Bukszpan ma problem

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

Bukszpan ma problem

Post autor: MARCINSOKO »

Mam sporo bukszpanów i nigdy z żadnym nie miałem problemów, aż tu nagle coś takiego. Grzyb? Susza? Kosmici?
Załączniki
bukszpan.jpg
Awatar użytkownika
Sylwia,Gosia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6571
Rejestracja: 2015-03-24, 13:15

Re: Bukszpan ma problem

Post autor: Sylwia,Gosia »

Oby to nie była ćma bukszpanowa , ja musiałam swojego po prostu wyrzucić .Obserwuj czy nie ma charakterystycznych pajęczyn, chociaż o tej porze roku to chyba za wcześnie w Polsce na gąsienice ćmy bukszpanowej . Poczekaj na opinię eksperta i spróbuj dodać zbliżenia tych chorych liści.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie: Balkony Gosi, Sylwii.
OREG0N
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 30
Rejestracja: 2018-10-06, 18:53

Re: Bukszpan ma problem

Post autor: OREG0N »

Witam.

Bukszpan lubi cięcie. Ten aż się tego domaga. Usuń chore pędy, przytnij cały krzew i podlewaj. Ja swoje krzewy zasilam popiołem z kominka, rosa bardzo okazale. Mam cztery wielkie kule przed wejściem do domu. Co roku przycinam i to cała praca przy nich.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bukszpan ma problem

Post autor: Petrus »

Wygląda jakby pies obsikał albo ktoś czymś oblał.
Usuń te suche pędy i przytnij tak jak wspomina Oregon.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
MARCINSOKO
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2016-07-14, 08:15

Re: Bukszpan ma problem

Post autor: MARCINSOKO »

Niestety obszar zażółcenia się powiększa. Teraz jest mniej więcej dwukrotnie większy, niż na początku. Nie mam psa, który mógłby go obsikać, ale podejrzewałem koty, których odchody mogły popalić korzenie. Dziękuję za rady, dostosuję się do nich i będę obserwował.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bukszpan ma problem

Post autor: rafaloku »

Obejrzyj dokładnie zbrązowiałe pędy czy nie widać na nich gąsienic lub ciemnych plamek. Plamki wskazują na chorobę grzybową - zamieranie pędów bukszpanu. Inną przyczyną może być fytoftoroza. Pomoże wycięcie chorych pędów i oprysk preparatem Topsin M 500 SC lub Scorpion 325 SC. Polecam szczególnie ten drugi środek, bo będzie pomocny w przypadku obu chorób. Dodatkowo tydzień po oprysku preparatem Sciorpion, zastosuj też zarówno oprysk jak i podlewanie środkiem biologicznym Polyversum WP (bardzo pomoże w przypadku fytoftorozy, a ponieważ, to preparat naturalny - biologiczny, to nie zaszkodzi).

Jeżeli natomiast znajdziesz te gąsienice lub pajęczynki na pędach, to opryskaj Mospilan 20 SP lub Polysect Bukszpan.
Rafał
ODPOWIEDZ