Borówka amerykańska - problemy w uprawie

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
mark8010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-28, 17:38

Borówka amerykańska - problemy w uprawie

Post autor: mark8010 »

Witam. Mam mszce na borówce amerykańskiej, czym najlepiej to zwalczać?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Witam. Jeżeli masz owoce warto zastosować sposób naturalny czyli np. wywar z pokrzywy. Jeżeli interesuje Cię chemia to dobry jest preparat o nazwie Decis.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mark8010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-28, 17:38

Borówka amerykańska - czego jej brakuje ???

Post autor: mark8010 »

Witam
Proszę o pomoc co się dzieje z tą borówką, maiłem 2 takie krzaczki i eksperymentalnie jeden ostro przyciąłem i problem pomału znika dodam że mam w sumie 10 krzaków i rosną w takiej samej ziemi i mają piękne przyrosty oraz powypuszczały po kilka nowych pędów. Borówki nawożone nawozem wieloskładnikowy według opisu producenta oraz podlewane siarczanem amonu 3 krotnie w tym sezonie . Ph ziemi jest ok 4 . Borówki mają nawadnianie kroplowe więc chyba nie są przesuszone.Dodam jescze że niektóre liście są jeszcze bardziej żółte.
Czekam na odp.

Obrazek
mark8010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-28, 17:38

Post autor: mark8010 »

Proszę o pomoc jeszcze z tym objawem borówki
Obrazek
Obrazek
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Liście z brązowymi plamami wyglądają jak porażone szarą pleśnią albo zaatakowane przez szkodnika wysysającego soki z liści. Na zdjęciu widać biały nalot przy nerwie liścia, zobacz przez lupę czy to szkodniki czy nalot grzybni.
Co do drugiego liścia (z pierwszego postu) na myśl przychodzi mi choroba wirusowa mozaika borówki wysokiej, ale pewności nie mam. Może ktoś inny coś jeszcze podpowie lub poczytaj:
1. choroby borówki amerykańskiej
2. szkodniki borówki amerykańskiej
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Chyba, że liść z pierwszego zdjęcia to objawy niedoboru żelaza lub azotu.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mark8010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-28, 17:38

Post autor: mark8010 »

Azotu raczej nie jest systematycznie nawożona nawozem wieloskładnikowym a oprócz tego podlałem je siarczanem azotu 3 krotnie więcej się boje że je spale. A co do żelaza to czym je mogę podlać albo opryskać ??.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Można użyć nawozów, które zawierają żelazo, np. nawozy dla drzewek bonsai mają dużo żelaza-sam używam :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
mark8010
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2010-05-28, 17:38

Post autor: mark8010 »

piotrek_ns pisze:Liście z brązowymi plamami wyglądają jak porażone szarą pleśnią albo zaatakowane przez szkodnika wysysającego soki z liści. Na zdjęciu widać biały nalot przy nerwie liścia, zobacz przez lupę czy to szkodniki czy nalot grzybni.
Co do drugiego liścia (z pierwszego postu) na myśl przychodzi mi choroba wirusowa mozaika borówki wysokiej, ale pewności nie mam. Może ktoś inny coś jeszcze podpowie.
To czym według Ciebie je opryskać ??, a co do tej mozaiki borówki to masz może jakiś zdjęcia bo szukałem w necie i nic ciekawego nie znalazłem.Miałem 2 takie żółte borówki i po mocnym przycięciu jednej z nich zaczęła nabierać zielonego koloru to może rzeczywiście jej brakuje żelaza lub czegoś innego ??
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Jeśli to szara pleśń lub inna choroba grzybowa to do oprysku możesz zastosować Grevit 200 SL, Topsin M 500 SC, Sumilex 500 SC.
Pit_P1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 9
Rejestracja: 2010-11-23, 16:36

Post autor: Pit_P1 »

Jeżeli chodzi o pierwsze zdjęcie to może być to objaw nadmiaru wapnia. Może się tak stać nawet przy odpowiednim dla borówki pH. Dzieje się tak dlatego, że przy kropelkowym nawadnianiu woda wolno przesiąka do głębszych warstw, a jeśli jest zasobna w wapń i magnez (np. woda z sieci miejskiej), to górna warstwa gleby działa jak sorbent, gromadzący związki odkwaszające glebę, a dodatkowo gdy gleba posiada małą zawartość próchnicy to szybko może dojść do żółknięcia liści.
Jeszcze jedna wskazówka, borówka do prawidłowego wzrostu oprócz niskiego pH potrzebuje dużo ligniny (ściółkowanie np. rozdrobnioną korą, trocinami roślin iglastych czy torfem kwaśnym).

Jeśli chodzi o drugie zdjęcie to mam pytanie, czy takie objawy występowały we wcześniejszych latach?
tokrzysiek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-07-04, 09:18

Borówka Amerykańska- co jej jest?

Post autor: tokrzysiek »

Witam
W tym roku na wiosnę posadziłem 6 krzaczków borówki amerykańskiej. Jednemu z nich liście zczerwieniały i chyba usechł. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego, bo 2 następne krzaczki chyba mają to samo. Dziękuje za każdą pomoc.
Awatar użytkownika
Ela SZ
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 193
Rejestracja: 2011-06-26, 16:41

Borówka

Post autor: Ela SZ »

Witaj Krzysiu
Borówka amerykańska jest rośliną o bardzo specyficznych wymaganiach glebowych, znacznie różniących się od wymagań pozostałych roślin sadowniczych. Niedopełnienie nawet jednego z nich spowoduje niepowodzenie w uprawie a Ty na ten temat nic nie napisałeś więc trudno powiedzieć co się dzieje.
www.elutek.posadzdrzewo.pl
zobacz: http://forum.poradnikogrodniczy.pl/oto- ... vt5959.htm

Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.* Autor: Oscar Wilde
tokrzysiek
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-07-04, 09:18

Post autor: tokrzysiek »

Sadząc borówki wykopałem dołki na ok 40cm, wsypałem do nich ziemię zmieszaną z torfem i dodałem trochę ziemi z opuszczonego mrowiska.
bogdan1111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-06-04, 13:59

Post autor: bogdan1111 »

Stan krzewów widoczny na zdjęciach prawie na pewno wskazuje, iz podłoże nie posiada parametrów niezbędnych dla borówki amerykańskiej. W Polsce w stanie naturalnym idealna gleba do uprawy borówki amerykańskiej występuje chyba tylko na torfowiskach, w innym miejscu sami musimy przygotować podłoże. Aby gleba spełniała wymagania musi być bardzo lekka, bardzo próchnicza, bardzo kwaśna, stale wilgotna (ale korzenie nie mogą stać w wodzie), wskazane jest obsypanie gleby przy krzewie korą czy trocinami drzew iglastych, lub igliwiem, szyszkami, ważne aby surowiec do obsypania dawał kwaśny odczyn. Ponadto przy tak małych dołkach jakie były wykopane pod w/w krzewy, mieszanka krórymi została wypełniona szybko traci kwasowość upodabniając się do sąsiadującej gleby, w takim przypadku musi być mocno zakwaszana.
ODPOWIEDZ