Beucarnea recurvata

Jak wyjątkowe, egzotyczne, kolekcjonerskie rośliny uzyskać z nasion?
ODPOWIEDZ
semenko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-02-13, 22:14

Beucarnea recurvata

Post autor: semenko »

Szukałem i zaglądałem tu po forum czy już ktoś nie zamieścił czegoś o tej roślince i jakoś wyszukiwarka mi nie wyrzuciła żadnych wyników. No a czytania całego forum się nie podejmuję.
W tym roku wysiałem 10 nasion Beucarnei i wyrosło mi 6 roślinek. Załączam do posta zdjęcia z końca marca gdy nasiona dopiero zaczęły się przebijać. Obecnie roślinki są już nieco większe. Postaram się wrzucić niedługo zdjęcia aktualne. Czy ktoś z Was ma już jakieś doświadczenia w uprawie tej rośliny? Od pewnego czasu, gdy roślinki nieco się rozrosły zauważyłem, że przystopowały ze wzrostem. Tak się zastanawiam czy to normalny objaw czy może powinienem jakoś im pomóc dalej.
Załączniki
DSC_1230.JPG
DSC_1232.JPG
DSC_1231.JPG
Awatar użytkownika
Doxepine
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 678
Rejestracja: 2013-07-28, 10:16

Re: Beucarnea recurvata

Post autor: Doxepine »

Beukarnea wygięta wyhodowana z nasion rośnie bardzo powoli. Mam ją u siebie, tylko muszę znaleźć wolną chwilę, by strzelić jej fotę. Nie wiem, na czym Ci najbardziej zależy, ale jeśli na kaudeksie, to musisz przestrzegać kilku zasad: przesadzać jedynie wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne; podlewać rzadko, nawet w lecie (ja pozwalam podłożu wyschnąć całkowicie, a potem nawadniam tak długo, aż woda zacznie wyciekać przez otwory drenażowe, potem odczekuję chwilę, by ziemia pobrała jeszcze trochę wody); roślinkę przepikować tak, by zgrubienie znalazło się nad ziemią (w naturze jest pod powierzchnią gleby). Na taką roślinę, jaką można dostać w sklepach, trzeba jednak czekać ładnych parę lat.

Więcej: Nolina wygięta - pielęgnacja, rozmnażanie, choroby
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Beucarnea recurvata

Post autor: dziwaczek »

Więcej wyników znajdziesz wrzucając do wyszukiwarki nolina
Moja z nasionka teraz już pełnoletnia wygląda tak:
Obrazek
Zdjęcie sprzed roku chyba.
Pozdrawiam
elka
semenko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-02-13, 22:14

Re: Beucarnea recurvata

Post autor: semenko »

dzięki za podpowiedzi.
hmm. na czym mi zależy? chyba na tym by rosła szybko zdrowa i cieszyła oko. a podlewam dokładnie tak jak piszesz Doxepine lub bardzo podobnie. prawie zawsze ziemia jest wyschnięta.

dziwaczek, czy ta roślina na zdjęciu ma 18 lat? jeśli tak to faktycznie nie spieszy jej się. w takim przypadku rozumiem cenę jaką widziałem na około dwumetrowym okazie w kwiaciarni.
Awatar użytkownika
dziwaczek
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 524
Rejestracja: 2011-11-10, 17:35

Re: Beucarnea recurvata

Post autor: dziwaczek »

Ma ponad 20 lat :lol:
Moim celem był wolny wzrost,a więc nie jest sztucznie dokarmiana, tylko "włoski" ma długie.
Pozdrawiam
elka
semenko
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 14
Rejestracja: 2014-02-13, 22:14

Re: Beucarnea recurvata

Post autor: semenko »

no to nieźle. widać, że nie śpieszy się tej roślinie.
widzę też, że może mieć różne liście (właściwie różne długości). ta o której wspomniałem - swoją drogą szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia - miała wielki pień i bardzo małe listki. myślę, że była to wina zaniedbania bo stała na korytarzu jako wystawa kwiaciarni i nie czuła pewnie, że ktoś o nią dba i że jest czyjaś.
rozumiem też teraz, że chyba z moimi stopami :-) wszystko w porządku.
ODPOWIEDZ