Bluszcz zmienia kolor liści

Wszystko o roślinach pnących, zastosowanie, wymagania i problemy w uprawie.
marian2221
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-08-19, 22:53

Bluszcz zmienia kolor liści

Post autor: marian2221 »

Jakiś miesiąc temu kupiłem bluszcz w donicy do wysadzenia w ogrodzie, ale ze względu na inne prace nie bardzo miałem na to czas więc póki co stoi, podlewam go. Zaskoczyło mnie że bluszcz w tym czasie zmienił kolor liści z zielonych na takie jak na zdjęciach czyli coś jakby brąz czerwień, czy to może być objaw choroby czy wygląda to raczej na naturalny proces. Dodam że roślinę kupiłem w markecie Auchan wydawała się zadbana i wydaje mi się że to hedera helix, bluszcz pospolity
Załączniki
IMG_20200526_204019.jpg
IMG_20200526_204006.jpg
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bluszcz zmienia kolor liści

Post autor: rafaloku »

Bluszcz lubi cień. Mogło mu zaszkodzić za mocne słońce. Ostatnio mieliśmy też przymrozki, a pod wpływem przymrozku liście bluszczu czerwienieją. Jednak ten sposób czerwienienia pomiędzy unerwieniem liści najbardziej wygląda mi na niedobory składników odżywczych, np. fosforu. Ta doniczka jest za mała. Posadź go do ziemi w ogrodzie, a jeśli ma być w doniczce, to musi mieć większą, wypełnioną świeżą, żyzną ziemią i problem zniknie. Do nawożenia polecam nawóz wieloskładnikowy bogaty w makro i mikroelementy.
Rafał
marian2221
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 6
Rejestracja: 2018-08-19, 22:53

Re: Bluszcz zmienia kolor liści

Post autor: marian2221 »

Dziękuję za odpowiedź, więc na szczęście to nie jest jakaś choroba :), myślę że to słońce, bo zauważyłem że ze strony która jest w cieniu dalej zielona, może też dołożyła się mała donica. Zasadzę w weekend.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Bluszcz zmienia kolor liści

Post autor: Petrus »

To bardziej efekt chłodniejszych dni jakie ostatnio mieliśmy ;-) Jak zrobi się już porządnie ciepło to kolor liści zrobi się normalny. ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ