Brązowienie po zimie Gelderland

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

Proszę o pomoc jak uratować moje tuje.
drzewka posadzone na jesień 2020, wysokość ok 50-60cm, podlawane obficie na jesień, niestety zaczęły brązowieć w zimie, za płotem pola uprawne, całą zimę drzewka wystawione byłu na zimny wiatr, niestety nie zdążyłem przed zimą dać kory pod drzewka. Podejrzewam, że zabrakło im wody, liście zbrązowiały, wewnątrz sązielone ale końcówki mają taki czerwonawy, rdzawy, kolor. Czy ktoś może mi odpowiedzieć czy można drzewka jeszcze uratować w jakiś sposób?
Załączniki
IMG_20210316_165620.jpg
IMG_20210316_165626.jpg
IMG_20210316_165640.jpg
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Alexa »

Zanim się wypowie ekspert...
Wiele żywotników i jałowców brązowieje na okres zimowy, by wiosną wrócić do swoich żywych barw. Może akurat nie będzie powodu do niepokoju, czego życzę 😀
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

Dziękuję za Twoją odpowiedz:) mam nadzieję, że będzie tak jak piszesz. Dziś kupiłem preparat EMULPAR 940C, który zabezpiecza rośliny przed brązowieniem, nie wiem czy nie za pózno ale jutro go użyję.
Awatar użytkownika
Alexa
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 794
Rejestracja: 2021-02-25, 11:18

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Alexa »

Na Emulpar nie jest za późno, ale nic mi nie wiadomo, żeby zabezpieczał przed brązowieniem. Stosuje się go na szkodniki. https://poradnikogrodniczy.pl/emulpar-940-ec.php

Ja bym zaczekała do wiosny, może Twoje obawy okażą się bezpodstawne.
Pozdrawiam Alexa Jak w kalejdoskopie
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Elzbieta M »

Brązowienie igieł może mieć różne przyczyny, więc zanim zastosujesz preparat , trzeba by było znaleźć powód brązowienia. To jak z chorobami u ludzi - nie każdy lek podziała na daną dolegliwość. Mam nadzieję , że zajrzy tu ekspert i dokładniej ci to wyjaśni.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Elzbieta M »

O , widzę ,że Aleksa pisała w tym samym czasie , co ja i ma podobne zdanie. Co do Emulparu - również może być użyty przeciw brązowieniu , ale ...zależy jaka przyczyna to spowodowała. więc niekoniecznie podziała. Też bym nie spieszyła się z opryskiem , bo prawdopodobnie zmiana barwy to naturalny proces. Suchych gałązek nie widzę. O podlewaniu nie zapominaj
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Elzbieta M »

O , widzę ,że Aleksa pisała w tym samym czasie , co ja i ma podobne zdanie. co do Emulparu - również może być użyty przeciw brązowieniu , ale ...zależy jaka przyczyna to spowodowała. więc niekoniecznie podziała. Też bym nie spieszyła się z opryskiem , bo może zmiana barwy to naturalny proces. Gałążki nie wyglądają na suche .O podlewaniu nie zapominaj
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

Wszystkie wyglądają tak samo a są posadzone wzdłóż ogrodzenia na długości 85m i wszystkie wyglądają tak samo, więc podejrzewam, że nie jest to wina jakiegoś szkodnika, również nic nie widać w części nadziemnej drzewka. Preparat EMULPAR 940 EC jest produktem pochodzenia naturalnego, a wyczytałem na innym forum, że zabezpiecza przed brązowieniem na zasadzie takiej, że "oblepia" liście cienką, lepką warstwą co utrudnia odparowanie wilgoći z drzewka (zatrzymuje wilgoć w drzewku). Mam nadzieję, że przyjdzie wiosna i drzewka "wrócą" do życia.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: rafaloku »

Prawdopodobnie podeschły. Jeśli teraz ziemia jest sucha, to przede wszystkim je podlej. Jak się ociepli możesz użyć jeden ze stymulatorów wzrostu: SuperPlon K (odżywia podeschnięte i przemarznięte rośliny, przywraca krążenie soków w roślinie) lub Biosept Active (stymuluje wzrost i uodparnia na choroby).
Rafał
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

Dziękuję za odpowiedz Panie Rafale, zrobię tak jak Pan zaleca i napiszę na forum jak sytuacja się rozwinęła, będę też podlewał.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Petrus »

Tuje 'Brabant' zimą przybierają brunatny kolor. Jest to cecha tej odmiany. Na razie bym niczym nie opryskiwał, jak zrobi się ciepło zrobią się zielone.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

Dwie różne opinie ale z obydwu wyłania się konkluzja, że mam szansę je uratować. Ta odmiana to Gelderland a nie Barbant, więc nie wiem czy powinna brązowieć na zimę.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Petrus »

Sorry nie doczytałem że to odmiana Glederland. Odmiana Gelderland to żywotnik olbrzymi. Odmiana ta jest zielona nawet zimą, to ewidentnie twoje mogły przemarznąć albo zaatakowała je choroba lub z braku nawodnienia podupadły na wyglądzie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Volmar
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2021-03-16, 21:00

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Volmar »

:-D Iglaki wróciły do życia, co prawda są "sponiewierane" przez zimowy wiatr ale soki ruszyły i nabrały kolory, na ponad 130 szt. tylko trzem się nie udało. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowienie po zimie Gelderland

Post autor: Petrus »

To dobra wiadomość ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ