Bielenie drzew owocowych

Uprawa drzew i krzewów owocowych, choroby i szkodniki roślin sadowniczych.
ODPOWIEDZ
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Bielenie drzew owocowych

Post autor: erazm »

Przypominam, że pod koniec grudnia - na początku stycznia należy przeprowadzić zabieg bielenia drzew, przy użyciu wapna (1kg na 4-5 l wody). Zabieg ten powtarzamy w momencie zmycia wapna przez opady deszczu. Zapobiega to powstawaniu pękania pni i ran zgorzelinowych na pniach i konarach drzew owocowych. :lol:
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

By wapno szybko nie było zmywane w wyniku opadów deszczu dobrze jest dodać mąki (mąkę trzeba rozrobić w niewielkiej ilości ciepłej wody) lub farby emulsyjnej (10%).
Ja do bielenia by ułatwić sobie pracę wykorzystuję specjalny opryskiwacz Profession Plus. Czas na bielenie w porównaniu z malowaniem pędzlem ulega skróceniu o 95% i co najważniejsze na ubraniu nie ma plam wapna. Biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe bielenie drzew owocowych jest konieczne!
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

To ja przy okazji przypomnę, że co nieco o tym jak i kiedy bielić jest w naszym poradniku: bielenie pni drzew owocowych
Rafał
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Wszyscy mają pobielone drzewka owocowe?
Awatar użytkownika
KaRo
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 145
Rejestracja: 2007-12-28, 21:10

Post autor: KaRo »

Ja nie mam i nie będę mieć pobielonych moich starych drzew owocowych :oops: ;-)
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Mam tylko 2 karłowe drzewka owocowe (jabłonka i grusza) i w tym roku chyba nie będę ich bielić ale ostateczna decyzja w tej sprawie należy do męża (bo on to robi). Piękną prognozę pogody przedstawiła KaRo więc chyba nie potrzeba bielić skoro już prawie wiosna.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Radzę wykonać bielenie tych drzewek. W nocy są minusowe temperatury a w dzień świeci słońce co może być przyczyną powstawania spękań i ran zgorzelinowych na pniach.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Tak się zastanawiam, czy bardzo stare drzewa owocowe, które zimowały przez wiele lat bez pobielania, bielić w tym roku?Czy może są "zahartowane"?
Pozdrawiam - Orania
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Nie są "zahartowane" żadne drzewa. Trzeba je bielić a zwlaszcza przy takiej pogodzie jak w tym roku - w dzień słońce a w nocy mrozy.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Dziękuję!Więc zabieram się do pracy!Będę to robiła pierwszy raz.Z tego co wyczytałam,pień bieli się do pierwszych gałęzi.Pozdrawiam :-)
Pozdrawiam - Orania
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

Można też pobielić przy starych drzewach część grubszych konarów na dł. 20 - 40 cm. Pamiętaj o dodaniu mąki lub farby emulsyjnej. Piszę o tym wyżej.
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Dziękuję! Twoje informacje są bardzo cenne! Zachowuję stare drzewa ze względu na ich przepiękne, rozłożyste korony.Niestety, niektóre z tych drzew nieowocowały w tym roku.Czy owocowały w poprzednim, tego nie wiem.Może jest jakiś sposób, by pobudzić starą gruszę do owocowania? :-)
Pozdrawiam - Orania
Awatar użytkownika
Orania
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 234
Rejestracja: 2008-01-11, 00:13

Post autor: Orania »

Zabrałam się do bielenia starych drzew - pnie są bardzo chropowate,kora jak rybia łuska -odstaje od pnia.Czy praktykuje się oczyszczenie i wygładzenie pnia?
Pozdrawiam - Orania
Ewa-Maria

Post autor: Ewa-Maria »

Erazm masz siłę przekonywania - dzisiaj moje 2 drzewka zostały pobielone.
erazm
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 782
Rejestracja: 2007-12-21, 15:47

Post autor: erazm »

orania pisze:...Czy praktykuje się oczyszczenie i wygładzenie pnia?
Nie czyści się ani nie wygładza pni. Może to być spowodowane tym jak pisałaś że drzewa nie były nigdy bielone. Jak możesz to daj zdjęcia tej spękanej kory. Podejrzewam. że chodzi Ci m.in. o gruszę.
Czy to nie wygląda tak http://poradnikogrodniczy.pl/chorsad.php zobacz "Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia".
ODPOWIEDZ