słabo jest to widąc. Oberwałem chore liście. Jesli pojawi sie cos nowego to zamiescze zdjecia Mospilanem wykonałem jzu oprysku, mszyce pozdychały.


Jecsze jeden problem. W tym roku moje śliwy ( 2) prześladuje pech. Nie pojem sobie absolutnie nic. Nie było meni w sadzie może 3 dni. Przychodzę... na jednym drzewie sliwy nie widac pnia nawet tyle było mszyc ( chyba). Całe liście, gałęzie zielone. Na drugim drzewie nie dopilnowałem i owoce sa w środku z larwami ( owoćówki??) . Czarna kropka na owocu a w środku larwa. Pewnei jzu nei da sie nic poradzic. NIe stosowałem papieru falistego bo dopiero sie ucze ... hmmm . Co moge teraz zrobic
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Co do śliweczek - zdjęcie larwy poprosimy.

Niestety wszystkie owoce ze szkodnikiem w środku musisz zniszczyć (najlepiej spalić) aby się nie rozprzestrzeniał. I tak już z tych śliwek nic nie będzie. Jeśli to owocówka to opaski z papieru falistego załóż w sierpniu - zwalczanie drugiego pokolenia. Dzięki temu w przyszłym roku ten szkodnik nie powinien już sprawić aż tylu problemów ;-)

W okresie zawiązywania zawiązków owoców można też wykonać oprysk preparatami Trebon 10 SC lub Mospilan 20 SP (skoro ten preparat już masz - to polecam). Oprysk trzeba wykonać w stadium rozwojowym szkodnika zwanym "czarną główką" (czarny łepek larwy). Trzeba zatem wziąć lupę i przyjrzeć się larwom.

Oczywiście profilaktycznie za rok w maju opaski trzeba będzie założyć!

Więcej: Owocówka śliwkóweczka - zwalczanie, opryski na robaki w śliwkach
Rafał
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Post autor: lukiz »

Na tym drzewku śliwy, które zaatakowała owocówka zaczynają sie zwijać liście. Jednak po spodniej części lisica nie obserwuje mszyc

Ile razy należy pryskać mospilanem .. czy jak pierwszy oprysk nie przyniesie końcowego efektu to można powtórzyć ??
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Śliwy

Post autor: lukiz »

Na zdjęciach przedstawiam co trapi moje śliwy. Nie są to chyba mszyce. Co z tym poczać. Liscie wygladaja od spodu tak jakby były powleczone biała pajęczyną. Nie wiem jak to opisać inaczej
Załączniki
DSC00108.JPG
DSC00108.JPG (33.28 KiB) Przejrzano 16210 razy
DSC00107.JPG
DSC00107.JPG (30.35 KiB) Przejrzano 16193 razy
DSC00106.JPG
DSC00106.JPG (37.16 KiB) Przejrzano 16185 razy
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Re: Śliwy

Post autor: lukiz »

lukiz pisze:Na zdjęciach przedstawiam co trapi moje śliwy. Nie są to chyba mszyce. Co z tym poczać. Liscie wygladaja od spodu tak jakby były powleczone biała pajęczyną. Nie wiem jak to opisać inaczej

pomóżcie z tą chorobą śliwy
Zdjecia w temacie powyzej
Obecnie znowu śliwy cos atakuje liscie zacvzynaja sie tak samo zwijac jak przy kedzieżatowości brzoskiwi
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ile razy należy pryskać mospilanem .. czy jak pierwszy oprysk nie przyniesie końcowego efektu to można powtórzyć ??
Tak jest w instrukcji środka:
-owocówka jabłkóweczka
Stosować 1-2 zabiegi na początku lotu motyli i masowego składania jaj.
Wynika z tego, że można powtórzyć. Myślę że w przypadku owocówki śliwkóweczki jest tak samo.
Co z tym poczać. Liscie wygladaja od spodu tak jakby były powleczone biała pajęczyną.
Pajęczynki mogą zostawiać przędziorki. Są one opisane tutaj: przędziorki na drzewach owocowych

Podejrzewał bym też Misecznika śliwowego. Zdjęcia nie dają mi jednak pewności. Natomiast połowa czerwca to jakby właśnie jego czas.

Znalazłem taki opis tego szkodnika:
Od połowy czerwca do sierpnia larwy I stadium wysysają soki z liści powodując ich
żółknięcie. Larwy II stadium zimują a wiosną najczęściej w marcu zaczynają żerować
wysysając soki z pędów. Larwa I stadium to płaska, owalna tarczka barwy zielonkawobiałej,
długości 0,25 - 0,35 mm. Larwa II stadium brązowieje i ma długość 1,5 - 2,0 mm. Samica jest bezskrzydła, nieruchliwa. Jej ciało jest stwardniałe, wypukłe, barwy brązowej. W drugiej połowie maja samice dojrzewają i składają 600-1000 jaj pod tarczki. W połowie czerwca wylęgają się larwy, które wychodzą spod tarczek i zasiedlają liście. W niektóre lata gatunek ten wyrządza znaczne szkody.
Czy to co widzisz na liściach może pasować do tego opisu?
Rafał
lukiz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 31
Rejestracja: 2008-02-12, 13:21

Post autor: lukiz »

Co do szkod to mi pasuje. Jutro rano obejrze jescze raz liscie , postaram sie zrobic lepsze zdjecia. Jednak mam limit zamieszczania danych , wiec może prosiłbym o jakiś adres mailowy na priv to wyśle zdjecia w dużo lepszej jakosci.
Dzieki za pomoc

Doszedłem ostatni czasy czemu tak moje drzewka atakuje tyle szkodników. Za płotem mam sąsiada. Stary sad, niczym nei pryskany, a drzewka wyglądają tam koszmarnie i wszytko idzie chyba na mnie a ja nie nadążam dorabiać środków.
Teraz widze np że owoc czereśni obsycha.
Gipson
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2008-08-24, 07:21

choroba gruszy

Post autor: Gipson »

Witam wszystkich niedawno zauważyłem na liściach gruszy plamy żółto czarne oraz pojawiają się wzgrubienia wielkości fasoli, grusza ma już parę latek i nie wiem czy jest na to cholerstwo jakiś sposób. Pomocy Gipson :-(
Ewar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2007-12-28, 21:58

Post autor: Ewar »

Czy mógłbys pokjazać zdjęcie?
To mogą być szpeciele ,podskórnik albo wzdymacz gruszowy.
Tutaj znajdziesz potrzebne informacje o ich zwalczaniu .
Wystarczy dwukrotny oprysk w odstępie 3 tygodni.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

O szpecielach poczytasz też w naszym poradniku: szpeciele
Rafał
ODPOWIEDZ