Bazylia

Założenie i pielęgnacja ogrodu ziołowego, uprawa i zastosowanie ziół
ODPOWIEDZ
bTn87
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-27, 09:28

Bazylia

Post autor: bTn87 »

Witam.

Hoduję od niedawna w domu na parapecie zioła. Między innymi w moim zielniku posiadam bazylię, ale od tygodnia, może trochę dłużej zaczęły pojawiać się ciemne plamy na liściach. Próbowałem szukać co to może być na różnych forach, ale moje amatorskie oko nie jest w stanie odróżnić, czy będzie to jakiś grzyb, za dużo wilgoci, czy za dużo/za mało słońca.

Jeśli ktoś jest w stanie pomóc zidentyfikować problem, to będę wdzięczny.

Dodam tylko, że próbowałem zrywać "zarażone" liście, ale nie przynosi to skutku. Bazylia obecnie stoi na oknie południowym, ale w niepełnym słońcu. Wcześniej stała w pełnym słońcu cały dzień i problem nie ustępował.

Tutaj zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
bTn87
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-27, 09:28

Post autor: bTn87 »

Dodam jeszcze, że obok mam drugą bazylię i na niej dzieje się to samo. Dodatkowo jedna z łodyżek wygląda okrutnie, cała zbrązowiała i zrobiła się strasznie cienka.

Obrazek
Obrazek

I zapomniałem napisać, choć nie wiem czy ma to wpływ. Pod ziemią nasypałem keramzyt (tak mi zalecił sprzedawca w leroy), aby pochłaniał i oddawał wilgoć odpowiednio do potrzeb zioła.
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Na ostatnim zdjęciu widać przewężenia charakterystyczne dla zgorzeli siewek, choroby grzybowej. Czy czasem nie mają za mokro? Nadmiar wilgoci jest często przyczyną występowania plam na liściach.
bTn87
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-27, 09:28

Post autor: bTn87 »

Regularnie codziennie rano starałem się ją podlewać, tak aby poziom wilgoci był stale utrzymany. Jak widziałem, że ziemia jest sucha to dolewałem odrobinę wody. Czy w takim razie bazylię powinienem czasem przesuszać, żeby nowej roślinki nie doprowadzić do tej samej sytuacji?

I czy jestem w ogóle jeszcze w stanie uratować tą bazylię ? Gdzieś wyczytałem, że przy zgorzeli siewek należy wyrzucić wszystko i posiać od nowa. Czy to jedyna metoda ?
mariuszjbie
Powoli się rozkręca
Powoli się rozkręca
Posty: 36
Rejestracja: 2010-05-29, 11:35

Post autor: mariuszjbie »

Ja bym popryskał miedzianem...


Ale to w zasadzie nie ma sensu, po co sobie szkodzić, bazylia jest przecież jednoroczna... Chociaż grzyby też są szkodliwe... Może szare mydło czy coś takiego?
Awatar użytkownika
Petrus
Ekspert
Posty: 6700
Rejestracja: 2008-01-20, 14:54

Post autor: Petrus »

Moim zdaniem wystarczy wyrwać zarażone łodygi oraz liście, na których są plamy i ograniczyć podlewanie.
Niech ogród będzie moją pasją, wytchnieniem i odpoczynkiem.
Pozdrawiam, Piotr.
Moje rośliny ogrodowe Moje trawy ozdobne
Wojtek
Lubi podyskutować
Lubi podyskutować
Posty: 92
Rejestracja: 2011-05-24, 14:30

Post autor: Wojtek »

Wszystko wskazuje na to, że rozwinął się grzyb, ponieważ roślina miała za mokro. Proszę spróbować nieco wysuszyć, wcześniej pozbywając się zaatakowanych liści. Kiedy podłoże nieco wyschnie, bazylię wstawić do pojemnika z wodą ( ok 1 cm), roślina przyjmie jej tyle ile potrzebuje. Zioło to dobrze się czuje również w miejscach nad kaloryferem ( np. parapet).
rozalia
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 3
Rejestracja: 2011-11-29, 12:36

Post autor: rozalia »

Zdecydowanie za mokro. Najważniejsze to powyrywać chore gałązki. A podczas kupowania należy sprawdzać dokładnie roślinę, czy przypadkiem nie jest już zarażona i czy nie ma za mokro.
Awatar użytkownika
rafaloku
Administrator
Posty: 1871
Rejestracja: 2007-12-06, 18:23

Re: Bazylia

Post autor: rafaloku »

Majko, to dlatego że zioła sprzedawane w marketach są uprawiane w specjalnych warunkach szklarniowych i traktowane preparatami mającymi zapewnić ich zdrowotność. Nagle te rośliny doznają szoku, z idealnych warunków szklarniowych trafiają na transport (podróżują w bardzo różnych, często niekorzystnych warunkach) a potem do sklepu. Mogą im zaszkodzić przeciągi, zmiany temp. i okresowy niedosyt światła w czasie transportu, a w sklepie przesuszenie. Potem ze sklepu - znowu zmiana - wędrują do Twojego domu. To bardzo je osłabia i szybko marnieją i zapadają na choroby. Tyle w kwestii wyjaśnienia. Jeżeli chcesz uprawiać zioła, lepiej sama je wysiej lub kup rozsadę w sklepie ogrodniczym. Te z marketu są żeby szybko je zjeść, a na ich przetrwanie i dalszą uprawę nie ma co liczyć. Wprawdzie czasem się udaje ale jak napisałem wyżej - jest wiele powodów aby skończyło się to niepowodzeniem i w zasadzie nie zależy to od Ciebie, a od tego co działo się z rośliną wcześniej.
Rafał
Dari88
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 1
Rejestracja: 2013-07-11, 13:25

Re: Bazylia

Post autor: Dari88 »

Bazylia kupiona w markecie na moim oknie w ogóle nie rośnie, to samo z oregano, a na przykład mięta szybko i ładnie, nie wiem dlaczego tak.
Awatar użytkownika
niedźwiedzica
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 12
Rejestracja: 2013-06-29, 11:07

Re: Bazylia

Post autor: niedźwiedzica »

Witam, u znajomych jest ładny mini zielnik na parapecie. W długiej rynience rosną obok siebie m.in. mięta i bazylia. Jakiś czas temu na mięcie pojawiły się białe plamki, które zostały szybko wycięte ale zaraz potem podobny biały meszek pojawił się na ziemi pod bazylią. Czy to pleśń, jakiś grzyb czy choroba? Da się uratować bazylię, czy trzeba wywalić tą ziemię?

Obrazek

Obrazek
KingaZ
Witamy na forum!
Witamy na forum!
Posty: 7
Rejestracja: 2015-11-18, 08:59

Re: Bazylia

Post autor: KingaZ »

Też często pojawia mi się coś podobnego w doniczce. Dzisiaj czytałam, że może to być wina ziemi, w której znajdują się zarodniki grzybów.
ODPOWIEDZ