bielinek kapustnik

Wszystko co jest związane z uprawą warzyw
ODPOWIEDZ
romanpiotr
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2020-10-28, 01:22

bielinek kapustnik

Post autor: romanpiotr »

Byłbym wdzięczny za poradę, jak dawać sobie radę z bielinkiem kapustnikiem i pszczołami.

Mój problem polega na tym, że hoduję ogórki gruntowe (które są tu - w Sydnejówku wprawdzie znane, ale baaaardzo rzadko można je spotkać w handlu) i nagminnie padają ofiarą gąsiennic bielinka kapustnika. Niestety, przeglądanie liścia po liściu od spodu celem posprayowania czymś lub mechanicznego usunięcia jest cokolwiek ponad moje siły. Mam 70 lat i problemy z nogami.

Szukając informacji w kilku miejscach wyczytałem, że np olej miętowy (lub inne aromatyczne) odstraszają bielinka kapustnika. Hak jest taki, że zgodnie z tymi samymi źródłami odstrasza również pszczoły, a te właśnie chciałbym przynęcić, bo w tej okolicy mamy ich deficyt.

Czy jest jakiś rozsądny sposób, żebym mógł się cieszyć kiszonymi ogórkami własnej roboty?

Życzę zdrówka
Piotr z Sydnejówka
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: bielinek kapustnik

Post autor: Petrus »

Witaj. Może w pobliżu ogórków posadź nasturcje. Larwy gustują w jej liściach to może na niej się skupią i odpuszczą liście ogórków.
Larwy i motyle bielinków nienawidzą zapachu selera, pomidorów czy tymianku. Może posadź wzdłuż ogórków te naturalne odstraszacze :)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ