Chciałabym podzielić zbyt wysoką szeflerę

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
Beata Beata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-07-27, 14:46

Chciałabym podzielić zbyt wysoką szeflerę

Post autor: Beata Beata »

Witam,
potrzebuję pomocy przy mojej szeflerze, mam nadzieję, że z Waszą pomocą uda mi się jej pomoc.

Dostałam ją w prezencie, ma swoje lata, a przede wszystkim jakieś 3 m wysokości.
Wydaje się zdrowa, trochę liści straciła prawdopodobnie z powodu przeciągu, ale ze względu na rozmiary nie mam możliwości przestawienia jej.

U poprzedniej właścicielki rosła prawdopodobnie wsparta na innej roślinie i być może z tego powodu pień ukształtował się mocno zgięty, teraz musi być na stałe podparta. Poza tym środkowa część pnia nie ma liści. Piękne liście są na wysokości ok. 130 cm i potem pod sufitem.

Czy mogę podzielić szeflerkę na dwie w połowie pnia tak, by nie cierpiała przy tym?
Jak ukorzenić i dbać o roślinkę, która powstałaby z górnej części pnia z górnymi liśćmi?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Chciałabym podzielić zbyt wysoką szeflerę

Post autor: Agnieszka Lach »

Najlepszym sposobem będzie wykonanie odkładu. Aby go zrobić, trzeba mniej więcej w połowie pnia naciąć korę na kilka cm i ją ściągnąć. Następnie ranę należy obłożyć wilgotnym torfem i całość owinąć folią. Folię z dwóch stron obwiązuje się gumką lub cienkim drucikiem, aby się nie odwinęła. Dalej normalnie uprawiamy roślinę. Po kilku miesiącach folię można odwinąć, aby sprawdzić, czy w miejscu zranienia pojawiły się korzenie. Jeżeli tak, wówczas ścinamy pęd i sadzimy go do oddzielnej doniczki, gdzie może rosnąc dalej, jako samodzielna roślina.
mgr inż. Agnieszka Lach
Beata Beata
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2018-07-27, 14:46

Re: Chciałabym podzielić zbyt wysoką szeflerę

Post autor: Beata Beata »

Pani Agnieszko, bardzo dziękuję za odpowiedź u za radę, pozdrawiam
ODPOWIEDZ