Brzoskwinia

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Brzoskwinia

Post autor: Elzbieta M »

Wiosną 2009r posadziłam brzoskwinię Harnaś.Przycięłam wg instrukcji "jak ciąć drzewko po posadzeniu". Niestety po 2 latach część korony podmarzła, ale całego drzewka nie straciłam. Co mnie martwi? Pierwszy raz zakwitła wiosną 2015r , czyli 6 lat po posadzeniu! Z tego niezbyt obfitego kwitnienia zawiązał się zaledwie 1 owoc i na szczęście dojrzał. Skąd takie problemy z kwitnieniem?
Druga sprawa - to cięcie. Koronę ma nietypową z powodu tego podmarznięcia, nie skracałam też mocno gałązek.
Czytałam że brzoskwinia może mieć 3 rodzaje gałęzi - tylko z pąkami liściowymi
-tylko z pąkami kwiatowymi
- oba rodzaje.
Ja zauważyłam ubiegłej wiosny właśnie kilka takich gałązek z samymi pąkami liściowymi. Nie wycięłam ich. Czy tej wiosny również będą miec tylko pąki liściowe , czy niekoniecznie? Co należy zrobić , aby zachęcić brzoskwinię do kwitnienia? Pozostałe gałązki kwitły raczej symbolicznie.
Na iluletnich pędach jest najlepsze kwitnienie? Jak mam ciąć drzewko? Zależy mi również na zagęszczeniu korony , gdyż teraz jest "jednostronna", a mam zamiar prowadzić ja w formie kielicha.
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Brzoskwinia

Post autor: Agnieszka Lach »

Jeżeli chodzi o cięcie to corocznie na przedwiośniu - luty/marzec - wycinamy wszystkie pędy pionowe - wilki, na których nie rozwijają się pąki kwiatowe oraz wszystkie pędy kierujące się do wnętrza korony. Są one niepotrzebne, zacieniają koronę. Dodatkowo korygujemy corocznie wszystkie pędy boczne mniej więcej o połowę, usuwamy gałązki przemarznięte oraz cieńsze niż ołówek. Ogólnie cięcie brzoskwini może być dość silne, ponieważ na wiosnę brzoskwinia bardzo szybko się zregeneruje, wydając młode silne pędy z kwiatami.
Silne przycięcie korony powinno pobudzić brzoskwinie do kwitnienia.
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Brzoskwinia

Post autor: Merghen »

Elu, ja co roku mocno tnę brzoskwinię i co roku zbieram około 20 kg owoców (tak na oko bo nigdy nie ważyłam choć wydaje mi się, że nawet więcej ich jest). Sąsiadka kiedyś obcięła swoją bardzo mocno (nie pamiętam dlaczego) a w następnym roku odrosła i owocowała.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7920
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Brzoskwinia

Post autor: Elzbieta M »

Agnieszka Lach pisze:Ogólnie cięcie brzoskwini może być dość silne, ponieważ na wiosnę brzoskwinia bardzo szybko się zregeneruje, wydając młode silne pędy z kwiatami.
Silne przycięcie korony powinno pobudzić brzoskwinie do kwitnienia.
Bardzo proszę o uściślenie, bo nie wiem , czy dobrze rozumiem - czy te młode pędy , które wyrosły po wiosennym cięciu , zakwitają tej samej wiosny? Chyba nie zdążą wyrosnąć i zakwitnąć? Czy zawiązują pąki kwiatowe latem i zakwitają za rok?
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Brzoskwinia

Post autor: Merghen »

Elu, wydaje mi się, że Agnieszce chodzi o cięcie po zbiorach. U mnie tak właśnie jest, że te młode pędy jak przytnę po zbiorach to na drugi rok wiosną mają kwiaty i owoce. Generalnie ja robią tylko jedno cięcie późnym latem a wiosną tylko ewentualnie przycinam te gałązki, które przemarzły i to się sprawdza. Cięcia wiosennego chyba nigdy nie robiłam :oops:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Brzoskwinia

Post autor: Agnieszka Lach »

Pani Elu, pisałam o cięciu wiosennym, które należy przeprowadzić teraz :)
mgr inż. Agnieszka Lach
Awatar użytkownika
wasilewska101
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3977
Rejestracja: 2010-01-20, 11:14

Re: Brzoskwinia

Post autor: wasilewska101 »

No to ja dzisiaj idę przyciąć swoją brzoskwinię bo rośnie wysoko ale mam mało owoców ..
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Brzoskwinia

Post autor: Sadowniczy.pl »

Witam

Tak jak pisze Agnieszka - opis cięcia bardzo dobry. Pąki zbudują się na pędach w tym roku, przezimują i zakwitną w przyszłym. Żeby kwitnienie było obfite musisz zadbać o dobre odżywienie rośliny, coroczne skracanie pędów czy to wiosną czy po zbiorach o około 30%.
Przy brzoskwini jest oczywiście ryzyko, że pąki mogą przemarznąć zimą i efekt nie będzie zbyt rewelacyjny, ale próbować warto.

Smacznego :)
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Sadowniczy.pl
Ekspert
Posty: 43
Rejestracja: 2008-06-21, 21:47

Re: Brzoskwinia

Post autor: Sadowniczy.pl »

Jako ciekawostkę dla wszystkich ogrodników amatorów powiem Wam, że ostatnimi czasy w produkcji przemysłowej testujemy techniki stresowania roślin pobudzające je do większego kwitnienia.

Często zdarza się, że mamy w sadzie piękne wielkie drzewo. Roślina jest silna, ma ciemne dobrze odżywione liście, ale za skarby świata nie chce kwitnąć, albo kwitnie bardzo mizernie.
Co to znaczy?
Znaczy to tyle, że jest jej ZA DOBRZE. Kwitnienie i owocowanie to rozmnażanie, rozmnażanie to wbudowany mechanizm samoobronny zachowania gatunku, przetrwania. Skoro jednak warunki zewnętrzne są tak rewelacyjne, to roślina nie dostaje sygnału przypominającego jej o instynkcie.
Czasami taki sygnał daje sama natura:
- susza
- susza fizjologiczna
- gradobicia
- uszkodzenia przez zwierzęta
- itp.
Jeśli ich nie ma to zawiązywanie pąków kwiatowych może być ograniczone. Oczywiście susza nie może trwać 6 m-cy ponieważ wtedy zawiązane pąki nie dadzą się rady utrzymać, ale krótki sygnał jest wskazany, a nawet niezbędny.

Pozdrawiam
Mariusz Kwiatkowski
www.Sadowniczy.pl
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brzoskwinia

Post autor: Petrus »

Dokładnie się zgadzam z tym co napisał Mariusz. Kwitnienie u nie których roślin, to objaw obrony :-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ