Benjamin (fikus)

Dobór, pielęgnacja oraz problemy w uprawie.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Benjamin (fikus)

Post autor: Petrus »

Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Skrzydłokwiat
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 26
Rejestracja: 2010-10-06, 22:49

Re: Benjamin (fikus)

Post autor: Skrzydłokwiat »

Nie, zdecydowanie nie! Było to coś jak czerwona maleńka larwa, ale na całym drzewku 1-2 szt.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: Benjamin (fikus)

Post autor: Petrus »

To dobrze, że to nie miseczniki. Jeżeli było tego tylko około 2 sztuki to możesz to usunąć ręcznie :-D
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: paprotka25 »

Hej :) mam pytanie, mam w domu trzy ficusy- jednego drobnolistnego, drugi o trochę większych listkach a trzeci ciapkowany. Ten drobnolistny to połączenie dwóch szt. w jedną, przyjęły się ładnie, i teraz zastanawiam się czy z tych trzech roślinek możnaby stworzyć jedną? Troszkę są mało okazałe i nie wiem czy różne odmiany będą rosły razem w jednej donicy? Jak myślicie? Czekam aż zrobi się cieplej i wtedy planowałam je przesadzić.
Mam też trzy małe szeflery, jedną pocięłam bo umierała, porozsadzałam i mam trzy szt. i też myślę czy nie wsadzić do jednej większej donicy, czy lepiej zostawić osobno?
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: Petrus »

Hejka. Jeżeli 3 rodzaje fikusów posiadają takie same wymagania co do światła, podlewania i nawożenia to bez problemu mogą rosnąć w jednej donicy. Jeżeli natomiast ich wymagania odbiegają od siebie to nie ma takiej możliwości, chyba że umieścisz je w osobnym donicach i zadołujesz w jednym większym pojemniku.
Według mnie, sadzenie trzech różnych odmian w jednej donicy stworzy trochę projektowy 'nieład'. Myślę, że lepiej wyeksponować każdą odmianę osobno :] Ładnie wyglądają jako solitery.
Jeżeli szeflery to jedna i ta sama odmiana to polecam Ci posadzenie trzech w jednej donicy. Widziałem parę takich nasadzeń- bardzo nowocześnie to wygląda. ;) Oczywiście będą za to potrzebowały więcej miejsca na wzrost, ale to już pozostaje w Twoich rękach...
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: Merghen »

Ja mam posadzone dwa rodzaje fikusów w jednej doniczce. Teraz próbuję je uformować w ciekawe kształty przez przycinanie i zaplatanie - co wyjdzie będzie widoczne dopiero za kilka lat ale już teraz dwa kolory liści tworzą dość ciekawą kompozycję choć, tak jak napisał Piotr, troszkę trudną do ujarzmienia.
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: paprotka25 »

Dzięki za odpowiedzi :) z jednej str kusi mnie żeby je połączyć a z drugiej troche sie boje, nie ukrywam ze przerobienie ich w jedno pozwoliłoby mi uzyskać więcej miejsca na kolejne doniczki z nowymi roślinkami. No i kurcze mam dylemat.... A szeflery chyba wsadze do jednej, tylko jakie odstępy miedzy nimi zachować? Donica bardziej płaska czy wysoka?
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: Petrus »

Możesz zaryzykować, w końcu raz się żyje :] Z ogrodnictwem trzeba eksperymentować. Te szeflery, które widziałem były posadzone w około 10-15 cm odstępach. Miały dużą donice, bo ich wysokość spokojnie przekraczała 2 metry ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: paprotka25 »

W takim razie chyba zaryzykuje, muszę tylko wybrać się po jakieś ładne i spore donice :)
Wreszcie ściągnęłam fotki, więc wrzucam i te 3 ficusy i szeflerki :)
Ten pierwszy to połączenie dwóch mniejszych.
Załączniki
IMAG0980.jpg
IMAG0981.jpg
IMAG0982.jpg
IMAG0984.jpg
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Merghen
Mistrz dyskusji!
Mistrz dyskusji!
Posty: 2323
Rejestracja: 2010-09-01, 07:22

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: Merghen »

Jak będziesz przesadzała fikusy to warto podciąć te gałązki, które są już suche albo bezlistne i odpowiednio ukształtować ich korony. Może udałoby się znaleźć donicę np. trójkątną wtedy odpowiednio ukształtowane stanowiłyby ciekawy element wystroju pokoju?
Ogród:
Zasadzany na ugorze

Zapraszam, Małgorzata
użytkownik usunięty

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: użytkownik usunięty »

Te fikusy z pierwszego zdjęcia, po przycięciu suchych dolnych gałązek, można posadzić 4 na układ kwadratu (dość blisko siebie). Potem dwa pędy (z przeciwległych wierzchołków kwadratu) przełożyć na skos (skrzyżować), a potem podobnie zrobić z kolejnymi dwoma. Takie "zaplecenie" na jakiś czas trzeba zawiązać np. tasiemką czy opaską. Gdy przeplecenie się ułoży, za jakiś czas można wykonywać kolejne zaplecenia.

Na górze splatanych fikusów powstanie bardziej gęsta korona. Bardzo fajny efekt dekoracyjny.
Awatar użytkownika
paprotka25
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 57
Rejestracja: 2010-08-13, 10:24

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: paprotka25 »

Świetny pomysł z trójkątną donicą, może gdzieś taką znajdę :)
Ps. Przepraszam, nie zwróciłam uwagi w tamtym poście na wielkie litery :) Pisałam z synkiem na kolanach, jedną ręką i są efekty..

Danielo, ciekawe to co napisałaś :) Muszę dobrze się zastanowić jak się za nie zabrać. Mam nadzieję, że stworzę coś fajnego :) Trzymajcie kciuki żeby się udało :) I żeby roślinki się przyjęły.
Storczyki - moja nowa miłość :)
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: 3 fikusy do jednej donicy?

Post autor: Petrus »

Trzymamy kciuki ;) Szeflerom przygotuj szeroką donicę i niezbyt głęboką, żeby nie ucierpiały przez przelewanie ;-)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ewela
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2012-09-22, 14:51

beniaminek

Post autor: ewela »

Proszę o poradę w sprawie beniaminka. Jest to dość stary kwiatek, nie wiem ile dokładnie liczy lat ale na pewno ponad 10. Dwa lata temu zrzucił wszystkie liście co do jednego, myślę że powodem tego była przeprowadzka do nowego domu, na szczęście szybko odrosły piękne biało zielone liście i nawet jedna młoda gałązka która dziś ma wysokość ok 40 cm, ale nie wiem dlaczego są na niej liście całe zielone już tak przez rok nie zmieniają się na takie jak na pozostałej części kwiatka. Proszę o poradę czemu tak się stało i czy mam coś z tym zrobić, dodam że na pozostałej cześci drzewka wyrastają młode liski dwukolorowe tylko ta jedna gałąź jest cała zielona.
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6710
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Re: beniaminek

Post autor: Petrus »

Witaj. Czasem takie zjawiska pojawiają się u roślin o pstrych liściach. Następują zmiany w chromosomach tkanek i czasem następuje do zatracenia cech głównych danej rośliny. Dlatego często jeden liść lub jak w Twoim przypadku cała gałązka może różnić się wyglądem. Nie masz się czym przejmować, to nic złego. Możesz sobie ja zostawić, aby nadawała oryginalności fikusowi lub ją odciąć by mieć całe drzewko pstre. ;-) ;)
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
ODPOWIEDZ