Brązowieje mi 1 thuja

Uprawa drzew i krzewów iglastych. Choroby, szkodniki itd.
ODPOWIEDZ
Artur1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-03, 14:44

Brązowieje mi 1 thuja

Post autor: Artur1 »

Witam co się dzieje z moją thują jedna sztuka źle wygląda mam je już 5 lat
Załączniki
IMG20210403142226.jpg
IMG20210403142328.jpg
Artur1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-04-03, 14:44

Re: Brązowieje mi 1 thuja

Post autor: Artur1 »

Dodam jeszcze że w środku wygląda ok
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Brązowieje mi 1 thuja

Post autor: rafaloku »

Widać, że brązowieją głównie końcówki gałązek. Zapewne brązowienie pojawia się najpierw na wierzchołkach i potem wędruje w stronę środka. Może to wskazywać na tzw. zamieranie pędów drzew i krzewów iglastych lub inną chorobę o podłożu grzybowym. Proszę przyjrzeć się pędom, czy nie widać na nich jakiś nekrotycznych zmian, zrakowaceń, szczególnie przy podstawie pędu głównego.

Proszę wyciąć najbardziej zbrązowiałe gałązki lub tylko ich brązowiejące fragmenty. Proszę ciąć tak aby nie zaburzyć zbytnio pokroju rośliny ale jednocześnie w miarę możliwości usunąć to, co jest zbrązowiałe. Skrócone końcówki pędów szybko odrosną i takie przycięcie będzie też sprzyjać zagęszczeniu rośliny (stymuluje pędy do wypuszczania nowych gałązek). Następnie trzeba wykonać opryski grzybobójcze.

Skutecznym preparatem będzie tutaj Scorpion 325 SC na choroby iglaków, który poza zamieraniem pędów zwalcza też kilka innych chorób, jak np. dosyć groźną fytoftorozę. Także nawet gdybym się mylił co do konkretnej nazwy choroby, to preparat ten ma dosyć szerokie działanie na różne choroby grzybowe tui i innych iglaków.

Proponuję wykonać pierwszy oprysk preparatem Scorpion 325 SC, a następnie po 14 dniach preparatem naturalnym Biosept Active, który ma działanie ogólnie uodparniające rośliny na choroby i stymuluje je do regeneracji. Po kolejnych 14 dniach znowu proszę opryskać preparatem Scorpion 325 SC i potem po 14 dniach znowu Biosept Active. Środka Scorpion 325 SC na iglaki nie powinno się używać więcej jak 2 razy w sezonie, więc jeśli będzie potrzeba dalszych oprysków, proszę pozostać już tylko przy Biosept Active. Opryski Bioseptem warto kontynuować nawet po wyleczeniu aby zapobiec nawrotom choroby.

Zamiast Biosept Active można też użyć naturalnego preparatu Limocide. Poza chorobami pomaga on też ograniczać szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, także można go szerzej wykorzystać w ogrodzie.

Przy nazwach preparatów dałem linki do naszego sklepu aby można było więcej poczytać o ich stosowaniu.

Mam nadzieję, że uda się wyleczyć tuje :) Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja zwilżanie pędów podczas podlewania (deszczowanie), więc w miarę możliwości proszę je podlewać bezpośrednio na glebę, tak aby nie moczyć gałązek.
Rafał
ODPOWIEDZ