Chcę sam zrobić nasiona ogórka

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
maciej49
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-13, 09:22

Chcę sam zrobić nasiona ogórka

Post autor: maciej49 »

Chciałbym sam zrobić jesienią nasiona ogórków. Czy ktoś może poradzić lub dać namiar na artykuły na ten temat. dziękuję.
Maciek
Awatar użytkownika
smonika
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 42
Rejestracja: 2008-02-27, 19:54

Post autor: smonika »

Dawniej robiła nasiona moja mama: zostawiała na krzaczku kilka ogórków, żeby przerosły i zrywała je dopiero jak robiły się żółte. Leżały jeszcze trochę na parapecie, potem mama je rozcinała, wyjmowała nasionka i płukała. Jak wyschły chowała w papierową torebkę i tak czekały do wiosny.
Weź jednak pod uwagę że takie nasiona nie są niczym zaprawione, mogą więc zaraz po wykiełkowaniu być podatne na różne chroby, grzyby, pleśnie itp.
Bezpieczniej jest kupić nasiona zaprawione przez producenta - jest przynajmniej z głowy opryskiwanie rozsady przez pierwsze kilka tygodni.
Najkrótszą drogą do zdrowia jest droga do ogrodu.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Możesz jednak sam w sposób wspomniany przez smonikę przygotować sobie nasionka ogórków, i niekoniecznie muszą od razu chorować jak straszy smonika ;-). W końcu, działkowcy którym zależy na ekologicznych warzywach nie kupują nasion zaprawianych, chyba że ziołami. Ale taką zaprawę możesz przygotować sobie sam. Pamiętaj tylko o tym żeby na nasiona pozostawiać owoce ze zdrowych roślin, nie zaatakowanych przez choroby grzybowe. Nie warto również pozyskiwać nasion z roślin oznaczonych F1, ponieważ nigdy nie powtórzą cech genetycznych rośliny matecznej.

Więcej o zaprawianiu: zaprawianie nasion warzyw i cebul kwiatowych
ODPOWIEDZ