Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Preparaty ochronne, ich zastosowanie, przygotowywanie rozcieńczeń, opryski.
uzytkownik01
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-20, 19:23

Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post autor: uzytkownik01 »

Cześć witam.
Pisze tu na forum ponieważ mocno zaniepokoił mnie stan moich drzewek. Tym bardziej, że dbam o nie jak mogę, tzn nawożę, gdy jest susza podlewam, odchwaszczam itp.
Problem dotyczy przede wszystkim odmiany żywotnika tuja Brabant. Zasadziłem je 2 lata temu na wiosnę. Nawoziłem 3 razy do roku, bardzo ładnie urosły, mają teraz tak na oko ze 140 cm. Kupiłem je niestety w Tesco, ale były dosyć tanie.

Sprawa wygląda tak, że od jakichś 3 tygodni zaczęły brązowieć od strony południowej. Zaraz po zimie nic się nie działo. Teraz ten paskudny rudy kolor zaczyna obejmować całe drzewka. W jednym rzędzie mam ich 40 i dzieje się tak ze wszystkimi. W tamtym sezonie nic takiego się nie działo. Dodatkowo ich zielony kolor jest o wiele mniej intensywny od tego jaki miały jeszcze choćby rok temu.
Co zrobić? Jaki nawóz kupić? Tutaj fotki brabantów:

Prócz tych 40 brabantów mam tez ok. 120 tuj szmaragd. Te kupiłem rok temu od ogrodnika i były w doniczkach. Były malutkie, praktycznie pojedyncze gałązki. Bardzo ładnie podrosły w pierwszym sezonie i tez ładnie przetrwały zimę (chyba tylko jedna lub dwie będą do wymiany). Niestety na wielu z nich również można zauważyć brązowienie czy nawet czerwienienie igieł. Co robić? Zastosować ten sam nawóz co do brabant?

Fotki:

Bardzo proszę o pomoc. Te tuje kosztowały mnie sporo pieniędzy i pracy. Nie chciałbym zaczynać od nowa. Bardzo zależy mi na jak najszybszym wyhodowaniu żywopłotu wokół domu.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post autor: Petrus »

Witaj. Te pierwsze zdjęcia przedstawiają, nie żywotniki 'brabant' lecz cyprysiki Lawsona. Następne dwa to żywotniki. Jak często je nawoziłeś? W pierwszym roku po posadzeniu thuji się nie nawozi. Dopiero można zacząć w roku następnym. Mogły zostać przenawożone. :-/
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Target
Ekspert
Posty: 87
Rejestracja: 2011-02-08, 18:25

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post autor: Target »

To jak żywo wygląda na brak wody. Jakie tam jest nawadnianie i po co ta folia. Czy ziemia jest gliniasta. Jeżeli tak to "NATYCHMIAST" należy usunąć folię. Czy rośliny były podlewane w okresie zimowym?
Dr inż. Janusz Mazurek
uzytkownik01
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-20, 19:23

Re: Brązowienie igieł Thui - Brabant i Szmaragd

Post autor: uzytkownik01 »

Dziękuję z odpowiedzi.
Widze, że popełniłem sporo błędów.
Myślałem, ze to sa brabanty.
Nawoziłem tuje 3 raz do roku w porach wypisanych z tyłu na opakowaniu nawozu. Robiłem to nawet w pierwszym roku.
Roślin nie podlewałem w zimie. W sezonie natomiast staram sie dbać o to zeby im wody nie brakowało. Choć przyznam ze w tym sezonie pierwszy raz podlałem je tydzień temu, wcześniej troche padało, wydawało mi sie ze to zbędne.
Folię usunę jeszcze dziś. Na allegro pisali, ze korzystnie wpływa na rozwój roślin, eh..

Czy jeśli rośliny były przenawożone to mają szanse sie zregenerować? Ze szmaragdami aż takiego duzego problemu nie ma (choc kilkanaście egzemplarzy wygląda podejrzanie), nagorsze sa te cyprysy.
Są jakies środki które moga pomóc?
ODPOWIEDZ