Bonsai z azalii

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
ODPOWIEDZ
PaniMagda

Bonsai z azalii

Post autor: PaniMagda »

Mam pytanie (ciągle czekam na literaturę fachowa).
Jak zrobić bonsai z azalii - kiedy mam kupić roślinę? (chcę kupić zwykłą azalie ogrodową w centrum ogrodniczym i kształtować ją na kształt drzewka samodzielnie). Słyszałam, że to bez znaczenia, ale wydaje mi się, że cięcie korzeni rośliny, która intensywnie rośnie, a na ten moment również kwitnie, to trochę drastyczny krok. Może lepiej poczekać do późnej jesieni, kiedy roślina przejdzie w stan uśpienia? Z drugiej strony podobno wszystko wraca do normy w ciągu 6 tyg. po cieciu, więc może to nie koniec świata? Mam dylemat...(oczywiście chciałabym już! :-D). Gałązek oczywiście nie zamierzam ruszać do wczesnej wiosny.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Azalia jako drzewko bonsai nie jest łatwa w uprawie. Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednie warunki domowe, które opisane są, np. tutaj: azalia w doniczce. Skoro azalia właśnie kwitnie to ja wstrzymałabym się z jej przesadzaniem. Tylko podczas przesadzania w odpowiednim terminie można skracać korzenie i niektóre pędy. Najlepiej zapoznać się z kalendarium bonsai - wiele stron internetowych podaje takie informacje, nie wspomnę już o wielu publikacjach związanych z bonsai. Ja osobiście nigdy bonsai z azalii nie robiłam.
ODPOWIEDZ