Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Uprawa roślin w donicach na balkonach i tarasach oraz w ogrodach zimowych.
ODPOWIEDZ
Eldur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-23, 18:17

Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Eldur »

Witam.
W tym roku zamierzam na balkonie posadzic Borówki Amerykańskie.
Jakiej wielkosci powinny być donice aby Borówki były szczesliwe.... ;-)
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Krysia »

Fajnie :lol: . Krzewy borówki dorastają do 2 lub 3 metrów. Poczytałam i :
Najważniejszym aspektem właściwej uprawy borówki jest odpowiednie przygotowanie gleby. Bezwzględnie musi być ona kwaśna (niskie pH 3,8-4,8), lekka i przepuszczalna oraz zasobna w składniki mineralne.
Nie wiem czy to jest Twój początek przygody z roślinami. Jeśli tak, to proponuję coś prostszego :).
A donice pod tak duże krzaki , jakimi są borówki muszą być olbrzymie i odpowiednio zabezpieczone przed mrozem, bo inaczej wszystkie roślinki stracisz.
Więcej: Borówka amerykańska na balkonie. Uprawa borówki w donicach
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Elzbieta M »

Borówka nie korzeni się głeboko , ale za to szeroko. . Obawiam się , że w donicy nie będzie jej bezpiecznie.
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Krysia »

Nikt w necie nie pisze o hodowaniu borówki amerykańskiej w doniczkach. Z tego co pisze Ela, to borówka nadaje się do ogrodów. Ale możesz na balkonie spróbować z truskawką pnącą.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Elzbieta M »

Pomidory tez dobrze wychodzą w donicy, szczególnie te koktajlowe. A czy masz juz Mariuszu jakieś uprawy na balkonie w donicach?
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7899
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Elzbieta M »

Znalazłam informację , że borówka amerykańska może rosnąć w pojemnikach, ale nic szczegółowo nie piszą. Ja osobiście obawiałabym się przemarzania systemu korzeniowego.
Eldur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-23, 18:17

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Eldur »

Krysia pisze:Nikt w necie nie pisze o hodowaniu borówki amerykańskiej w doniczkach. Z tego co pisze Ela, to borówka nadaje się do ogrodów. Ale możesz na balkonie spróbować z truskawką pnącą.
Jest kilka wzmianek na temat hodowania borowek na balkonach, dlatego wlasnie sie tym troszke zarazilem :roll: Ale nie moge doszukac nic na temat wielkosci donicy.

Ale moze zaczne od poczatku :-)
Moj balkonik ma 20m2 od poludniowo zachodniej strony z przewaga na zachod. Slonko operuje od samego rana do okolo 15.
Mieszkam na zachodnim wybrzerzu w Norwegii gdzie za sprawa Golfsztromu w zimie srednia temperatura to okolo +5' Tej zimy ponizej zera bylo moze w sumie 5 dni i to max -4. Ale na pewno bede ocieplal donice.
Drzewka jakie sa u mnie dostepne to okolo 40 cm sadzonki. Myslaem aby pozwolic drzewku rozrosnac sie do okolo 1,5m, przycinaniem bede korygowal rozrost.
Wyczytalem ze borowka nie korzeni sie gleboko tylko plytko ale szeroko i tak sie zastanawiam czy moze donica 65x65 i wysoka na 60 wystarczy. ;)
Eldur
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2017-03-23, 18:17

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Eldur »

Strasznie przepraszam ale strony mi sie pomylily :oops:

Balkon jest od strony poludniowo wschodniej z przewaga na wschod.....

Ale wstyd.... :oops:
Awatar użytkownika
Krysia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 6074
Rejestracja: 2009-07-26, 17:22

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Krysia »

Żaden wstyd :lol: . Upału pewnie nie masz i mrozu też nie. Ja bym próbowała, jeśli na te borówki nabrałeś takiej ochoty. Fotki jakieś wrzucaj. Dziś patrzyłam na te borówki w OBI. U nas to są niewielkie krzaczki, ale pewnie się rozrosną. Pozdrawiam i powodzenia :-D .
szczepcio38
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 54
Rejestracja: 2009-08-14, 21:04

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: szczepcio38 »

Eldur pisze:Witam.
W tym roku zamierzam na balkonie posadzic Borówki Amerykańskie.
Jakiej wielkosci powinny być donice aby Borówki były szczesliwe.... ;-)
Witam. Co prawda moja odpowiedz jest spózniona o dwa lata, ale może jeszcze będzie ktoś chętny do uprawy borówki w pojemnikach.
Oczywiście można uprawiać borówkę w pojemnikach i jest to dość popularna metoda na plantacjach pod folią. Jest uprawiana w pojemnikach 10 litrowych - 40 proc. włókna kokosowego, 40 proc. torfu wysokiego oraz 20 proc. perlitu.
Do uprawy borówki na balkonie lub tarasie jest borówka o nazwie "Hortblue Petite". Ja mam taką ale posadziłem w gruncie.
Życzę udanych zbiorów.
Waldian
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2019-10-22, 10:36

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: Waldian »

Ja z powodzeniem uprawiam borówki amerykańskie na balkonie w dużych donicach. Sadziłem je jak były małe, dlatego wsadziłem po dwa krzaki. Teraz pieknie urosły i dlatego mam pytanie kiedy je mam porozsadzać? Proszę o poradę.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Borówka Amerykańska- rozmiar donicy

Post autor: rafaloku »

Możesz to zrobić teraz albo w listopadzie, dopóki nie będzie mrozów. Wątpię jednak czy rozplączesz korzenie. Prawdopodobnie rozrosły się już po całej doniczce i mocno splątały.

Więcej o uprawie borówki na balkonie oraz wykaz odmian borówek do balkonowej uprawy znajdziesz tutaj: borówka amerykańska na balkonie ;-)
Rafał
ODPOWIEDZ