Bonsai

Kącik dla miłośników sztuki BONSAI
Awatar użytkownika
kamilaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-03, 15:09

Bonsai

Post autor: kamilaa »

Mam pytanie może ktoś wie czy można z gałązki urwanej z drzewa buku ją ukorzenić i spróbować wyhodować buk w formie bonsai? :-)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Drzewko bonsai można stworzyć z wielu gatunków roślin liściastych. Jeżeli ukorzenisz i doprowadzisz ta sadzonkę do odpowiedniej wielkości (musisz najpierw wybrać sobie wygląd jaki chcesz osiągnąć) to powinno się udać. ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
tengel27
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 899
Rejestracja: 2008-01-15, 19:29

Re: Bonsai

Post autor: tengel27 »

Myślę, że prościej będzie kupić sadzonkę buka :) W formie bonsai prowadzić możesz wiele gatunków drzew. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, wiedzę i odpowiednie narzędzia i.... cierpliwość. :) Drzewko bonsai to naprawdę sztuka cierpliwości, a jego formowanie nie ogranicza się tylko do gałęzi, ale i do skracania korzeni oraz, z tego co pamiętam z lektury, przy gatunkach wielkoliściowych również do przycinania liści.

W każdym bądź razie życzę szczęścia i powodzenia w tej pięknej sztuce. :)
Pozdrawiam,
Dawid

Zapraszam do mojego wiejskiego ogródka
Awatar użytkownika
kamilaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-03, 15:09

Re: Bonsai

Post autor: kamilaa »

A czy z nasion tez mozna bonsai wyhodowac? Dziekuje za wszystkie rady!:)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Bonsai

Post autor: Merghen »

Kamilo, myślę,że można ale to trwa jeszcze dłużej za to satysfakcja w pełni gwarantowana :)

Trochę informacji możesz znaleźć tutaj oraz tutaj a także w pozostałych tematach poświęconych bonsai z różnych roślin.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Jest wiele preparatów na bazie hormonów roślinnych powodujących skarlanie roślin oraz liści. Preparaty bardzo pomagają w tworzeniu bonsai. ;-) Najprostszym przykładem stosowania tych hormonów są chryzantemy, które kupujemy w listopadzie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
kamilaa
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-03-03, 15:09

Re: Bonsai

Post autor: kamilaa »

Dziękuję bardzo za wszytskie rady:) na pewno wykorzystam cześć z nich. :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Powodzenia ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aga_
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-18, 19:58

Re: Bonsai

Post autor: aga_ »

Podepnę się pod temat...

Jakiś czas temu dostałam od przyjaciół sadzonkę wyhodowaną prawdopodobnie z drzewka fikus Ginseng. Roślinka cały czas rośnie wzwyż wypuszczając po bokach coraz to nowe liście. Jest wysoka na ~20cm i bardzo szczupła. Jak przeprowadzić jej pielęgnację, by łodyga stała się gruba, a zamiast liści powstały gałązki?

W temacie ogrodnictwa stawiam pierwsze kroki, dlatego proszę o wyrozumiałość ;-)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Witaj. Jeżeli Twoja roślinka jest wąska, to zapewne była słabo przycinana. Jeżeli chcesz mieć z niej drzewko bonsai musisz obrać sobie jego wygląd i do tego technikę cięcia odpowiednią do danego stylu. Jeżeli przytniesz przewodnika (główna wiodąca łodyga, która rośnie w górę) to roślina zacznie wypuszczać pędy boczne, które ją zagęszczą. Do tego główny pień z wiekiem będzie przyrastał na szerokość.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aga_
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-18, 19:58

Re: Bonsai

Post autor: aga_ »

Dziękuję za tak szybką odpowiedź ;-)
Prawdę mówiąc roślinka w ogóle nie była pielęgnowana. Po prostu rośnie sobie wzwyż :->
Rozumiem, że mogę przyciąć przewodnika na dowolnej wysokości i fikus na tym nie ucierpi? Trzeba się czymś kierować wybierając miejsce przecięcia? Pora roku ma znaczenie przy wykonywaniu takich operacji?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Witaj, przycinanie a szczególnie drzewek bonsai wychodzi na dobre. Rośliny są mocniejsze, i lepiej rozkrzewione co również wpływa na ich wygląd estetyczny. Bez problemu możesz przyciąć wierzchołek, to miejsca w którym uznasz że roślina będzie dobrze wyglądać. Możesz wkleić zdjęcie, pomożemy ;-) Oczywiście poczekaj z przycinaniem do wiosny bo to jest najlepszy czas na przycinanie. Nowe pędy wyrosną wtedy zdrowe, bo teraz przy zmniejszonej ilości światła mogą wyrastać słabe i wiotkie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aga_
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-18, 19:58

Re: Bonsai

Post autor: aga_ »

Po konsultacji z przyjaciółmi, od których dostałam sadzonkę okazało się, że pochodzi ona jednak z drzewka fikus bonsai Retusa :-> Za Twoją radą Petrus poczekam z przycinaniem do wiosny. Poniżej załączam zdjęcia. Roślinka jest wysokości ~20cm.
Załączniki
IMG_2534.jpg
IMG_2537.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bonsai

Post autor: Petrus »

Witaj. To jednak jeszcze sadzoneczka, długa droga przed Tobą, jeżeli chcesz uzyskać z niej drzewko bonsai. :hyhy: ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
aga_
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2012-11-18, 19:58

Re: Bonsai

Post autor: aga_ »

To mnie pocieszyłeś Petrus ;-)

Reasumując - czekam do wiosny obserwując jak sadzonka rośnie wzwyż , a potem? Obcinam główną łodygę na dowolnej wysokości? Dopiero po takim przycięciu łodyga zacznie grubieć?
ODPOWIEDZ