Bukszpan

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
Bukszpan 1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2017-08-24, 19:55

Bukszpan

Post autor: Bukszpan 1 »

Proszę o poradę odnośnie bukszpanu. Wygląda tak jak na zdjęciu. Żadnej ze znanych chorób bukszpanu w tym przypadku nie mogę zidentyfikować. Jestem z Krakowa i prasy dowiedziałem się ze u nas bukszpany atakuje jakiś motylek z Azji - podobno nie ma na niego jeszcze lekarstwa. Może się mylę. Będe wdzięczny za pomoc w zidentyfikowaniu choroby mojego bukszpanu, a tym samym sposobu na jego uratowanie.
Załączniki
20170822_082835.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bukszpan

Post autor: Petrus »

Witaj. Na pierwszy rzut oka wyglada jak zaraza bukszpanu czy zamieranie pędów. Chorobie sprzyja zbyt duże nawilgocenie liści i pędów, dlatego zarodniki grzyba szybko się rozprzestrzeniają i opanowują bukszpany. Niestety przy zarazie zarodniki grzyba nawet 4 lata utzrymuja się na roślinach (nawet zdrowych częsciach bukszpanu) i atakują w sprzyjających warunkach, dlatego prędzej czy później bukszpan obumrze całkowicie, nawet po wykonywaniu oprysków.

Po dłuższym przyglądaniu widać że margines listków zostaje suchy tak jakby szkodnik zjadał wnętrze a nerwy liścia zostawiał. Jakby żerowała ćma bukszpanowa- też słyszałem o tych objawach w Krakowie. Trzeba wtedy robić opryski Mospilanem.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bukszpan

Post autor: rafaloku »

Tak, to wygląda na żerowanie gąsienic (larw ćmy bukszpanowej). Więcej o jej zwalczaniu w naszym poradniku: Ćma bukszpanowa - objawy, zdjęcia, zwalczanie, opryski
Rafał
ODPOWIEDZ