Catalpa bignonides - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
Awatar użytkownika
harwi
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1085
Rejestracja: 2008-01-24, 12:52

Post autor: harwi »

Dzięki. Tak dokładnie bym chciała pokrój parasola jednak. Martwiłam się jednak, że katalpy nie lubią za bardzo cięcia i że nie da się ich tak poprowadzić ale jednak widać można ;) Nie będę pierwsza ;) Na razie są malutkie znaczy wysokie ale malutkie więc nawet nie ma co ciąć ;)
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Post autor: witeks1968 »

No to próbuj,powodzenia.
Ewka81
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-03, 16:24

Re: Catalpa bignonides - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Post autor: Ewka81 »

Chce zapytać co dalej z dwuletnią sadzonka katalpy? Teraz ma około 150 cm wysokości ale wygląda jak prosty patyk, jak i kiedy ja ciąć żeby nadać kulisty kształt koronie? Ile lat trwa takie formowanie i kiedy takie drzewko zakwitnie, po ilu latach od wysiewu?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Catalpa bignonides - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Post autor: witeks1968 »

Ciąć należy wtedy kiedy uzna się to za stosowne. Bierzemy pod uwagę wysokość pnia od którego zacznie się korona (kula) i zakładaną wielkość korony. Niestety cięte korony obniżają ilość kwiatostanów, a te ukażą się po osiągnięciu przez drzewo około 4 metrów wysokości. odmiany drobnokwiatowe kwitną dużo wcześniej. Ja mam szczepione sadzonki około 6-cio letnie (doniczkowane- 2m) i jeszcze nie kwitły. Aha, formowanie może potrwać około pięciu lat. Uwaga, pędy przycięte mogą przysychać.
Ewka81
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2020-05-03, 16:24

Re: Catalpa bignonides - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Post autor: Ewka81 »

Dziękuje za szybką odpowiedź😊
Proszę mi jeszcze podpowiedzieć na jakiej podkładce szczepił Pan swoje katalpy? I czy zrazy do szczepienia pochodziły z własnego wysiewu? Dobrze zrozumiałam?
witeks1968
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 666
Rejestracja: 2010-05-10, 20:07

Re: Catalpa bignonides - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Post autor: witeks1968 »

Podkładki normalnie z siewu, a zrazy z kwitnących katalp (też wyhodowanych wcześniej z siewu). Szczepiłem też drobnokwiatową (niby czerwonolistną) i ta zakwitła dość szybko po zaszczepieniu.
ODPOWIEDZ