Birghamia Hawaiian Palm

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
ODPOWIEDZ
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

Birghamia Hawaiian Palm

Post autor: kamila7887 »

Witam :)

Mam zapytanie czy ja znajdę odpowiedz na tym forum na temat jak pielęgnować palmę hawajską ( Birghamia Hawaiian Palm żółkną mi liście i nie wiem dlaczego stoji w półcieniu ziemię ma wilgotną bo podlewam go co tydzień. Zawracam się do was bo nie mogę nigdzie znaleźć żadnej informacji na temat tej roślinki :(

Pozdrawiam
Kamila :-( :/
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Nie słyszałam wcześniej o takiej roślinie, dlatego szybko zaczęłam poszukiwania na jej temat. ;-) Roślinka bardzo piękna - gratuluję zakupu. Podobna do Adenium obesum. Faktycznie mało jest informacji ale są strony angielskie itp. I z nich wynika, że: roślina lubi dobrze przepuszczalną glebę z domieszką piasku (np. ziemia dla kaktusów), stanowisko słoneczne - więcej promieni słonecznych potrzebuje zimą a latem powinno się ich unikać, zimą temp. min 15 st. (może znosić niższe temp.), podlewanie raz na tydzień (nie lubi zbyt mokrej ziemi-najlepiej podlewać, gdy podłoże będzie suche), można nawozić nawozem dla roślin zielonych, optymalna temp. w domu 18-25 st., może gubić liście (robią się początkowo żółte) z powodu przelania, stresu związanego ze zmianą stanowiska (sklep-dom), nagłym wpływem mroźnego powietrza itp. Jest to normalne. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślinka szybko wypuści nowe liście. Może też gubić stare liście wiosną i jesienią aby wykształcić później nowe. Podobno zakwita po 3 latach. Ma delikatne korzenie, więc przesadzać tylko, gdy jest to konieczne. Nie przycinać. Latem bardzo lubi zraszanie.
Pozdrawiam
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

Cześć

Post autor: kamila7887 »

Cześć

Dziękuje serdecznie za odpowiedz i za zainteresowanie :)

Wysyłam fotkę gdzie mój kwiatek stoi może ma za mało słońca lub jest za blisko komputera lub grzejnika i dlatego te liście się robią żółte już jeden odpadł a teraz 2 z żółkły a jak tak wszystkie będą zółte i odpadną to zostanie mi sama łodyga. Nie zdążyły te na górze liście urosnąć a już inne odpadają :(

Pozdrawiam
Kamila :/
Załączniki
DSC_0073.jpg
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Myślę,że nawet jak odpadną wszystkie liście to roślina, po zaklimatyzowaniu wypuści nowe. Paza tym, z tego co napisała moja poprzedniczka, wynika,że roślina może przechodzić wiosną lub jesienią stan spoczynku gubiiąc liście - jeśli to jest podobnie jak u Adenium i Plumerii to gruba łodyga-kaudeks pozwala na przechowanie wogy i składników odżywczych porzrebnych do wybudzenia rośliny ze snu. U mnie Adenium i Plumeria same gubią liście, troszkę odpoczywają a potem wypuszczają nowe. Przy takich roślinach z kaudeksem trzeba uważać by ich nie przelać, to dla nich gorsze niż pewien okres suszy.
Wydaje mi się,że ma na razie odpowiednią ilość światła, komputer nie powinnien negatywnie na nią wpływać a wiosną można ją urlopować na świeżym powietrzu w lekko cienistym zakątku balkonu :)
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Tak Merghen, natrafiłam na informację, że roślina wiosną i jesienią może gubić stare liście (taka jej natura).
I zgadzam się również z Tobą co do podobieństw z Adenium. Moje Adenium również czasem gubi wszystkie liście ale szybko rosną nowe. I faktycznie lepiej przesuszyć roślinkę, niż ją przelać (wtedy liście żółkną i odpadają). Dobrze, że wyjaśniłaś sprawę z kaudeksem ;-)
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

:(:(:(:(

Post autor: kamila7887 »

Witam ponownie,

Niestety roślina coraz gorzej wygląda ,
zaczyna mnie to bardzo zamartwiać zdjęcie poniżej :(
Liście więdną po kolej schematycznie do samej góry. Doradźcie mi co mam zrobić :(

Pozdrawiam
Kamila
Załączniki
DSC_0128.jpg
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kamilo koleżanki wyżej wyraźnie napisały, że wiosną i jesienią gubienie liści przez tę roślinę jest jak najbardziej naturalne, nie przeczytałaś tego? :-D
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

:(:(

Post autor: kamila7887 »

Witam,

Przeczytałam ale to co opadną wszystkie i zostanie mi sama łodyga :( jak to będzie wyglądać

pozdrawiam Moderatora :)
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Kamilko, może się tak zdarzyć, że wszystkie odpadną. Jak wtedy będzie wyglądać? Jak Birghamia Hawaiian Palm w zimowym spoczynku, a wiadomo, że wtedy nie wszystkie rośliny wyglądają efektownie. ;) :-D
Ja również gorąco Cię pozdrawiam. :D
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Post autor: Merghen »

Moja plumeria w stanie spoczynku też nie wygląda okazale, za to wiosną :roll: Coż, ten nieefektowny wygląd trzeba przeżyć. I teraz jest najważniejsze by jej nie przelać :!:
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
kamila7887
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 8
Rejestracja: 2011-10-28, 10:36

Birghamia Hawaiian Palm

Post autor: kamila7887 »

Witam wszystkich :-)

Z gorącą prośbą zwracam się o pomoc w sprawie mojej palmy. Na listkach pojawiły się białe krople i biały nalot na liściach
roślinka w dalszym ciągu gubi liście.

Pozdrawiam i czekam na jakieś wskazówki :-)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: Birghamia Hawaiian Palm

Post autor: Merghen »

Po opisie trudno postawić diagnozę. Może udałoby Ci się zrobić zdjęcia i tutaj zamieścić.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6708
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Birghamia Hawaiian Palm

Post autor: Petrus »

Faktycznie zdjęcia pomogą. Czy biały nalot występuje też na kłodzinie? Ten białawy nalot nie jest przypadkiem pozostałością po jakiś opryskach? ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
wacław
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2015-07-28, 23:31

Re: Birghamia Hawaiian Palm

Post autor: wacław »

Witam,
Ja mam od 4 lat tę roślinę (tak naprawdę to nie jest palma, tylko nosi taką nazwę) i co jakiś czas zrzuca prawie wszystkie liście a potem puszcza nowe, zwłaszcza jak ją obracam, bo rosnąc w stronę światła wykrzywia się.
Pozdrawiam. Wacław
ODPOWIEDZ