Chmara muszek w zywotnikach

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
robal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-28, 18:05

Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: robal »

Witam wszystkich ciepło i serdecznie.
Dojrzałem do przejścia z biernego czytania forum do formy aktywnej. Może mój komentarz ktoś wykorzysta.
Ale teraz proszę o poradę. Na moich żywotnikach fruwają chmary zielonych muszek? Załączam zdjęcie. Co to za owady i czy mogą wyrządzić szkody (ich larwy czy one same)? Niepokoi mnie ich ilość - bardzo dużo tego.
Załączniki
muszki na tujach.JPG
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: Danka »

Wydaje mi się, że to jest mszyca.
robal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-28, 18:05

Re: Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: robal »

Mszyce to raczej nie. Nie znalazłem wśród zdjęć mszyc nic podobnego.
Zdjęcie jest z kawałka przylepca wiszącego przy tujach. Po ciepłej, słonecznej sobocie cały ten przylepić był dokładnie oblepiony muszkami z obu stron. Aha, wielkość tych muszek szacuję na 3mm.
Załączniki
muszki na przylepcu.jpg
muszki na przylepcu_2.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: rafaloku »

Wydaje mi się, że mogą to być nimfy skoczków. Np. skoczek różany. Są to pluskwiaki, podobnie jak mszyce. Do zwalczania skoczków na roślinach ozdobnych, czyli w tym równiej tujach, zarejestrowany jest preparat Karate Gold. Skuteczny będzie też Deltam (dawniej pod nazwą Decis). Podaję link: środki do oprysku na skoczki :)

100% pewności jednak nie mam. Gdyby ktoś mógł potwierdzić moją diagnozę, będę wdzięczny ;-)
Rafał
robal
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-03-28, 18:05

Re: Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: robal »

Rzeczywiście, skoczek różany wygląda podobnie. Ale skąd on na tujach w marcu? I czy tępić go chemicznie czy wystarczy ograniczyć ich ilość wieszając lepiące arkusze (jak widać na zdjęciach są skuteczne).
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Chmara muszek w zywotnikach

Post autor: rafaloku »

Skoczków jest dużo różnych gatunków. Nie upieram się, że to akurat skoczek różany. Skąd się wzięły już teraz, zupełnie nie wiem. Widocznie jeden ciepły dzień im wystarczył. Znów zrobiło się mroźno, więc to ostudzi ich zapał, a może nawet przedwcześnie wybudzone wymrą. Dlatego pozostał bym na razie przy tablicach lepowych i obserwacji co się dalej będzie działo. :oczami:
Rafał
ODPOWIEDZ