Chimonanthus "Zimowit"

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Ślicznie Wiesiu rośnie, chyba w marcu będziemy podziwiać jego kwiaty?
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Mam taką nadzieję Ewo :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Pięknie rośnie ! Oby tak dalej - a potem Wiesia będzie miała na wymianę nasiona własnej produkcji ;-)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

I wtedy napewno je pozbieram bo na razie z torebki nasion wyrosły mi tylko dwie roślinki :cry:
Załączniki
pysio16.gif
pysio16.gif (29.27 KiB) Przejrzano 5491 razy
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jak tam Krzew Zimowita rośnie? Czy wysadzony już do gruntu? I jak pozostałe nasionka, wyrosło z nich coś w końcu?
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Niestety, pozostało na dwóch roślinkach. Rosną już w gruncie i mają ok. 15 cm wysokości :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
bartprokop
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-24, 15:47

Post autor: bartprokop »

Witam, chciałbym odświeżyć temat, mam obecnie w jednej doniczce około 10 cm okaz (wyhodowany z pięciu nasion z tej samej firmy, co na pierwszym zdjęciu)... Czy wsadzać go już do gruntu, czy raczej poczekać do następnego roku? Pytanie kieruję do "piwonii" głównie dlatego, że jestem też z Podkarpacia.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Moje oba zostały wysadzone do gruntu jesienią. Jeden na Sląsku, a jeden na Podkarpaciu lekko okryte przezimowały nienajgorzej. Jednemu trochę podmarzł czubek, ale pomału się rozkrzewia, niestety żaden jeszcze nie kwitł :-?
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
bartprokop
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2009-05-24, 15:47

Post autor: bartprokop »

Bardzo Ci dziękuję za tę odpowiedź. Co do kwitnienia to wg. google angielskiego to kilka latek należy poczekać. Pomaga podobno posadzenie na tle "południowej ściany" (blisko muru oddającego ciepło). Również wg. źródeł internetowych strefa podkarpacka jest o jedno oczko za mała dla tego gatunku (problemem jest przemarzanie pąków kwiatowych).

Idę za chwilę przesadzić go do ogródka w pełne słońce... podobnież tak lubi...

Info na temat kwiatka:
google books
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Ja również dziękuję :-D . Przesadzę go więc pod ścianę :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Post autor: Nutka »

Witam! Oglądałam sobie wszystkie piękne domowe hodowle roślinek, aż tu nagle... Będziecie się ze mnie śmiać ale cóż... ;) Mianowicie dwa lata temu kupiłam nasionka Zimowita, ale i rożnych innych roślinek. Posiałam w doniczki i czekałam. Niestety w trakcie przeprowadzki pogubiły się karteczki z oznaczeniami. Wzeszło tylko kilka nasion i niestety nie wiedziałam co jest co ;) Dopiero dzisiaj rozpoznałam tutaj na forum moja roślinkę, która ślicznie rośnie w doniczce na parapecie. To zimowit :) Nie wysadzałam jej do ogródka bo nie byłam pewna czy mogę. Teraz wiem że na wiosnę w końcu mój zimowit znajdzie się tam gdzie powinien. Znalazłam również dodatkowe informacje co do miejsca wysadzenia.
Dziękuje bardzo!
P.S.
I przepraszam że się tak rozpisałam ale to z radości :)
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Post autor: Nutka »

Mój Zimowit ma już 35cm wysokości. Ma już dwa lata. Mam pytanie, kiedy (w którym roku?) mogę się spodziewać pierwszego kwitnienia, no i przede wszystkim kiedy wysadzić go do ogrodu? Mam tez nadzieje że te lekko pożółkłe końcówki liści to od ciepłego powietrza w domu.
Załączniki
PC070252.jpg
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Moje rosną w gruncie i na zimę gubią liście. Ponieważ Twój jest w doniczce i pewnie ma ciepło to liści nie gubi tylko trochę mu pożółkły. Myślę że jak tyle czasu spędził w domu to do ogrodu wysadź go dopiero na wiosnę i następną zimę dobrze okryj :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Nutka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 711
Rejestracja: 2009-12-06, 04:03

Post autor: Nutka »

Dzięki Piwonio :) Tak tez myślałam, w końcu skoro roślinka przyzwyczaiła się do ciepła to trzeba będzie ja pomału od tego odzwyczajać, co by szoku nie przeżyła. Myślę że wczesna wiosna wystawie doniczkę najpierw w chłodniejsze miejsce a jak się zrobi ciepło to wysadzę do ogrodu.
Pozdrawiam!
Małgosia i Nutka :)
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Myślę, że najbezpieczniej będzie jak wysadzisz ją do ogrodu w maju, po zimnych ogrodnikach :-D. A wcześniej hartuj wystawiając na dzień na zewnątrz.
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
ODPOWIEDZ