Brązowiejący trawnik

Założenie i pielęgnacja, problemy z utrzymaniem trawnika.
ODPOWIEDZ
Maduser1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-09-03, 15:21

Brązowiejący trawnik

Post autor: Maduser1 »

Dzień dobry,

mam coraz większy problem z trawnikiem, do niedawna wszystko było w porządku, ale ostatnio coraz większe połacie trawy nabierają brązowego koloru. Co dziwne, kiedy trawa jest dłuższa to w ogóle tego nie widać, natomiast po skoszeniu brzydko się to uwidacznia. Zbadałem temat i okazało się, że łodygi są brązowe u dołu, natomiast wyrastają z nich normalne zielone źdźbła, dlatego przy dłuższej trawie tego nie widać. Załączam zdjęcia jak to wygląda i dodatkowo zdjęcie takiej pojedynczej łodygi. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co z tym zrobić, a nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
IMG_20210903_145426.jpg
IMG_20210903_145550.jpg
IMG_20210903_145605.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Brązowiejący trawnik

Post autor: rafaloku »

Wg mnie może być to rizoktonioza traw lub inna choroba grzybowa traw. Proponuję oprysk całego trawnika biologicznym preparatem Polyversum WP, który zwalcza dość szeroki wachlarz różnych chorób grzybowych trawnika. Jest to środek naturalny, a nie szkodliwa "chemia".

Więcej: https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/pol ... 5g-id-1287

Możesz też gdzieś z brzegu sprawdzić czy po złapaniu kępki w dłoń trawa łatwo się odrywa wraz z korzeniami. Jeżeli tak się dzieje, to może być to związane z osłabieniem korzeni przez chorobotwórcze grzyby ale równie dobrze mogą być to pędraki (larwy chrząszczy takich jak chrabąszcz majowy, ogrodnica niszczylistka, opuchlak). Jeżeli po przekopaniu gleby, czy jak rozkopiesz fragment na brzegu trawnika, znajdziesz takie białe larwy w ziemi, to właśnie są pędraki. Jeśli w ogrodzie wiosną i latem występowały chrząszcze (np. objadały liście niektórych roślin), to również jest wielce prawdopodobne, że w ziemi są ich larwy.

Po stwierdzeniu obecności pędraków, warto dodatkowo opryskać trawnik preparatem z wrotyczem, którego pędraki nienawidzą https://sklep.poradnikogrodniczy.pl/szu ... ry=wrotycz
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowiejący trawnik

Post autor: Petrus »

To na pewno choroba grzybowa, tak jak wspomina Rafał. Powodują ją nieregularne podlewanie trawnika- szczególnie długotrwałe nawilgocenie trawy, źle dobierana mieszanka nawozów-szczególnie azotowych i zbyt niskie koszenie.
Osobiście spotkałem się wiele razy z takimi objawami. Najpierw musisz opryskać dwa razy cały trawnik preparatem grzybobójczym w odstępie 7-12 dni. Na przyszły sezon stosować nawozy wieloskładnikowe do trawników np. YaraMille i trochę wyżej kosić trawę. Objawy ustąpią. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Maduser1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2021-09-03, 15:21

Re: Brązowiejący trawnik

Post autor: Maduser1 »

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Trawa nie wychodzi kępkami, larw również nie zaobserwowałem. Z tego wychodzi że to pewnie te grzyby.

Ogólnie w tym roku robiłem prawie na całym trawniku dosiewkę trawą samozagęszczającą od substrala, a nawóz jakiego użyłem to nawóz do trawników tego samego producenta. Jest to mikrogranulat uwalniający się do 100 dni bez możliwości przenawożenia, także wydaje mi się, że pod tym względem było elegancko. Użyłem również siewnika, także wszystko było równomiernie rozłożone.

Dodam jeszcze, że trawę koszę dość wysoko (tak mi się wydaje) bo na 7 cm.

Teoria że to grzyb jest bardzo prawdopodobna, ponieważ w tym roku większość krzewów i drzew w moim ogrodzie została zaatakowana, być może trawnik też teraz obrywa.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Brązowiejący trawnik

Post autor: Petrus »

Opryskaj trawnik preparatem grzybobójczym to pomoże. Odnośnie koszenia to wszystko zależy od gatunku trawy oraz konkretnych mieszanek. Innej wysokości koszenia potrzebują mieszanki na trawniki rekreacyjne a inne ozdobne, sportowe itd. Wiesz jaką masz mieszankę?
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Bettiw
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2404
Rejestracja: 2008-07-21, 11:37

Re: Brązowiejący trawnik

Post autor: Bettiw »

Dodałabym jeszcze, żeby nie zostawiać zbyt długiej trawy, wtedy od ziemi jest zacieniona i pozostaje długo rosa co sprzyja chorobom. Nie ma jednego sposobu na koszenie czasem po nawożeniu jak często padają deszcze to co tydzień koszę a innym razem po 3 tygodniach jest dobrze. Przed jesienią używaj nawozów do trawnika bez azotu, lub z małą ilością azotu.
Ogródek Bettiw z pozdrowieniami od Beaty
ODPOWIEDZ