Benjamin (fikus)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
robertunio14
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-11-14, 21:26

Benjamin (fikus)

Post autor: robertunio14 »

Witam.

Mój dziadek chciał się "pozbyć" dużego Benjamina ( ponad 1,5 metra ), więc go przygarnąłem. Mam już go miesiąc i niestety od jakiegoś czasu po woli zaczynają mu żółknąć i opadać pojedyncze liście. Czy jest to spowodowane zmianą miejsca?? Na liściach i pod nimi nie ma żadnych oznak chorobowych. Podlewam go około pół litra wody na 4 dni. Dodatkowo raz na tydzień zraszam go. Pomóżcie:)

P.S Drugiego mniejszego mam już ponad 2 lata i wszystko jest z nim ok:)
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Tak, utrata liści jest normalną reakcją po zmianie miejsca uprawy. Fikusy już tak mają. Poza tym uważam, że nadmiernie go podlewasz. Teraz w okresie jesienno-zimowym podlewanie trzeba trochę ograniczyć. Nadmierne podlewanie też może powodować żółknięcie liści i ich opadanie.

Jeżeli opadają głównie liście dolne, to wskazuje to iż stanowisko uprawy jest zbyt ciepłe (np. za blisko kaloryfera).

Roślinie mogą też zaszkodzić przeciągi, szczególnie zimą.

Więcej w naszym poradniku: fikus benjamin oraz dlaczego fikus Benjamina gubi liście
Rafał
robertunio14
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 4
Rejestracja: 2008-11-14, 21:26

Post autor: robertunio14 »

Teraz podlewam go 2 razy w tygodniu po ok. 250 ml, czyli pół litra na tydzień. Liście od strony ściany bardziej żółkną i opadają, a cały stracił już 1/4 liści. Kiedy skończą one opadać?
Awatar użytkownika
Basia Tel
Zagorzały dyskutant
Zagorzały dyskutant
Posty: 341
Rejestracja: 2008-10-18, 20:24

Post autor: Basia Tel »

Aż zostaną suche badylki :lol: :lol:
Poważnie , trzeba nawozu , dodać do podlewania , co drugi rzut, ale nie dam głowy uciąć , że przestaną opadać , mam to samo ;-)
Pozdrawiam!
Schweaps
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-08, 10:04

Post autor: Schweaps »

Też mam fikusa ale niestety mama przeniosła go do innego pokoju i też zaczął tracić listki ale teraz powoli zaczyna odżywać.
Awatar użytkownika
Czarna150
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 80
Rejestracja: 2009-02-18, 14:28

Post autor: Czarna150 »

Fikusy trąca liście i mogą zgubić nawet wszystkie liście w przypadkach
- zmiany miejsca
- braku światła ( szczególnie fikusy o jasnym ubarwieniu)
- zbyt mocnym nasłonecznieniu ( popalenie liści)
- przeciągów
- przelania
oraz wystąpienia jakiejkolwiek choroby.
Zrucanie liści jest reakcją obronna rośliny.

Jeżeli nie jest to choroba roślina powinna zacząć wypuszczać nowe liście mino utraty starych.

Moje fikusy po przeprowadzce do nowego mieszkania straciły wszystkie liście, a po pewnym czasie zaczęły wypuszczać nowe liście i w tej chwili wyglądaj jak przed przeprowadzką.
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Mój Beniamin. Co się z nim dzieje?

Post autor: Green18 »

Hej. Czy to normalne,że Beniamin zimą w mieszkaniu zrzuca liście , pomimo dobrej wilgotności powietrza i dobrym prowadzeniu? proszę o pomoc
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1872
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Post autor: rafaloku »

Ten temat był już kiedyś poruszany. Zobacz, czy tu znajdziesz wyjaśnienie:
http://forum.poradnikogrodniczy.pl/benj ... vt1289.htm

jeśli nie, to będziemy myśleć dalej ;-)
Rafał
Awatar użytkownika
Emil
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 526
Rejestracja: 2007-12-19, 16:38

Post autor: Emil »

Witaj!
Opadanie dużej ilości liści u roślin doniczkowych w tym samym czasie nigdy nie jest normalne.
Poniżej kilka podpowiedzi co może być przyczyną takiego stanu rzeczy:
- zbyt wysoka temperatura otoczenia
- przechłodzenie roślin, zwłaszcza kiedy owiewa je mroźne powietrze podczas wietrzenia mieszkania
- zbyt wysoka wilgotność podłoża, które przesycha teraz wolniej niż w miesiącach wiosennych i letnich
- brak światła dziennego
- nagła zmiana warunków uprawy po przeniesieniu rośliny ze szklarni do mieszkania
- niedożywienie rośliny (zimą także powinno się stosować nawozy ale odpowiednio dobrane i w zdecydowanie mniejszych ilościach niż podczas okresu intensywnego wzrostu)
- żerowanie szkodników ( wełnowce, tarczniki, mączliki i inne )
- choroby bakteryjne lub grzybowe
Sprawdź, proszę, czy któryś z tych punktów nie jest przyczyną.
Również niska wilgotność powietrza w sezonie grzewczym często powoduje takie zjawisko, ale z tego co przeczytałem wnioskuje, że Twojej rośliny to nie dotyczy...
Green18
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2010-01-03, 17:49

Post autor: Green18 »

Przez jakiś czas był ok, tygodnia niepodlewany ale teraz wszystko cały czas co robię jest ok. Więc nie wiem ...Żaden z podpunktów nie pasuje
"Co dzień odwiedzam kwiaty, którem sadził wiosną
W ogrodzie swego serca, gdy mi wiara łatwa
Młodości pierwszej ufać kazała, że dziatwa" L. Staff
Wisienka
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2011-02-25, 15:46

Co dolega mojemu fikusowi?

Post autor: Wisienka »

Witam. Zakupiłam niedawno fikusa. Zaraz potem zauważyłam,że prawie wszystkie liście pokryły się plamami. Nie mam pojęcia co jest przyczyną. Gdy wracałam z nim do domu było bardzo zimno jakieś 10-15 na minusie. Zmuszony był znosić tą temperaturę jakieś pół godziny. Zaraz po przyjściu postanowiłam go umyć,bo taki zakurzony był więc spłukałam mu listki zimną wodą. Przyznam się, że nie założyłam żadnej siatki na doniczke. No i przyznam się też, że woda była zimna, a nie letnia. Powiedzcie jak go ratować.
Załączniki
1.jpg
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6714
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Hej ;) Myślę, że Twoja roślina mogła przeżyć szok termiczny. Po przeniesieniu na zimnym powietrzu jeszcze nie byłoby tak źle, ale niestety stan ten mógł pogorszyć fakt zlania go dodatkowo zimna wodą z prysznica. Mogło dojść do zmrożenia komórek liściowych.
Może wystarczy po prostu czekać... :zalamany:
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
AgaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-10, 13:37

Opadające liście u beniamina

Post autor: AgaZ »

Witam,

ja niestety mam podobny problem z fikusem beniaminem. Kupiliśmy go ok.miesiąc temu. Od tego czasu ciągle gubi liście w zastraszających ilościach. Nawet te zielone!!! Jest teraz bardzo przerzedzony w porównaniu do jego początkowego wyglądu.Stoi w miejscu nasłonecznionym od zachodu. Co prawda stoi niedaleko grzejnika, ale na razie go nie uruchamialiśmy. Podlewamy go co 2-3 dni, mimo to ziemia jest cały czas wilgotna- jakby korzenie nie pobierały wody - przez to bardzo usychają mu liście. Jakiś czas temu zauważyliśmy kilka gąsienic w ziemi, ale potraktowaliśmy je środkiem i nie ma po nich śladu. Co mamy robic, by uratowac naszego fikusa? Proszę o pomoc!
Załączniki
DSC00017.JPG
AgaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 2
Rejestracja: 2011-11-10, 13:37

Post autor: AgaZ »

Pozostałe zdjęcia
Załączniki
DSC00018.JPG
Awatar użytkownika
haliso
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 712
Rejestracja: 2010-10-04, 22:08

Post autor: haliso »

A może on jest zalany i korzenie się duszą w zbyt wilgotnej ziemi
{ja swoje podlewam dopiero jak ziemia w doniczce jest przeschnięta na ok1-2cm.}
ODPOWIEDZ