Bonsai z wiązu

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

A ziemię taki opis znalazlem jednej przykladowej ziemi:

Nazwa: Mieszanka ziemi do bonsai 1litr
Cena: 3.50 zł
ID produktu: 001
Kategoria: PODŁOŻA Podłoże dla gatunków wymagających odczynu obojętnego (większość liściastych).

1 litr mieszanki ziemi do bonsai. Drzewka bonsai ze względu na niewielkie doniczki wymagają odpowiednio dobranego podłoża. Oferowana mieszanka składa się z :
-żwir 2-4mm - zapewnia przepuszczalność mieszanki oraz sprawia, ze ziemia nie staje się zbita.
-żwir 1-2mm - pełni rolę wypełnienia, jednocześnie zapewniając przepuszczalność mieszanki.
-torf - bardzo popularny składnik wszelkiego rodzaju mieszanek. Niewskazany w dużej ilości, tym bardziej jako jedyny składnik.
-ziemia - ziemia do sadzonkowania, bardzo pulchna i lekka.
Składniki mieszane z w proporcji 1:1:1:1
Podłoże ma odczyn neutralny, jest odpowiednie do większości roślin liściastych zarówno indoor jak i outdoor. Mieszanka zapewnia odpowiednią przepuszczalność zarówno dla wody jak i powietrza. Jest to bardzo ważne przy uprawie bonsai, dobra kondycja korzeni zapewnia rozwój całej rośliny. Siateczka do zabezpieczania otworów drenażowych przed wypłukiwaniem podłoża gratis.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ziemia Ok
A co do doniczki to jak rozluźnisz korzenie, trochę zetniesz, to będzie lepiej wyglądać drzewko bonsai choć w tej samej :-)
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

a taka doniczka? Doniczka 12x10x4,5 cm

moja aktualna ma 11,3x7x4 cm
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Taka byłaby super - wymiary niewiele większe. Petrus przesadza w tę samą więc też można.
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

więc ustalone? ziemia i doniczka będą dobre? :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Jestem na tak ;)
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

jak kupie ziemię teraz to wytrzyma mi w domu w opakowaniu do marca lub na balkonie?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Ja zawsze każde podłoże trzymam w mieszkaniu. Otwieram tylko woreczek, żeby było powietrze. No chyba, że mam duże opakowanie, np. 50l to wtedy na balkonie. Nie wiem dlaczego ziemia miałaby nie wytrzymać.
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

aha czyli jak kupie 1 l to otworzyc i zostawić w mieszkaniu otwartą? Bo chodziło mi czy nie wyschnie ale w sumie to chyba bez różnicy :)
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

No tak. Ale możesz też zostawić na balkonie bez otwierania jak ma Ci przeszkadzać lub schować do szafki. Czasem woreczki mają małe dziurki. Zrób tak, żebyś nie miał bałaganu. A jak postanowisz zostawić na balkonie to przed samym przesadzeniem przenieś na kilka godzin do pokoju gdzie jest drzewko, żeby ziemia miała odpowiednią temp.
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

ok a co do adenium. Musiałem ją przesadzić wczoraj do normalnej doniczki bo dostałem tą sadzoneczkę w plastikowym czymś wielkości kieliszka do wódki. I wczoraj jej nie podlwełem, zrobiłem to 3 dni temu jak jeszcze była w tym kieliszeczku. Kiedy teraz powinienem ją podlać? Ziemia wczoraj po przesadzeniu była wilgotna sama z siebie, dziś jest już sucha. Kiedy podlać jak stoi w pokoju zimą i co ile? ;)
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

Jeszcze mam pytanko: te drzewka co mam to jak to jest że mają 15 cm wysokości i już są w pełni wykształcone drzewka a nie dawno kupiłem sadzonkę LAGERSTROEMI wysokości 40 cm i jest to tylko łodyga z liścmi. Dlaczego tak się różni od tych dwóch co mam?
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

1. Adenium podlewamy jak ziemia porządnie przeschnie. Radzi sobie bez wody. Też kupiłam sadzonkę jak Ty i musiałam ją przesadzić. Na wierzch wysypałam keramzyt. Teraz podlewam średnio co 3 dni ale naprawdę maciupko - tylko na same korzenie a nie na całą doniczkę (jakieś 20ml wody, bo to mała sadzonka). Liście opadły ale kilka górnych zostało i odpukać nadal się trzyma (korzenie rosną). Keramzyt szybko wysycha ale pod nim ziemia jest lekko wilgotna. Im starsza roślina tym mniej wody.
2. Każdy gatunek roślin/drzew/krzewów jest inny. Ty kupiłeś już wykształcony (zrobiony) na bonsai wiąz. Ogólnie też kupiłbyś sadzonkę z paroma liśćmi, nie przycinaną. Wzrost, ulistnienie itp. zależy więc od gatunku i formowania.
Awatar użytkownika
wkwast
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 29
Rejestracja: 2011-01-17, 11:38

Post autor: wkwast »

1. aha a orientujesz się czy na wiosnę powinienem ją przesadzić? I czy powinno to być już do jakiejś doniczki bonsaiowej? Bo narazie jest w zwykłym plastiku kwadratowym.

2. a i nadal nie wiem czy mogę teraz przyciąć nowe pędy u wiąza drobnolistnego czy wstrzymać się do marca? :P
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

1. Ja przesadziłam od razu do doniczki bonsai, możesz teraz to zrobić, bo wiem w jak malutkim pojemniczku teraz rośnie (też tak zakupiłam)
2. Z tym przycięciem to poczekaj do lutego - wtedy ciachnij. Drzewko odpocznie i pod koniec lutego możesz przesadzić.
ODPOWIEDZ