Borówka - dlaczego zasychają gałązki? Uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja drzew, krzewów i krzewinek liściastych, choroby i szkodniki.
ODPOWIEDZ
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Borówka - dlaczego zasychają gałązki? Uprawa i pielęgnacja

Post autor: Dominika »

Nasze borówki( mają 5 lat) co roku na końcach młodych gałązek jakby zasuszały się. Wygląda to jakby były zmarznięte, ale to niemożliwe, ponieważ po przycięciu dalej pojawiają się zasuszone gałązki. Ziemia w tym roku dwa razy była zakwaszana siarczanem amonu. Po za tym w tym roku, w tym miesiącu liście borówki zamiast być zielone, stają się jakieś zżółknięte, pomarańczowe jakby chciały już gubić liście na zimę. Czym opryskać i jak ratować naszą borówkę amerykańską?
Załączniki
borówka amerykańska.jpg
borówka amerykańska.jpg (43.95 KiB) Przejrzano 9105 razy
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dominiko, jeśli już pryskać to czymś od grzyba, myślę, że Twoja borówka amerykańska ma za mokro. W tym roku chyba większość z nas będzie się z tym problemem borykała. :-(
Awatar użytkownika
Daniel-ogrodnik
Ekspert
Posty: 69
Rejestracja: 2009-10-13, 14:41

Post autor: Daniel-ogrodnik »

Zamieranie wierzchołków pędów może oznaczać niedobór potasu. Na glebach bardzo silnie zakwaszonych (poniżej ph 4) dostępność składników pokarmowych może być bardzo ograniczona. To by również wyjaśniało postępującą chlorozę.
Czy badałaś kiedyś glebę PHmetrem?
Dlaczego już dwa razy nawoziłaś siarczanem amonu?
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Zasychają gałązki borówki

Post autor: Dominika »

Preparatem przeciwgrzybiczym były już krzaki borówek pryskane w tym roku, ale to nie pomogło. Postaramy się zrobić badanie pH gleby.
mlotekone
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2010-05-18, 14:39

Post autor: mlotekone »

Mam podobny problem ,ale ja spod swoich borówek wykopałem pędraki:(
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

Mam podobny problem w tym roku z borówką,myślę że winą są ulewne deszcze które nas nie oszczędzały i" wypłukały ziemię".Zastosowałem wieloskładnikowy nawóz i czekam na rezultaty?
Pozdrawiam maras
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Oczywiście wysypaną macie korę wokół borówek :?: :?: :roll: ...moje odpukać , mają się dobrze , już zawiązały owoce
Pozdrawiam!
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Zasychają gałązki borówki

Post autor: Dominika »

Mamy już pH-metr glebowy; wskazał wartość ph aż 6! Tzn. gleba jest jak na borówki za mało kwaśna i dlatego pewnie liście żółkną a końce usychają. Wprawdzie już dwa razy w tym roku była zakwaszana siarczanem amonu, ale pewnie zbyt skąpo, albo deszcze wypłukały. Będziemy zakwaszać glebę jeszcze raz i mamy nadzieję, że pomoże.
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Ja jedną borówkę trzymam w kwiatach cebulowych jak tulipany , przy wsadzaniu pod korę zasiliłam 5 lat temu { wtedy nie wiedziałam że mam borówkę , nie było karteczki } , każdego roku owocuje i to lepiej niż na innych stanowiskach
Pozdrawiam!
Dominika
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2010-05-18, 17:32

Zasychają gałązki borówki

Post autor: Dominika »

Tak, potwierdziło się nasze przypuszczenie, powodem żółknięcia liści była za malo kwaśna gleba. Po dokwaszeniu siarczanem amonu, krzaki zupełnie odżyły. Można też zwiększyć kwasowość gleby, wysypując wokół borówek korę, ale to kosztowniejszy sposób.
Awatar użytkownika
maras
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 23
Rejestracja: 2009-12-22, 18:33

Post autor: maras »

No niestety moja boróweczka mimo dobrej kwasowości gleby padła.
Pozdrawiam maras
ODPOWIEDZ