Bonsai z fikusa Ginseng

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Makoron
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-11-08, 12:35

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Makoron »

Poproszę o poradę. Mam Ficusa Gnsenga od 4 lat. Rośnie w tej samej donicy,w tym samym miejscu. Od roku systematycznie tracił listki, kolega ocenił, że jest zbyt rzadko podlewany. Zaczęłam podlewać częściej, ale rozpoczął się proces tracenia liści, nawet zielonych. Obecnie mam łysy pieniek.
Usunęłam z powierzchni kamyki i zauważyłam, że w ziemi pojawiły się mikro robaczki. Podlewałam wodą z czosnkiem, ale to nic nie dało.
Do tego pień wygląda na stale zamoczony, ale ziemia wcale nie jest zbyt mokra - podlewany niewielką ilością wody, co 7-10 dni. Jak mu pomóc? Przesadzić? Podlać antygrzybem/czyś na robaki?
POMOCY! :przestraszony:
Załączniki
20161108_122821.jpg
20161108_122803.jpg
Awatar użytkownika
Oaza-Palmy
Ekspert
Posty: 56
Rejestracja: 2010-07-06, 14:01

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Oaza-Palmy »

Cześć! Czy twój fikus rósł 4 lata w tej samej ziemi? Był czymś nawożony? Może zaczął tracić liście, bo nie miał już odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi... Czy możesz jakoś opisać te robaczki? Czy wokół rośliny latają też jakieś muszki? Myślę, że warto będzie wymienić ziemię Twojemu fikusowi.
Oaza-Palmy.pl - Sklep online z sadzonkami bambusów, palm i innych egzotyków
BambusowySen.pl - Blog o tym, jak osłonić się od sąsiada szybko, zielono i orientalnie. I o wakacjach w donicy.
Saraa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2016-11-29, 10:56

POMOCY! Bonsai traci liście!

Post autor: Saraa »

Hej, piszę do Was bo nie mam pojęcia co zrobić. 3 tygodnie temu kupiłam bonsai microcarpa ginseng, który miał piękne zieloniutkie liście i było ich sporo! Gdy przyniosłam go do swojego biura zaczął powoli gubić listki, ale były to tak 3,4 na dzień. Roślinka wymagała jednak przesadzenia, bo podłoże było bardzo zbrylowane, a gdy ją podlewalam, woda szybko przeciekała, a już centymetr pod górną warstwą podłoża było sucho. Wzięłam ją do domu i na początku zrobiłam kąpiel po prysznicem, która gdzieś jest opisana, drzewko tak stało 2 dni w łazience i je przesadziłam. Doniczke mam głęboką, niestety nie płaską, ale umieściłam bonsai na samej górze doniczki, nie głęboko. I teraz tak :
Do doniczki wsypałam ziemię (torf niski, wysoki i jakiś nawóz) taka mieszanka dla roślin domowych. Bo nie mogłam znaleźć w sklepie mieszanki dla bonsai. Więc tak, roslinka umieszczona jest w doniczce z otworami w tej ziemi. Do osłonki z racji tego ze jest wysoka wsypałam resztę ziemi, na to białe kamyki/żwirek nie pamietam jak on się nazywa, ale pewnie wiecie o co chodzi, i na to postawilam doniczkę już bez podstawki. załość zasypałam ziemią i na górę ten sam żwirek. Roślinka jest pryskana i teraz bardzo delikatnie podlewana, w zasadzie tylko pryskana, ponieważ w ciągu 3 dni (od przesadzenia i zmiany miejsca ) zgubiła 70% swoich liści. Listki opadają sielone, a ja tylko pod koniec dnia zbieram takie kupki :(. Co może być nie tak? Ustawiłam teraz roślinkę pod oknem, bo po przesadzeniu, akurat pogoda się zmieniła i miała ten pierwszy dzień troche ciemno.

Pewnie te zmiany i to wszystko doprowadziło do takiego stanu, jednak co mogę teraz zrobić, żeby drzewko nie zrzucało już więcej liści? :( Czy to posadzenie jest ok, jak podlewać? Będe wdzięczna za każdą poradę :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Witaj. Najlepiej przydałoby się zdjęcie. Wtedy widzimy jaki jest stan rośliny i można coś więcej napisać.
Jeżeli liście spadają w dużych ilościach może to być spowodowane nadmiernym nawilgoceniem gleby (na początku przelane). Fikusy ginseng są wrażliwe na zalanie podłoża. Inną przyczyną może być przenawożenie rośliny lub nieprawidłowe pH podłoża w jakim rośnie.
Takie rośliny po zakupie zazwyczaj swoje odchorowują po przyniesieniu do domu i musi trochę minąć aż sie przystosują. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Karolinanana
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2018-05-04, 07:28

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Karolinanana »

Czy ficusa ginseng mogę delikatnie gazikiem nasączonym woda potraktować? Chodzi mi o liście na których zebrał sie kurz :( ale wiem ze one są bardzo delikatne a nie chce aby roślina straciła zaraz wszystkie listki :( proszę o porady
Awatar użytkownika
Agnieszka Lach
Ekspert
Posty: 197
Rejestracja: 2016-01-28, 15:29

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Agnieszka Lach »

Może spróbować opryskać jego liście miękką wodą (przegotowaną lub mineralną) ze spryskiwacza. Jeżeli użyjemy takiej bezpośrednio z kranu, na liściach zostaną brzydkie plamy z osadu. Przecieranie gazikiem może spowodować, że roślina będzie zrzucała liście, bo bardzo nie lubi dotykania.
mgr inż. Agnieszka Lach
ODPOWIEDZ