Chcę założyć leśny ogród

Projekty, architektura ogrodowa i tematy pokrewne.
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Moje oczary juz zaczynają kwitnąć :mrgreen:
Kupiłem dwie sztuki późną jesienią na czymś w rodzaju wyprzedaży przy jednym z centrów ogrodniczych. Trzymam je w garażu i wiosną mam zamiar posadzć w ogrodzie. Tylko nie moge sie zdecydowć gdzie im będzie najlepiej.... ;-)
Leszek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2008-01-01, 15:29

Re: Chcę założyć leśny ogród

Post autor: Leszek »

Do PaKa
Bardzo dziękuję.
Napisałeś, że „...Nasza sosna pospolita będzie rosła ale będzie wybujała...”. Co to dokładnie znaczy?
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Re: Chcę założyć leśny ogród

Post autor: PaKa »

Leszek pisze:Do PaKa
Bardzo dziękuję.
Napisałeś, że „...Nasza sosna pospolita będzie rosła ale będzie wybujała...”. Co to dokładnie znaczy?
Sosna zwyczajna jest przystosowana do życia na ubogich stanowiskach - gleba piasczysta, sucha, uboga w łatwo dostępne składniki mineralne. Posadzona na zbyt żyznym dla siebie stanowisku będzie roślinnym odpowiednikiem otyłych ludzi, którzy mają mało ruchu i praktycznie nieograniczony dostęp do jedzenia.
pozdrawiam Paweł
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

Ważną kwestią przy zakładniu ogrodu leśnego na gruncie porolnym jest mikoryza. Gleby porolne mają zupełnie inną faunę i florę glebową niż gleby typowo leśne. Dla leśnika pierwsze pokolenie drzew posadzonych na gruncie porolnym jest z ekonomicznego pukntu widzenia mało wartościowe - jakość drewna. Dopiero za życia kolejnych pokoleń drzew wytwarza się skomplikowany system wzajemnych powiązań, zależności i antypatii w środowisku pod i nadziemnym. Jak widzisz jest to proces długotrwały.
Sadząc na takim gruncie drzewa musisz im zapewnić odpowiedniego partnera grzybowego (ten sam gatunek grzyba "obsługuje" różne gatunki roślin, czasami nawet kilkadziesiąt - kilkaset). W ostatnim czasie w wielu szkółkach siewki poddaje się mikoryzowaniu. Możesz też "zaszczepić" glebę ziemią z lasu, z siedlisk o podobnym podłożu (tylko unikaj miejśc gdzie występuje opieńka miodowa - pasożyt drzew).
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Pawle, a jeżeli to są łaki i nieużytki czy do założenia zakątka leśnego obowiązuje ta sama zasada :?: Czy należy sadzić drzewka ze szkółki czy mogą być tzw. wyłopatkowane :?:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

piwonia pisze:Pawle, a jeżeli to są łaki i nieużytki czy do założenia zakątka leśnego obowiązuje ta sama zasada :?: Czy należy sadzić drzewka ze szkółki czy mogą być tzw. wyłopatkowane :?:
Mogą być też przesadzone, tylko żeby przy tej okazji komuś w szkodę nie wchodzić. Gdy potrzeba więcej sadzonek warto zaopatrzyć się w sadzonki drzew leśnych w szkółce leśnej - są to groszowe sprawy a materiał legalny.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Dziękuję serdecznie, oczywiście w szkodę nie mam zamiaru nikomu wchodzić, na razie przesadziłam kilka samosiejek z okolicznych nieużytków, za zgodą właściciela :-D
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Raz jeden przesadziłam samosiejki sosny ale lata nie przetrwały. Myślę, że gdyby zostały na miejscu poradziły by sobie z największą niepogodą. Zmiana miejsca jest dla samosiejek dużym stresem, dlatego trzeba szczególnie opiekować się takimi sadzonkami.
Ale w Twoim ogródku będzie im na pewno dobrze! :lol:
Pozdrawiam - Orania
PaKa
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 51
Rejestracja: 2008-01-18, 19:17

Post autor: PaKa »

orania pisze:Raz jeden przesadziłam samosiejki sosny ale lata nie przetrwały. Myślę, że gdyby zostały na miejscu poradziły by sobie z największą niepogodą. Zmiana miejsca jest dla samosiejek dużym stresem, dlatego trzeba szczególnie opiekować się takimi sadzonkami.
Ale w Twoim ogródku będzie im na pewno dobrze! :lol:
Sosny trzeba przesadzać jako rośliny roczne lub dwuletnie, wtedy przyjmują się w bardzo dużym %. Leśnicy sosnę zwyczajną sadzą na docelowych kwaterach jako roczną siewkę, ponadto siewki mają w trakcie wzrostu podcinane korzenie.
Twoje niepowodzenie przy przenoszeniu siewek sosny wynika z faktu, że wytwarza ona rozległy, palowy system korzeniowy i przy wykopywaniu zostaje tylko praktycznie część szkieletowa bez korzeni pokarmowych. Łatwiej jest przesadzić świerka, który ma płytki, zwarty system korzeniowy.
pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Dzięki PaKa.Postaram sie nie powtórzyć błędu zwłaszcza,że teraz już wiem jak się wykopuje rośliny.
Pozdrawiam - Orania
Bartosz
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-19, 08:13

Post autor: Bartosz »

kochani, wczoraj wstępne zakończyłem pracę przy moim pierwszym leśnym ogródku w wydaniu mini. zapraszam do obejrzenia :)

http://forum.poradnikogrodniczy.pl/viewtopic.php?t=341
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Ogród leśny to +- odtworzenie naturalnego siedliska i uzupełnienie go o gatunki i odmiany ozdobne. Proces tworzenia od zera ogrodu leśnego trwa latami, wymaga od swojego twórcy dużo serca i cierpliowści
Mam serce,mam cierpliwość i chcę pokazać,jak wygląda mój"las"w trzeciej wiośnie istnienia.Założony od zera,trzy lata temu w tym miejscu rosło zboże poprzedniego właściciela.Ale ja mam coś jeszcze-moich prac dozoruje z nieba mój Tato,był leśnikiem...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Przepraszam,2 pierwsze zdania nie są mojego autorstwa,miały być tylko zacytowane ale tak wyszło.
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Wygląda pięknie, mam nadzieję, że mój będzie podobny za trzy lata ponieważ właśnie zaczęłam go tworzyć :oops:
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Awatar użytkownika
Grama
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 112
Rejestracja: 2008-01-25, 05:25

Post autor: Grama »

Będzie,będzie,tylko cierpliwości i...powodzenia!
Rose
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-06-08, 20:45

Post autor: Rose »

Przy zakładaniu łąki kwietnej należy uważać na skład gatunkowy, aby jeden gatunek nie zdominował pozostałych.
ODPOWIEDZ