Bonsai z fikusa Ginseng

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Witaj. Nie ma co się kłopotać storczykiem... ;-) Jeżeli korzenie są okej to uśpione pąki z pnia powinny odbić. Tylko trzeba trochę poczekać. Pamiętaj, żeby teraz nie podlewać go zbyt często, ponieważ fikus nie ma liści więc transpiracja jest mocno obniżona.
Takie preparaty kupisz w centrach ogrodniczych, sklepach ogrodniczych lub np. w Obi. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
destiny666
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-20, 00:20

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: destiny666 »

Uzbrajam się zatem w cierpliwość i będę bacznie obserwowała drzewko, dziękuje za wszystkie porady! ;-)
Podlewać będę na podstawie obserwacji gleby, myślę, że pewnie średnio raz w tygodniu. I koniecznie wybiorę się do Obi - żaden grzyb mi drzewka nie będzie konsumował! :evil:
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: rafaloku »

Previcur możesz zamówić przez internet, tutaj: Previcur Energy 840 SL, a przynajmniej obejrzyj sobie jak wygląda opakowanie - będzie łatwiej szukać ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Zbliża się sezon wegetacyjny więc środki powinny być dostępne po zimowej przerwie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
destiny666
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2013-03-20, 00:20

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: destiny666 »

Rafał, Piotr - dziękuje, teraz to już na pewno nie przeoczę preparatu w sklepie :-) Choć wybiorę się po niego zapewne już po Świętach. Dziś było ładne słońce więc mam nadzieję, że drzewko go trochę podłapało i przed majówką pokażę Wam go w bujnej liściastej postaci :-D
Korzystając z okazji, już dziś życzę Wam i wszystkim forumowiczom zdrowych, Zielonych i radosnych Świąt Wielkanocnych, obfitych plonów, urodzajnej ziemi po której będą dreptały małe żółte kurczaczki ;-) Wesołego Alleluja!

Gosia
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Zatem Gosiu trzymamy kciuki za drzewko...żeby wypuściło kilka solidnych zielonych pędów ;-)
Dziękuję za zielone Święta chociaż pod białym śniegiem ;-) i również życzę Ci radosnych Świąt i smacznego jajka ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Skrzydłokwiat »

Witam ponownie:)
Mój fikus bonsai chyba znowu boryka się z jakimś problemem. Co prawda ładnie rośnie, ale zaniepokoił mnie stan liści. Sporo liści wygląda tak jakby były mocno zakurzone lub pokryte jakimś białym nalotem. Mam nadzieję, że więcej powiedzą zdjęcia. Natomiast nowe zielone listeczki mają jakieś brązowe plamy. Co może być przyczyną tych problemów?
Załączniki
IMG_8344.JPG
IMG_8345.JPG
IMG_8346.JPG
IMG_8348.JPG
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: rafaloku »

Ten nalot to może być choroba grzybowa. Ale patrząc na zdjęcia to najbardziej podejrzewał bym szkodniki - przędziorka chmielowca lub wciornastki.

Aby upewnić się czy to nie wciornastki podłóż białą kartkę i potrząśnij rośliną. Jeżeli w ciągu kilku sekund pojawią się na kartce około 1 mm długości szybko poruszające się ciemne lub żółte „kreseczki”, a do tego będzie ich dość dużo, to znak, że mamy do czynienia właśnie z wciornastkami. Aby je dostrzec może być potrzebne szkło powiększające. Zrób ten test i napisz co wyszło ;-)
Rafał
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Skrzydłokwiat »

Zrobiłam ten test z białą kartką, ale żadne szkodniki się nie pokazały. Za to na odwrocie liści mam coś w stylu maleńkich białych jajeczek. Te zmiany już widziałam parę dni temu i zastosowałam Tarcznik w pałeczkach. Czy to wystarczy? I czy te białe jajka na spodzie liści powodują te zmiany na wierzchu liści czy też mam podwójny problem?
Załączniki
IMG_8361.JPG
domi_b
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-21, 14:06

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: domi_b »

Witam

Chciałam się was podpytac odnośnie drzewka bonsai z fikusa ...
Zauwazyłam ostatnio że bonsai ktore kupiłam ze dwa tygodnie temu gubi liście - gubi zarówno te zielone jak i brązowe wyschnięte ...
Nie wiem dlaczego może robie coś zle - z tym że posiadam jeszcze małe drzewko, ktore żyje u mnie od maja i z nim nie ma problemu - podlewam je wtedy kiedy podłoże nie jest już wilgotne (ok 2 razy w tygodniu) w niedziele zawsze podlewam odżywką dla drzewek bonsai. Prosze o pomoc bo szkoda mi go zmarnować. Pierwsze zdjęcie jak kupiłam drugie i trzecie z dzisiaj.
Załączniki
dwa tygodnie temu
dwa tygodnie temu
terazniejsze
terazniejsze
dziś
dziś
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Witaj. Ten fikus nie lubi zalewania, podlewasz go zbyt często. Dwa razy w tygodniu to za dużo. Musisz go podlewać wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Jego zgrubiałe łodygi magazynują wodę. Efektem może też być przenawożenie, jeżeli nawozisz co tydzień to używaj połowy dawki zalecanej. Pełną dawką nawozimy co dwa tygodnie. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
domi_b
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2013-08-21, 14:06

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: domi_b »

Witam

Dziękuje za podpowiedź mam jeszcze w związku z tym pytanie czy listki odrosną czy tam skąd odpadły będzie łyse i trzeba przyciąć ??

Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Petrus »

Tam , gdzie odpadły liście już nowy samoistnie nie wyrośnie. Aby drzewko nabrało zwartego pokroju będzie trzeba ciąć. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
kosteczek1
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2013-12-29, 09:35

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: kosteczek1 »

witam może ten temat już był ale kupiłem sobie ostatnio bonsai z fikusa i chciałbym się poradzić jak często powinienem go podlewać bo pani ze sklepu powiedziała ze przynajmniej dwa razy w tygodniu zanuzac go na godzinę w wodzie nie wiem czy tak powinno być dlatego proszę o pomoc i kiedy dawać mu odżywkę i w jakich miesiącach najlepiej przycinać z góry dziękuje za dobre rady
Załączniki
20131229_095358.jpg
Awatar użytkownika
Danka
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 13263
Rejestracja: 2008-03-11, 20:17

Re: Bonsai z fikusa Ginseng

Post autor: Danka »

kosteczek1 pisze:witam może ten temat już był ale kupiłem sobie ostatnio bonsai z fikusa i chciałbym się poradzić jak często powinienem go podlewać bo pani ze sklepu powiedziała ze przynajmniej dwa razy w tygodniu zanuzac go na godzinę w wodzie nie wiem czy tak powinno być dlatego proszę o pomoc i kiedy dawać mu odżywkę i w jakich miesiącach najlepiej przycinać z góry dziękuje za dobre rady
Dwa posty wyżej Petrus napisał odpowiedź na podobne pytanie. ;-)
Petrus pisze:Witaj. Ten fikus nie lubi zalewania, podlewasz go zbyt często. Dwa razy w tygodniu to za dużo. Musisz go podlewać wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Jego zgrubiałe łodygi magazynują wodę. Efektem może też być przenawożenie, jeżeli nawozisz co tydzień to używaj połowy dawki zalecanej. Pełną dawką nawozimy co dwa tygodnie. ;-)
Przeglądnij cały temat to może znajdziesz więcej interesujących Cię porad :-D
ODPOWIEDZ