Bratki - uprawa, wymagania. Rośliny na rabacie

Tu rozmawiamy o kwiatach rabatowych.
katrinkaj
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-29, 19:20

Bratki - uprawa, wymagania. Rośliny na rabacie

Post autor: katrinkaj »

Witam
Proszę o poradę jak upiekszyc mój kamienisty ogród? Wynajmujemy dom, który ma ogródek( ok.10x5 )metrów wysypany malutkimi kamykami. Właściciel nie chce ich wywieźć a ja nie mogę juz na nie patrzeć. Rosna jedynie w tych kamieniach 3 roddendrony - jak je pielegnowac? Jakie roslinki - (może jakies kompozycje zrobić) mogłabym posadzic w doniczkach aby długo mi kwitły. Wysadziłam już i rosną mi w doniczkach w domu begonie, kupiłam też bratki ogrodowe ale nie wiem jak to wszystko skomponować.
Ogródek jest od strony południowo- zachodniej .
Dziękuję i pozdrawiam
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Zrozumiałam, że będziesz uprawiała rośliny w pojemnikach, tak? Czy interesują Cię rośliny tylko jednoroczne? Czy masz możliwość przetrzymania pojemników przez zimę w chłodnym pomieszczeniu?
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Jeżeli właściciel nie chce wywieść kamyków, to nic straconego.Radzę potraktować kamyki jako tło dla Twoich nasadzeń ale aby nie było monotonne, można kupić kilka kwadratowych , drewnianych paneli (chyba 50 x 50 )z których układa się tarasy - nie są drogie.Możesz ułożyć w formie ścieżki lub odwrotnie pod ścianą i postawić donice w których będą rosły rośliny.Zabawa znakomita, bo ustawiać i zmieniać można bez końca.Drewno doda trochę ciepła do kamienistego podłoża.Radzę rozejrzeć się za różnymi pojemnikami i donicami na rośliny - one będą ważną ozdobą w ogródku...no i zawsze będą wasze! Dopasuj kolorystycznie, no i skuś się na małego iglaczka-wniesie trochę solidności.Naprawdę można stworzyć coś ciekawego! :lol:
Pozdrawiam - Orania
katrinkaj
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-29, 19:20

Post autor: katrinkaj »

Dziekuje za odpowiedzi ale prosze o jeszcze: jakie kwiatki dobrać razem ? Rzeczywiscie raczej jestem nastawiona na uprawę w doniczkach (mniejszych lub wiekszych) chociaz ostatnio kawałeczek kamieni usunełam i wysypałam tam ziemię. Tam tez mogę sadzić kwiatki hmm tylko jakie? Moga być byliny i wieloletnie.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Możesz sobie oczywiście posadzc byliny w tym kawałku ziemi! Jakies drzewko na pniu :mrgreen:

Z krzewów mozesz sobie posadzic: irge/azalie/berberys/pigwowca japonskiego/tamaryszka/pieciornika/

Byliny kwitnace: juka karolinska, liatra kłosowa, krwawniki, orliki, ostróżki, rudbekie, tawułki, rozchodniki okazałe, chryzantemy, bodziszki, liliowce, funkie, lawende, macierzanka

Lub jednoroczne: aksamitki, begonie stale kwitnące, groszek pachnacy, lwie paszcze, astry, żeniszka i wiele innych

do donic z jednorocznych: pelargonie i pelagronie bluszczolistne, surfinie, fuksje, lobelia zwisajaca, bakopa, werbeny

mozesz sobie kilka roslinek wybrac z tego , pieknie kwitna! pozdrawiam :mrgreen:
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Myślę, że przeczytałaś o kwiatach w naszym Poradniku. By tego lata Wasz ogródek już ożył, radzę większość kwiatów kupić gotowych i przesadzić a samej zacząć próbować posadzić kwiaty z cebulek. Może jeszcze zdążysz kupić w sklepach z oddziałami ogrodniczymi - gladiolusy, lilie, dalie, irysy,wszystko co jest cebulką! Poza tym wszystko co Ci zaproponował Petrus :lol: Powodzenia!
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Popieram tez ORANIE ;-) warto tez kupic kilka gatunków roślin cebulowych! Jest dobra pora zeby zaczac je wsadzac do donic i gruntu!

Polecam do kupienia cebule GALTONI- cudo :mrgreen:

Roślinki cebulowe >>Małe cebulki, lecz duże kwiaty<< że tak powiem ;-) hehe
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Petrusku, coś więcej o Galtonii możesz rzec? A dla ogródka Katrinkaj - jedna dynia płożąca się po kamieniach lub "bukiet" 3 lub 5 słoneczników, oczywiście posadzić do ziemi. :lol:
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Efektownia roślina pochodząca z Afryki Południowej.
Ciekawe kłosowate kwiatostany z białymi dzwonkami.
Najlepiej wygląda w połowie lub pod koniec lata na rabacie zielnej lub mieszanej.
Tam, gdzie zimy są mroźne a gleba lekko przemarza, trzeba ją wykopać na zimę i ponownie posadzić wiosną.

Sadzenie - kwiecień/maj

Okres kwitnienia - czerwiec do sierpień

Głębokość sadzenia - 10 cm

Wysokość rośliny - ok. 90 cm

Kolor - biały

Obrazek

Najlepsze ze kwiatostany dochodza nawet do 1 metra :mrgreen:

pozdrawiam 8-) Oranio mozesz sobie kupic celube tej rośliny >>naprawde polecam ci :!: :!:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Kasiunia842
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 152
Rejestracja: 2008-02-25, 13:43

Post autor: Kasiunia842 »

Petrus, czy masz tą roślinkę u siebie? Czy jej uprawa nie sprawia problemów?
Kwiat żyje, kocha i przemawia cudownym językiem. (Peter Rosegger)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Mam ja u siebie w ogrodzie i jestem dumny :mrgreen: hehe :oops: Póki co uprawa jej nie sprawia mi problemów! Może dlatego że rośliny sa moja pasja od dzieciństwa :shock:

pozdrawiam
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Och! Lubię takie kwiaty! Czy bywają Galtonie w innym kolorze np. czerwonym?
Pozdrawiam - Orania
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Oranio - Galtonia jest kwiatem tylko białym. :lol:
Awatar użytkownika
Basiula
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2008-03-27, 14:15

Post autor: Basiula »

katrinkaj pisze:Rosna jedynie w tych kamieniach 3 roddendrony - jak je pielegnowac?
Wszystkiego dowiesz się tutaj :
http://poradnikogrodniczy.pl/rozanecznik.php
Robiąc rabatkę z roślin jednorocznych pomyśl w jakich barwach chciałabyś ją mieć . Ładnie ze sobą wyglądają kwiaty np. żółte i fioletowe , a wybór w nich jest spory .
żółte to np. popularne aksamitki, smagliczka , słoneczniki , nagietki ...."pyszną "ozdobą może być również kalafior amfora...
fioletowe to np. nolana , wdówka kaukaska , dzwonek ogrodowy , liatra kłosowa , felicja ...
Do doniczek możesz posadzić dalie, lobelie , kanny, szczawik , tunbergie , ogniki , miniaturowe róże , również smagliczkę , rojniki też fajnie wyglądają w doniczkach . A ponieważ kwiaty najlepiej prezentują się na tle zieleni , możesz w doniczki posadzić również paproć ogrodową . Na pewno byłaby ciekawym akcentem .
Basia
katrinkaj
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-03-29, 19:20

Post autor: katrinkaj »

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi na pewno wykorzystam wszelkie porady :-) . Chciałam dołączyć fotke mojego"ogródeczka" aby przyblizyc Wam jakie mam "pole do popisu" ale nie wiem jak :-(
Wczoraj wysadziłam na kawałeczku ziemi bratki (zółte i fioletowe) także pójdę za poradą Basiuli i reszte rabatki uzupełnię kwiatkami w tym samym kolorze :-)
ODPOWIEDZ