Bielenie drzew owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Gogether pisze:To co myślicie o koledze, który napisał, że dodał klej do tapet do mieszanki?
Mniej więcej to samo co o koledze, który chciał dodać silikonu. ;) :rotfl: A tak poważnie, jeśli ktoś jest świadomy tego co robi i z pełną świadomością podejmuje ryzyko szkodząc sobie to jego sprawa, szkoda, że jednocześnie szkodzi środowisku naturalnemu. W Twoim przypadku miałam jednak podejrzenie, że nie do końca miałeś świadomość o konsekwencjach dodania silikonu do wapna.
Gogether pisze:Nie można wsadzić na pień jakiejś białej rurki czy czego podobnego?
Oczywiście, że można, można również od strony południowej przymocować deskę na całej długości pnia. Oczywiście nie na stałe przybijając gwoździami. ;) Bielenie to jeden ze sposobów, na to by uchronić drzewo przed uszkodzeniami mrozowymi. Bielenie wapnem ma też jeszcze jedną zaletę, a mianowicie niszczy szkodniki zimujące w spękanej korze.
Awatar użytkownika
pinia01
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 455
Rejestracja: 2010-01-23, 15:48

Post autor: pinia01 »

Równie dobrze można okrywać słomą lub białą agrowłókniną ale to znacznie bardziej pracochłonne niż bielenie. Przecież potem trzeba też zdjąć te okrycia. Co do rurek to jak słusznie już zauważono też można. Ale nie przepuszczają powietrza/światła no i jak drzewo rośnie to zwiększa się obwód pnia wiec w przyszłości trzeba mieć większe. Jak widać bielenie to najlepsza metoda i to z kilku powodów: zabezpiecza przed uszkodzeniami mrozowymi, kora ma dostęp do światła i powietrza, jako metoda naturalna walki ze szkodnikami kory (wspomniane już), jak odpowiednio dobrze się pomaluje to wystarczy na jeden sezon a przy wielu drzewach w sadzie to już piotrek_ns wspomniał jak szybko pobielić drzewa.
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

No dobra będzie trzeba ciągle bielić :-( Coś się wymyśli. Co do słomy to rolnik taki jak ja to ma jej do oporu. Ale lepiej bielić.
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
piwonia
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 1565
Rejestracja: 2007-12-27, 10:02

Post autor: piwonia »

Skoro jesteś rolnikiem to przyznam trochę się dziwię Twojemu podejściu do zagadnienia Gogether :(
Pozdrawiam - Wiesia
zapraszam
Gogether
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2011-02-04, 20:53

Post autor: Gogether »

O co chodzi? Nie wiedziałem, że bielenie można zastąpić słomą. Niewiedza robi człowieka głupiego. Dobra. Popełniłem błąd wypisując o silikonach itp. Co do żartów to lubię żartować ale ani razu w tym temacie nie żartowałem tylko popełniałem błędy. Dobra. Nie ma co. Trzeba bielić i nie ma gadania.
Pozdrawiam wszystkich!
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak jest - wapnowanie trzeba powtarzać nawet klika razy od zimy do wiosny, jeśli deszcze zmyją.
Trwałe farby do malowania drewna na zewnątrz zaszkodzą drzewom.
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Zastanawiam się czy jest sens w tej chwili poprawiać jeszcze bielenie pni drzew.
Awatar użytkownika
Asiek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 166
Rejestracja: 2008-12-22, 12:40

Post autor: Asiek »

Nie zaszkodzi. Różnice temperatur między dniem a nocą są duże, końcem tygodnia zapowiadają powrót mrozów.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Zabieg ma sens zwłaszcza, gdy nocami panują przymrozki a w dzień świeci pięknie słońce.
waaty16
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-03-24, 19:47

Post autor: waaty16 »

Bielimy pnie drzew owocowych co roku , sąsiad i ja , ale to są stare drzewa poniemieckie , więc nie wiem jakich efektów mam oczekiwać.
Jurii
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 38
Rejestracja: 2011-04-04, 21:25

Post autor: Jurii »

Wiem, że to dopiero za jakieś 6 miesięcy zacznie się te bielenie. Mam jednak takie pytanie: ile kosztuje opakowanie wapna do bielenia?
,,Niechaj tylko zakwitną jabłonie.....''
bogdan1111
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2011-06-04, 13:59

Post autor: bogdan1111 »

Jurii pisze:Wiem, że to dopiero za jakieś 6 miesięcy zacznie się te bielenie. Mam jednak takie pytanie: ile kosztuje opakowanie wapna do bielenia?
Bardzo dobrym wapnem stosowanym do bielenia drzew, używanym z powodzeniem od lat przez sadowników jest najtańsze wapno gaszone z marketu budowlanego. Dostępne wapno do bielenia drzew w sklepach ogrodniczych jest to przede wszystkim chwyt marketingowy.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Bielenie drzewek

Post autor: Elzbieta M »

Czy sądzicie tak jak ja , że mróz ( u nas -15) nie jest przeszkodą w pobieleniu drzewek owocowych? Dziś słońce jaskrawo świeci , jutro ma być podobnie . Ja się wybieram na działkę ratować pozostawione w letnim domku cebule mieczyków - mam nadzieję , że temperatura w domku nie spadła poniżej zera - przy okazji może bym drzewka w sadku pobieliła?
użytkownik usunięty

Re: Bielenie drzewek

Post autor: użytkownik usunięty »

Wydaje mi się, że może to być utrudnione. Woda zamiast odparowywać z wapna będzie zamarzać i po takim malowaniu może szybciej odpaść od kory.
Awatar użytkownika
Elzbieta M
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 7898
Rejestracja: 2010-09-22, 20:16

Re: Bielenie drzewek

Post autor: Elzbieta M »

W takim razie tylko cebulki z domku pozabieram , jeśli nie zmarzły , a z bieleniem się wstrzymam , jak osłabną mrozy.
ODPOWIEDZ