Brukselka

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
tomekwrz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-07, 11:30

Brukselka

Post autor: tomekwrz »

Mam kilka pytań odnośnie uprawy brukselki, zasiałem trochę brukselki w przydomowym ogródku, ma ona wysokość około 50cm :) znajomy mówił mi że muszę po jakimś czasie przyciąć boczne liście aby brukselki dostawały więcej światła i z tym wiążą się moje pytania

> Czy obcinać Liście brukselki?
> Jeżeli tak to gdy osiągnie ona jaką wysokość?

z góry dziękuje za odpowiedź
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

Specjalistką nie jestem ale napiszę co ja robię z moją brukselką. Jak liście zaczynają się "kłaśc" to wtedy je ścinam. To jeszcze zależy jak gęsto je posadziłeś i czy inne warzywa jej nie zasłaniają. Napewno trzeba je przyciąc gdy pojawią się główki. Wtedy też ścinam czubek. Nie rosną wtedy do góry a główki brukselek szybko się rozrastają. Ale może ktoś zna się lepiej i sama się czegoś dowiem :-D

Na pewno warto przeczytać w poradniku: Brukselka - właściwości odżywcze, uprawa, polecane odmiany
tomekwrz
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-07, 11:30

Post autor: tomekwrz »

Brukselka rośnie co jakieś 30 cm, inne warzywa jej nie zasłaniają. Brukselki już widać, ale są na razie bardzo małe, chyba zrobię tak że obetnę kilka największych liści od dołu. Czubek na razie zostawię, aby rosła jeszcze w górę.

Dzięki za radę i Proszę jeszcze kogoś, aby się wypowiedział na moje pytania.
Awatar użytkownika
Joanna
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 800
Rejestracja: 2008-06-04, 13:48

Post autor: Joanna »

I dokładnie tak trzeba. Najpierw liście szczególnie te które są najniżej a za jakieś 2 tygodnie obetnij czubek. Ja też zachęcam innych do podpowiedzi :-)
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

witajcie, właśnie zamierzam posiać brukselkę i zastanawiam się, czy powinnam najpierw do doniczek a potem rozsady do gruntu, czy od razu wysiać na miejsce docelowe?
Nasionka są tak maleńkie, nie wiem jak się do nich zabrać :)
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Duende najpierw wysiej na rozsadniku, a potem przepikuj ma stałe miejsce, tak jak się robi z kapustą, kalafiorem, brokułami. Do doniczek chyba nie, ja kiedyś spróbowałam to mi nic nie wyszło.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

dziękuję, tak zrobię dzisiaj.
To chyba trochę za późno, ale może coś będzie :)
pozdrowienia,
duende
Awatar użytkownika
lilia0405
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 3614
Rejestracja: 2008-04-23, 22:38

Post autor: lilia0405 »

Duende nie jest za późno brukselkę można siać nawet w maju. także spokojnie zdążysz.
Awatar użytkownika
duende
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 135
Rejestracja: 2008-03-26, 14:43

Post autor: duende »

ooo, nie wiedziałam :) To świetnie, czyli spokojnie czekam, aż wykiełkuje, a potem przesadzam do ogrodu.
:-)
pozdrowienia,
duende
ODPOWIEDZ