Cereus

Forum poświęcone kaktusom i innym sukulentom
zwierzyniec330
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-03-21, 21:22

Cereus

Post autor: zwierzyniec330 »

Oto moj Cereus, czy to normalne ze ma takie plamy brązowe..
Załączniki
klo
klo
IMG_5990.JPG (43.22 KiB) Przejrzano 5366 razy
klo
klo
IMG_5988.JPG (56.46 KiB) Przejrzano 5366 razy
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Nie jest porażony grzybem :?: :?: :roll:
Pozdrawiam!
zwierzyniec330
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-03-21, 21:22

Post autor: zwierzyniec330 »

No wlasnie nie wiem, sugerowano mi że to przedziorek, tylko że szukalam po nim tych malutkich pajączkow i pajeczyn i nic nie znalazlam.. Wiec nie wiem, nie wiem, nie wiem :-|
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Jak duża i stara to roślinka?? Mój Cereus też ma podobne plamy i jest to zwykłe skorkowacenie na starej roślince ;-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
zwierzyniec330
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-03-21, 21:22

Post autor: zwierzyniec330 »

Hej!
Ma ok. 22 cm wys. i 20 cm szerokości, z 5, 6 lat ma. Jednak moja mama ma o połowę mniejszego Cereusa i już ma podobne plamy. W sieci znalazłam zdjęcia pięknych Cereusów z kilka razy większych i były czyste. Czy jest możliwość, że mógłbyś wstawić zdjęcie swojego Cereusa, tak dla porównania? Plisss :->
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Przepraszam, że dopiero teraz wstawiam fotki, ale wczoraj mogłem zrobić fotki. Przy okazji przeglądu zorientowałem się, że mam wełnowce :evil: :evil: Znowu :evil: :evil:

A oto mój Cereus - mam go ok. 3 lat i mierzy ok. 56 cm :)

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
zwierzyniec330
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 15
Rejestracja: 2010-03-21, 21:22

Post autor: zwierzyniec330 »

Witam!

Sorry że teraz dopiero odpowiadam. Dzięki za zdjęcia Twojego Cereusa. A wiec z dość pewnego źródła dowiedziałam się, że przyczyną takich skorkowaceń może być:
1. wiek kaktusa, jak stary to tak się mu dzieje
2. błędy w uprawie, niewłaściwy substrat, oświetlenie..
3. pajączek-przędziorek
Eh, u mnie na szczęście nie ma przędziorka, kaktus stary też nie jest. Natomiast raczej nie przywiązywałam dużej wagi do odpowiedniej uprawy kaktusów (aż do teraz :mrgreen: ), więc prawdopodobnie to jest przyczyna.

A tam z tyłu za Cereusem niezłą hodowlę widzę... ;-) Hodujesz Tengelu z nasion ...?
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Powiem to tak: zacząłem jak każdy - kwiaciarnia, supermarket itp. Potem trafiłem na forum kaktusiarzy no i zaczęło się czytanie i odpowiednie sadzenie. Gdy pojawiły się pierwsze kwiaty to wzięło mnie na dobre i wtedy było kupno roślin u hodowców. Obecnie jeśli kupuję rośliny to z numerem polowym lub wysiewam własne :-)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
denaris
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-03-22, 22:37

przędziorek, grzyb czy może skorkowacenie?

Post autor: denaris »

Obrazek


Obrazek



Na obu moich cereusach się to pojawiło, ale nie widzę by się przesuwało do góry. Nie zauważyłam też pajęczyn, więc być może to nie przędziorek. Proszę pomożcie!

Pozdrawiam Kaśka.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Na moim cereusie pojawiło się coś podobnego jakiś czas temu. Takie brązowe plamy się rozszerzały. Wreszcie oceniłam, że to mokra (czarna) zgnilizna kaktusów. Objawy: brązowe plamy na kaktusie były miękkie gdy się je dotykało a jak je nacięłam to się okazało że tkanka była czarna i choć plama taka była mała z zewnątrz to zaatakowna tkanka w środku kaktusa rozprzestrzeniała się bardzo szybko. Kaktus był dosłownie zjadany od środka :-(. Musiałam całą chorą tkankę wyciąć i zastosować środek grzybobójczy wraz z węglem drzewnym. Rana się ładnie powoli zabliźnia. Na innym kaktusie (dodam, że też kolumnowym) wypatrzyłam suchą zgniliznę, więc muszę też go podleczyć odpowiednimi środkami grzybobójczymi.
Przędziorek to nie jest.
Podaję kilka stron o chorobach kaktusów, ich leczeniu

http://www.kaktusyiwa.friko.pl/choroby.html
http://naszekaktusy.pl/?go=51
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Post autor: tengel27 »

Zgadzam się z pinią. Na dodatek z tego co widzę to po warstwą piasku masz podłoże torfowe, a to pomaga tylko w utrzymaniu wilgoci, a co za tym idzie rozwojowi zgnilizny.
Na wierzch polecam grubszy żwirek niż taki piasek, a podłoże musi być dobrze przepuszczalne.
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
denaris
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2010-03-22, 22:37

Post autor: denaris »

Pod piaskiem mam ziemię do kaktusów pomieszaną ze żwirem pół na pół. Właśnie te plamy pojawiły się po przesadzeniu, 2 cereus wcześniej rósł w ziemi wziętej z zaoranego pola i zostało przy podstawie jej trochę, strasznie kłuje i nie byłam w stanie go bardziej dokładnie doczyścić.
Przecięłam te plamy i zdrapałam brązową skorupę i jest pod nimi zielona tkanka, więc już niczego nie rozumiem. 2 cereusa mam od ok 10 lat a drugiego od niedawna. Może to po prostu plamy od zmineralizowanej wody? Podlewam kwiaty przegotowaną wodą z filtra odwróconej osmozy.

A i jeszcze coś. Tam gdzie widać torf to pozostałości po ziemi w której był zasadzony w kwiaciarni. Ta bryła jest tak zbita, że nie potrafiłam jej usunąć, a nie chciałam uszkodzić całych korzeni.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

W takim razie może to skorkowacenie, skoro jest zielona tkanka. To choroba fizjologiczna cereusów http://naszekaktusy.pl/?go=35
Roland12
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-06-13, 15:14

Kaktus- 3 pytania

Post autor: Roland12 »

Miałbym trzy pytania odnośnie tego kaktusa widocznemu na zdjęciu.

1.Jak się nazywa?
2.Czy może kwitnąć?
3.Jeśli może kwitnąć to jakie warunki trzeba spełnić?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Wydaje mi się, że jest to CEREUS PERUWIANUS MONSTOSA. Kwitnie w nocy, w lecie. Kwiaty są bardzo duże, długości około 16 cm, białe. Wymaga stanowiska silnie nasłonecznionego, podstawowego podłoża kaktusowego. Wytrzymuje temperatury minimalne do 10 stopni C.

Jak przystało na ród kaktusowatych, Cereusy do właściwego rozwoju potrzebują dużego nasłonecznienia i dobrej wentylacji. Będą wdzięczne za spryskiwanie wodą. Każdej wiosny podłoże należy odżywić nawozem bogatym w potas. Przepadają za słońcem, dlatego dobrze zafundować im wakacje na dworze. Najlepiej czują się na gliniasto – żwirowym podłożu, nie są wrażliwe na nadmiar wody. Optymalna temperatura latem 14 – 25 stopni, a zimą nie więcej niż 20 stopni.

Pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ